lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

40 yaş tüp bebekte başarı nasıl sağlanır?

40 yaş tüp bebekte başarı nasıl sağlanır?

40 yaş tüp bebekte başarı nasıl sağlanır?

40 yaş tüp bebekte başarı nasıl sağlanır? Bu konuyu  Bursa Acıbadem Tüp bebek merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu anlattı:

Şahin Bey , 40 yaş tüp bebekte başarı nasıl sağlanır?
Gebelik oranlarının en yüksek 35 yaşından olduğunu biliyoruz bu tamamen yumurta yaşı ile ilgili olan bir durum .35 ten sonra over rezervine bağlantılı olarak da doğurganlık artık azalmaya başlıyor.

40 yaşından sonra ikinci dalgayı alıyor hanımlar 42 üçüncü 45 den sonrada nadiren gebelik elde ediyoruz. 40 yalından sonrada elde ettiğimiz iyi gebelik oranlarımız var.bunları artık altın yıllar gibi değerlendirmek mümkün çünkü daha ileriki yaşlarda bunlar daha da düşüyor.Temel felsefe bize başvuran 40 yaş üzerinden kadından en iyi yumurtayı nasıl elde edebiliriz üzerine kurulu .

Yumurtaların durumu antral folikül sayısı dediğimiz bekleyen gelişebilecek olgun hale gelebilecek aday yumurta sayısı bunların tümünün değerlendirilmesi yapılıyor ve hastaya en uygun iyi kalitede  iyi sayıda yumurta elde edebileceğimiz  bir protokol eşliğinde tedaviye başlanıyor.

Laboratuvar uygulamaları olarak vasıtalardan eger daha önceden tekrarlayan düşüklerden  veya tekrarlayan başarısız uygulamalar gibi tüp bebek başarısızlıkları var ise o zaman genetik tarama da eklemek mümkün ama bu konuda hasta seçmek çok önemli 40 yaşından sonra çünkü yumurta üretilmeye devam edilmesiyle beraber genetik olarak bozuk yumurta elde edile oranı da artıyor.

Ama bu konuda hasta seçmek lazım eğer yumurta sayısı uygun iyi kalitede yumurta elde edebiliyorsak veya sayı kısıtlı olmasına rağmen iyi kalitede embriyo elde edip havuz yöntemi ile tekrar tekrar yumurta elde edip yeterli sayıyı elde ettikten sonra genetik tarama yapabiliyorsak bu hastalarda daha yüksek başarı elde edebiliyoruz. Ama genetik taramayı her hastaya 40 yaşın üzerindeki yapalımdan  ziyade bu konuda gene hasta seçmek son derece önemli.

Teşekkür ediyorum

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

İleri yaş kadınların yumurtalıklarında ne gibi sorunlar vardır? Bu tüp bebek başarısını engeller mi?

Kadında İleri Yaş Nedeni İle Kısırlık

İleri yaşta veya yumurta rezervi azalan hastalarda başarı şansı artırılabilir mi? 

Endometrioziste gebelik ,ileri yaş tüp bebek tedavisi ,blastokist transferi , ailede genetik kısırlık sorunları -103-

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu ile bu formla  iletişim kurabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ