lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm sayısını doğal yöntemlerle artırmak

Sperm sayısını doğal yöntemlerle artırmak

Sperm sayısını doğal yöntemlerle artırmak

Sperm sayısını doğal yöntemlerle artırmak? Yurt dışında yapılan araştırmalar sonucunda yapılan listeyi sizin için araştırıp burada derlemeye çalıştım. Bildiğiniz gibi kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin yaklaşık %40’ı erkek sorunlu olarak karşımıza çıkmaktadır.

2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre, 1973 ile 2011 arasında Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki ortalama sperm sayısı yüzde 59,3 oranında azalmıştır.Bu sorunu tanımlayan çalışmalara rağmen, bu düşüşün nedenleri ve güvenilir bir şekilde yükseltme yolları hala bilinmemektedir.

Sperm sayınızı doğal yöntemlerle artırmak konusunda ciddi bir araştırma içindeyseniz ve bu konuda kararlıysanız öncelikle sağlıklı yaşam için kararlı olmanız gerekiyor. Bu konuların bazılarını yüzlerce defa okumuş olabilirsiniz. Ama bazılarını daha dikkatli okumanızı öneriyorum. Çünkü sağlıklı sperm sağlıklı bebek demektir bunu aklınızdan çıkarmamanızı rica ediyorum.Ayrıca stres yaşayan erkeklerden doğan bebeklerin daha çok  strese tepki verdikleri , bunun endişe ve depresyon ile bağlantılı olduğu tespit edildi.

Unutmayın erkeğin semen analiz sonuçları normale dönse bile, hala hamile kalma şansını etkileyebilecek bir çok şey olabilir.

Sperm sayısını doğal yöntemlerle artırmak için bir çok sitede verilen listelerde öncelik sırasıyla ;

 1. Egzersiz ve uyku öncelikle dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor

 

 1. Gündelik yaşamda stresin azaltılması gerekiyor.

 

 1. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekli.

 

 1. Aşırı alkol kullanımı kullanmaktan kaçınmak gerekiyor..

 

 1. Reçeteli ilaçlardan doktor kontrolu dışında kaçının.

 

 1. Yeterince D vitamini ve kalsiyum alın.

 

 1. Plastik içinde olan ürünlerden uzak durun. Plastik kaplarda ve saç ürünlerinde bulunan bir grup kimyasallara maruz kalan erkekler, eşlerini hamile bırakmaları % 20 daha uzun sürmüş.

 

 1. Badem, fıstık, ceviz ve fındık önemle tükettiğiniz kuruyemişler olsun. Bunlar spermin oluşmasına yardımcı olan selenyum, çinko ve bakır ile doludur. Reprodüksiyon Biyolojisi dergisindeki bir araştırma, günde bir avuç ceviz yiyen erkeklerin sperm canlılıklarını, hareketlerini ve morfolojilerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Darı ve kinoa gibi tahılların da iyi seçimler olduğu belirtiliyor..

 

9. Aminoasit kaynaklı besinler yiyin. Hayvansal kaynaklı gıdalarda temel amino asitlerin hepsi bulunmaktadır.

 

 1. Testosteronu bitkisel olarak nardan alabilirsiniz. Nar aynı zamanda testosteronun östrojene dönüşmesini önler.

 

 1. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan mutlaka kaçının. Bunun yerine mevsimsel sebze ve meyvelere ağırlık verin. Şekeri ve tuzu azaltın.

 

 1. Egzersiz, testosteronu yükseltir ve sperm yapmanıza yardımcı olur. Yine de aşırı egzersiz yapmak veya aşırı egzersiz yapmak, vitaminleri ve depolanan hormonları tüketebilir.

 

 1. Reishi mantarı bağışıklık sistemini güçlendirir, antienflamatuardır yani iltihapla savaşır. Yararlı olabilmesi için çok yenilmesi gerektiğinden besin takviyesi olarak ilaç şeklinde kullanılması doktorunuza bunu sorarak kullanmanız daha doğru olur.

 

 1. Aminoasitler sağlıklı sperm yapmak için önemli bir protein yapı taşıdır. L-arginin ve l-karnitin, erkek kısırlığını tersine çevirmek için kullanılmış iki tanesidir. Birçok gıda kaynağında ve kapsül şeklinde bulunurlar.Bitki doktoruna doğru dozajı sorduğunuzdan emin olun.

 

 1. Güneş kremleri kullanırken dikkat edin. Güneş kremi ve diğer kişisel bakım ürünlerinde bulunan iki UV filtresine (BP-2 ve 4OH-BP) yüksek oranda maruz kalan erkeklerin doğurganlık oranlarında% 30 oranında bir azalma olduğunu tespit etti. Bu bileşenler etiketlerde yazılmamış olabilir, Bu nedenle kullanıp güneşte kaldığınızda mutlaka sıkı bir duş alın.

 

 1. Ot ve baharatlardan azami şekilde yararlanın.,yeşil çay,zerdeçal türü bazı otlar sperm üretimine yardımcı olabilir. Ayrıca sperm karşıtı antikorları olan çiftlere de yardımcı olur.

 

 1. Çamaşır olarak bol kesimli pamuklu iç çamaşırları kullanın. Bu sperm üretimine yardımcı olabilir.

 

 1. Stres ve yeterince sağıklı uyuyamamak adrenal sperm üreten bezlere zarar verir buda sperm üretimini etkiler. Rahatlama,sağlıklı bir uyku için zaman ayırın ve eşiniz ile birlikte eğlenmeyi bir yaşam biçimi haline getirin.İyi bir uykunun spermi artırdığı tespit edilmiş.Çemen Otunun Çemen uzun süredir zayıf sperm sağlığı için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır ve savunucuları sperm sayısını artırabileceğini öne sürmektedir.

 

 1. Yeterince D vitamini ve kalsiyum alın.Araştırmacılar neden tamamen emin değiller, ancak D vitamini ve kalsiyum serumu sperm sağlığını etkiliyor gibi görünüyor. Bazı çalışmalar , düşük diyetli D vitamini alımının, azalmış sperm sayısına iyi geldiğini göstermektedir.

 

 1. Sağlıksız yağ alımını azaltın 2014 yılında yapılan bir çalışmada 18-23 yaşları arasında 209 sağlıklı İspanyol erkeği araştırılmış,trans yağ asitleri tüketimi arttıkca sperm sayısının orantılı olarak azaldığını tespit etti.
  Birkaç çalışma, trans yağ asitlerinin ve çoklu doymamış yağların, sperm gelişiminde kritik bir adım olan sperm zarlarına dahil olma yeteneğini bozabileceğini de göstermiş

 

 1. Yeterince folik asit ve çinko alımına özen gösterin. Kombinasyon halinde folit asit ve çinko tüketmenin,sperm konsantrasyonu veya toplam sayım dahil olmak üzere genel sperm sağlığını artırmak için sınırlı çalışmalarda gösterilmiştir.

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

Bizi facebook tan da takip edebilirsiniz.

 

Sperm sayısını doğal yöntemlerle artırmak,  konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

Sperm sayısı nasıl artırılır ?

Tüp bebekte başarılı sperm seçimi nasıl yapılıyor?

Spermin yapısı nedir nelerden oluşuyor?

Sperm hareketsizliği nasıl yok edilir ?

 

 

 

Sperm sorunu ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ