lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler?

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler?

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler ?

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler ? Azosperm hastalarına ne tür incelemeler uygulandığında en yüksek verim alınabileceği konusunu  Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu  anlattı:

Şahin Bey ; Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler ?

Azospermi meni içerisinde erkeğe ait olan üreme hücresi olan spermin bulunmaması durumuna verdiğimiz bir tanımlama durumda tabi gerçekte  ana kaynağına gidip sperm bulmak gibi yöntemler bulmamız gerekiyor. Ancak buradaki kritik nokta azospermi tanı olsa da nedeni farklı farklı olabiliyor .Yani söylemek istediğim azospermili her hastayı aynı grupta değerlendirmemek gerekiyor.


Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler?

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler ?

Bu hastaları tedaviye almadan önce uygulanacak kritik değerlendirme bence tedaviden çok daha fazla önem kazanıyor. Bu hastalar diğerlerine göre çok daha özel hastalardır çok daha ciddi değerlendirmeyi gerektirir. İdeali erkeğin bir androlog tarafından  neden azospermi olduğu,  bu azosperminin tedavi ile düzeltilmesi mümkün mü tedavi vermemiz halinde daha kaliteli sperm elde edebilme şansımız var mı ve hangi yöntemle sperm arayacağız hangi yöntemi uygulayacağız şeklinde değerlendirilmeleri gerekiyor.Bazen öyle oluyor ki 3 ila bir yıl arasında uzun süren tedavilere de maruz kalmak durumunda kalıyorlar. Ancak genel bilgi verecek olursak  azospermik hastalarda  hastanın uygunluğuna göre mikrotese uygulamasıdır.  Mikrotese mikroskop  altında  mikrocerrahi kurallarına uygun olarak erkek yumurtalığının içerisinden  girip sperm aranma yöntemidir. Yine burada kritik nokta üzerine basa basa söylemiz gereken mikroskop altında normal cerrahiye yapılan uygulamalara mikrotese demiyoruz. Normalde mikroskop altında mikrocerrahi kurallarına uygun olarak  mikrotese yapılması en yüksek faydayı sağlıyor bu grup hastalarda .

Teşekkür ediyorum

Aliye Sibel Tuzcu

 

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Azosperm nedir ? Azospermi olan erkekler nasıl bebek sahibi oluyor? 

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder? 

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

FSH hormonu nedir normal değeri ne olmalıdır.? Prof.Dr.Murat Arslan

Erkeklerin üreme sağlığı için yapabileceği 6 öneri

 

 

Tüp bebek tedavisi için Prof.Dr.ŞahinZeteroğlu danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ