lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Anne Adayları kış hastalıklarından korunmaya dikkat etmeli

Özellikle hamileliği kış aylarına gelen  ve gelmesini düşünen anne adaylarının, bebeklerinin de sağlığı için kendilerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu sebeple alınabilecek bazı tedbirlere ve tavsiyelere değinmek isteriz.

Hamilelikte üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkat

Gebeler, genellikle ilaç kullanamadıkları için kış hastalıklarını çok daha ağır geçirebilmektedirler. Bu nedenle anne adaylarının, özellikle bağışıklık sistemini güçlü tutması önemlidir. Hamilelik döneminde kış aylarında kalabalık ve kapalı ortamlardan, toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Çevrede salgın bir hastalık varsa kalabalık ortamlara girilmesi durumunda maske kullanılmalıdır. Önlem için de önceden aşılanma faydalıdır. Ev ortamının temiz ve sık sık havalandırılıyor olması hastalıklarla mücadele açısından ayrıca önemlidir.

Yünlü ve pamuklu hava alabilen kıyafetler tercih edilmeli

Yağışlı ve karlı havalarda anne adaylarının yüksek topuklu ve tabanı kaymaya müsait ayakkabı ve çizmeleri giymekten kaçınmalıdırlar. Hava koşullarına uygun giyinerek soğuk algınlığı riskini en aza indirebilirsiniz. Soğuk havalarda ısınmak için sentetik ve naylon içeren iç çamaşırlarından uzak durulması gerekmektedir. Çünkü bu tarz hava almayan kumaşlar terlemeyle birlikte mantar enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Daha çok vücudu sıcak tutan yünlü, pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

Anne adayları C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketmeli

Kışın, yaz mevsimi kadar çeşit olmadığından mevsiminde sebze ve meyve tüketimini artırmak gerekmektedir. Anne adaylarının ve hamilelikte beslenme önemlidir. Aldığınız besinlere takviye olarak doktorunuzun uygun gördüğü multivitaminlerden de faydalanabilirsiniz.  Kış aylarında güneş ışığından yoksunluk nedeni ile D vitamini eksikliği daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Gerektiğinde D vitamini takviyesi de alınabilir. Kış besinlerinde tuz daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak, anne adayları tuzu kesinlikle artırmamalıdır. Özellikle kış aylarında fastfood tarzı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Çünkü kızarmış patatesler anne karnındaki bebek için zararlı olabilecek maddeler içerebilmektedir.

Anne adayları ve hamileler günde 2,5 litre su tüketmeli

Kış aylarında azalan terlemeye bağlı olarak su içme ihtiyacı da azalır. Ancak bebek ve anne adayının günlük 2,5 litre su tüketimine olan ihtiyacı devam eder. Bu sebeple gereken su tüketimine dikkat edilmelidir.  Ağızdan su alımının kısıtlanması bebeğin suyunda azalma, diyabet ve hipertansiyon gibi gebeliğe olumsuz etki eden sağlık sorunlarının da daha sık ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Pilates hamilelik depresyonuna iyi geliyor

Kışın ,yaza göre daha az hareket edildiğinden kişinin kilo alması daha kolaydır. Bu yüzden günlük düzenli yürüyüş yapılmalıdır. Eğer mümkünse haftada bir-iki kez yüzmek çok faydalı olacaktır.  Ayrıca yoga, meditasyon ve pilates yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Kış ayları depresyon eğiliminin daha fazla olduğu aylardır. Çeşitli aktiviteler yaparak depresyon riskini de bir o kadar aza indirmeniz mümkündür.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bize başvurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ