lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-27-

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-27-

Stresin Çocuk Sahibi Olmak İsteyenlerde Olumsuz Etkisi

Soru: Şuan 11. haftalık hamileyim. 4 gün önceye kadar bulantılarım vardı şimdi ise yok. Kasıklarda ağrı ve ya bir hamilelik belirtim yok. Sizce her şey yolunda mıdır.

Cevap: Ben tıp doktoru değilim size yanlış cevap vermek istemem sanırım bunu doktora sormanız daha iyi olacaktır. Ama konuyla ilgili şunu söyleyebilirim doktorlara basit geleceğini düşündüğünüz soruları sormaktan çekinmeyim gerekirse defalarca sorun önemli olan sizin cevaptan tatmin olmanız.

Soru: Stresin yumurtlamaya etkisi var mı? Benim normalde yumurtam oluşurken çok üzüldüğüm bir ay hiç gelişme olmadı .Bir de eşim zamanlı ilişki sözkonusu olduğunda konsantre olmakta zorlanıyor ve normalden daha az boşalma yaşıyor acaba bu stresini önlemek için nasıl yönlendirebilirim eşimi?

Cevap: Stresin direkt olmasa da dolaylı olarak yumurtaları etkilediği düşünülüyor. zamanlı ilişkiye girmek zorunda olduğunuz dönemlerde zorunda olmadığınız zamanlarda da ilişkiye girin. Bu durum sizin tekrar çift olduğunuzu hatırlamanıza sebep olacak ve zorunluluğun getirdiği stres azalacaktır.

Soru: Biz çocuk için yeni karar aldık sayılır.1,5 yıllık evliyim.yaklaşık 3 aydır korunmuyorum Henüz gebelik yok.fakat çevremdekilerin beni gördüğünde ilk sorduğu soru merhaba bahara bebek yokmu?Bu beni çok etkiliyor yani moralim bir anda bozuluyor ilişkimi de çok etkiliyor sanki eşimle olan ilişkimde kendimi görevli gibi hissediyorum açıkçası sanki çocuğum olmayacak gibi hissediyorum aslında biliyorum uzun bir korunma döneminden sonra hemen hamile kalamam 3 aydırda hamile kalamayınca.

Cevap: Nasıl bir görev bu? anlıyorum cevrenizdekilerin “ne zaman bebek olacak” sorusu da size “acaba hiç olmayacak mı?” sorusunu çağrıştırdığı için tedirgin oluyorsunuz bunun yanında 3 ay yeterli bir süre değil infertilitenin tanımı  korunmadan çocuk sahibi olamamayı kapsar.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ