lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Coronavirüs Pandemisinde tüp bebek yapılabilir mi?

Coronavirüs Pandemisinde tüp bebek yapılabilir mi?

Coronavirüs Pandemisinde tüp bebek yapılabilir mi?

Coronavirüs Pandemisinde tüp bebek yapılabilir mi?

Corona varken tüp bebek yapılır mı? Bütün hastaların sorduğu  merakta olduğu  konulardan biri bu. Çünkü yaşı sınırda olanlar var. Bir sağlıklı yumurta derdine düşüp onu da bu günlerde yakalayanlar da var..Kritik durumda olan hastalar ne yapacaklar ?  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı.

Bu konuda Amerika Üreme Sağlığı Derneği ,Avrupa Üreme Derneğinin  aynı şeklide Türkiye Üreme Sağlığı Derneğinin bir takım önerileri var. Tüp bebek tedavisinin yada elektif işlemlerinin mümkün olduğu kadar geciktirilmesi bu dönemde yapılmaması yönünde  yine aynı şekilde Sağlık Bakanlığı da bize bir öneri gönderdi .Burada da efektif vakaların mümkün olduğu kadar ertelenmesi yönündeydi.Aslında burada tüp bebek yapılması yasak diye bir ibare yok. Bunun yanında şunu bilmek lazım insanlar bu dönemde normal şekilde de gebe kalıyor ve yapılan araştırmalarda  anneden bebeğe bu virüsün geçtiği gösterilememiş. Daha sonrası ne olacak bilmiyoruz.Ama tüp bebekte normal gebeliklerden bir farkı yoksa eğer normal gebeler nasıl kalıyorsa ve bir problem olmuyorsa aynı şekilde tüp bebek tedavilerinde de gebe kalanlar için  ciddi bir risk artısı beklememek lazım  bu bir.İkincisi insanların menülerinde yumurtalarında yada embriyo geliştirilen ortamlarda corona virüsünün bulaştığı daha gösterilememiş. Bu nedenle bu işlemler bundan dolayı geciktirilmesi gerekiyor diyemeyiz.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebooktanda takip edebilirsiniz.

 

Coronavirüs Pandemisinde tüp bebek yapılabilir mi? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Coronavirus Covid-19: Gebelik ve gebe kalma üzerine ESHRE bildirimi

Corona virüs günlerinde tüp bebek

 

 

 

 

.

Tüp bebek tedavileriniz veya Corona hakkında sorularınız için Doç.Dr.Turgut Aydın ile aşağıdaki formla iletişim kurabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ