lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Anne baba adayları IQ ‘su yüksek bebek tercihi yaptılar.

Anne baba adayları IQ ‘su yüksek bebek tercihi yaptılar.

Anne baba adayları IQ ‘su yüksek bebek tercihi yaptılar.
Merhaba Sevgili Dostlarım;
Anketlerimiz gösteriyor ki anne baba adayları seçim şansı olsa IQ su yüksek bebek tercih edecekler ..

Bilim adamları tüp bebek tedavilerinde gelecek 10 yıl içerisinde genetik inceleme ile embriyolarda QI seviyesi yüksek bebeklerin seçilebileceği belirtiyorlar diye bir haber yazıp üyelerimize hangisini tercih edersiniz diye sormuştum. İnstagramda ve Facebookta toplam   389 kişinin katılımı ile yapılan ankette  % 76 üyemiz akıllı bebek istediklerini % 24 ü de böyle bir beklenti içerisinde olmadıklarını belirttiler.

ABD’deki doğurganlık kliniklerinde tedavi gören çiftlere anormal derecede düşük IQ ile embriyoların taranmasını amaçlayan bir test zaten sunuyorlarmış . Bizde tüp bebek tedavilerinde aileden geçebilen kalıtsal hastalıklar ve  belli başlı sendromların incelenmesi için genetik testler oluyor.

Bilim adamları IQ su yüksek yada  ortalama değerde olan embriyoların eleniyor olmasının teik olup olmadığı konusunda tartışıyorlar.  Bir yetkili  “Belki de% 1’in altındaki embriyo harika bir insan olarak büyüyecek… hatta  belki bir bilim insanı , oranlar  bunu belirleyebilir mi? Bu puanı hesaplayıp olumsuz bulursak, bunu rapor etmemizin etik bir sorumluluğu olduğunu dürüstçe hissediyorum.” Diyor.
Bir çok ülkelerde bu tür testlere yüksek düzeyde bir kamuoyu kabulü ve talebin gelmesinin  muhtemel olduğunu  hatta ezici çoğunluğun evet diyeceğini,  anne baba adaylarına da bu seçeneğin  mutlaka verilmesi  gerektiğini belirtiyorlar..

Bizde de gördüğünüz gibi durum hiç farklı değil ezici çoğunluk IQ su yüksek bebekten yana..

Bir daha ki konumuzda embriyo seçimi yapmaya gerek kalmadan beslenme ile nasıl zeki bebekler doğurabileceğinizi anlatacağım.:)

Sevgi ile kalın.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Anne baba adayları IQ ‘su yüksek bebek tercihi yaptılar konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme uzmanı Dr.Murat Berksoy

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi görebilirsiniz.
 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ