lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bilinçli Farkındalık da (Mindfulness) Meditasyon ve Yoga.

Bilinçli Farkındalık da (Mindfulness) Meditasyon ve Yoga.

Bilinçli Farkındalık da (Mindfulness) Meditasyon ve Yoga.

Psikolog /Co-Active  Melte Büyükerdoğmuş bize Meditasyon ve Yoğa ile ilgili açıklamalarına devam ediyor;

Bilinçli Farkındalıkta Meditasyon ve Yoga dediniz, bu bir uzak doğu felsefesi olarak mı yoksa başka bir şey mi ?çünkü bizde meditasyon denildiği zaman onu yapacağına namaz kıl falan tercihleri de hemen hatırlatılıyor.Nasıl bir şey yani bu dinle mi ilgili biraz açıklarsanız çok sevinirim.

Şimdi ilk önce biraz meditasyondan bahsedeyim. Bende ilk yapmaya başladığımda zihnimi tamamen boşaltmam lazım, tamamen odaklanmam lazım, aklıma hiçbir şey gelmeyecek ,zihin boşaltma gibi düşünürdüm. Böyle bir şey değil meditasyon ben bunu sonradan öğrendim tabi yaptıkça.Bir kere bilimsel altyapısı olan bir şey .Düzenli aralıklarla meditasyon yapan kimselerin tepkisel davranma olasılığı daha düşük oluyor.Çünkü beynin ön lobundaki korteksin kalınlaşmasını sağlıyor meditasyon buda ne demek ,güdülerle tepkiler vermek yerine aslında sağ ve sol beyninizi kullanarak tepkiler vermenize yardımcı oluyor. Boşaltmak değil zihni ama zihnimizde düşünceler uçuştuğu zaman yani geçmişe gidiyoruz ,geleceğe gidiyoruz ,bu akşam ne yemek yapacağız onu düşünüyoruz, işte işinizle ilgili nasıl yetiştireceğiz diye düşünürken bunları düşündüğünüzü fark edip ,yeniden nefesle dikkatinizi vücudunuza getirmek,yine zihniniz uçuştuğunda yine bunu fark etmek ,yeniden vücudunuza dönmekle ilgili bir teknik. Biraz daha kendinize odaklanıyorsunuz aslında vücudunuza ve vücudunuzun ihtiyaçlarına ..Namaz kılmaktan bahsettiniz ben ciddi bir şekilde inanıyorum ki bunun meditasyon ile bir ilgisi olmalı dinden bağımsız olarak söylüyorum bunu .Namaz hareketlerine baktığınızda çok yogaya benzeyen hareketlerdir. Boynunuzu çalıştırır,sırtınızı bacaklarınızı o kadar düzenli hareketlerdir ki gerçekten hani aslında kendi kendinize kaldığınız,ister buna dini anlamda bağlantı kurmak olarak düşünün .

Hem kendi ile bağlantı kuruyor,namaz senden daha büyük bir güçle bağlantı kurmak gibi değil mi?

Ben anneannemle babaannemi hatırladım hani biz namaz kılarken bize kızardı dikkatimi dağıtıyorsunuz  namazımı bozuyorsunuz diye meditasyonun da bozulduğunu anlatıyor aslında çünkü orada gerçekten o bağı kurduğunuz zaman daha kendinizi vererek yapabiliyorsunuz o namaz ibadetini.  Ama bozulduğunu hissettiğiniz zaman  gerçekten ne yapıyorsunuz orada hareketlere yoğunlaşıyorsunuz  ve dualara yoğunlaşıyorsunuz aslında dikkatinizi yeniden toplamanın bir yöntemi bu da ama meditasyon tabiî ki yani her ne kadar uzak doğudan çıkan bir şey olsa da bizim Mindfulness de meditasyonun din ile  yada uzak doğu ile ilgisi yok, tamamen bizim programlarımızda öğrettiğimiz nasıl dikkatimizi toplayacağız ,zihnimizi daha rahatlatacağız bununla ilgili çalışmalarımız var .

Anladım teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek stresi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bu linki tıklayınız.

 

 

 

Tüp bebek Tedavilerinde stres yaşıyorsanız Psikolog /Co-Active Meltem Büyükerdoğmuş ile bu formla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ