lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Adet -Regl Dönemi – Menstrual Siklus nedir ?

Kadında Adet -Regl  Dönemi – Menstrual Siklus nedir ?

Adet Dönemi- Regli (Menstrual siklus) dönemi nedir?  

Hormonların etkisi ile üreme organlarının her ay geçirdiği değişikliklerdir. Bu değişiklikler gebelikle veya menstrual kanamayla sonlanır.  Doktorların değimi ile Menstrual siklus halk deyimi ile Adet- Regl dönemi oluşması ortalama 28 gün sürer.

Biz Menstral Siklus yerine Adet – Regl dönemi diyeceğiz.

1.gün; Adet dönemi kanamanın başladığı gün siklusun 1.günü olarak kabul edilir.

1-14. gün; östrojen fazı olarak da adlandırılan bu dönemde beyindeki hipofiz bezinden FSH adı verilen hormon salınır, FSH yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) üretimini uyarır.

2-5.gün; 
rahmin iç tabakası dökülür ve kanama giderek azalır.

6.gün;
 kanamanın bittiği bugün yumurtalıklarda folikül adı verilen kesecikler içinde yumurta gelişmeye balar ve rahmin endometrium adı verilen iç tabakası giderek kalınlaşır.

7-12.gün; 
yumurtayı içinde bulunduran kesecikler büyür ve östrojen üretimi devam eder.

13-14.gün; 
bu günlerde ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşir. Bu dönemde cinsel ilişkide bulunulursa gebelik gerçekleşebilir. Ovulasyon sırasında kasık ağrısı ve hafif bir kanama görülebilir, bu günlerde vücut ısısı artar.

15-18.gün;
 yumurtalıklardan salınan yumurta tüpler aracılığı ile rahme gelir. Bu arada östrojen düzeyi düşer ve yumurtalıklardan progesteron adı verilen hormon salınmaya başlar.

19-20.gün;
 rahim gebeliğe hazırdır. Premenstrual sendroma ait yakınmalar bu dönemde başlar.

21-28.gün;
 endometriumdaki bezler büyür ve kan damarları artar.

Normal  Adet – Regl  Kanaması ( Menstrual  kanama)  kaç gün sürer ? 

Adet – Regl kanamasının süresi kadınlarda farklılık gösterebilir, 2-7 gün süren kanamalar normaldir. Menstrual siklusun uzunluğu 21-35 gün arasında olmalıdır. Kanamaların başladığı ergenlik döneminde sikluslar daha düzensizdir.

 Adet- Regl Kanaması  ne zaman başlar ?

İlk menstrual kanamaya (Adet – Regl Kanamasına)  menarş denir. Menstrual kanamalar 9-16 yaşları arasında başlar. Spor yapan veya çok zayıf olan kızlarda menarş gecikebilir. Onbeş yaşına dek menstrual kanama başlamadıysa hekime başvurmak gerekir. Vajina girişindeki zarda, vajinada veya rahimdeki anormallikler nedeni ile menstrual kanamalar başlamayabilir.

 

 

Sorularınız ve Tüp Bebek Tedavileriniz için  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Doktor Formunu doldurup bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ