Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

10 yıla kadar akıllı bebek yaratmak mümkün olacak ama bu etik mi? 

10 yıla kadar akıllı bebek yaratmak mümkün olacak ama bu etik mi? 
10 yıla kadar akıllı bebek yaratmak mümkün olacak ama bu etik mi? 
Facebook ta Fertility Europe Derneğinin üyelere ait sayfasında üye José Knijnenburg tarafından paylaşılan bir bilgide 10 yıla kadar akıllı bebek yaratmak mümkün olacak diyor okuyunca size de aktarmak istedim. Çok ilgimi çekti  sizinde ilgilenebileceğinizi düşündüm ; 10 yıl içinde çiftlerin embriyoları IQ larına göre seçme imkanı olabilirmiş.

Bizim hiç düşünmeden “Oh ne güzel akıllı çocuğumuz olacak diyebileceğimiz bu konu” bilim adamlarınca etik konusunda bir çok tartışmayı beraberinde getirmiş.
Oxford Üniversitesi’ndeki bir istatistik bilimi profesörü ve Genomics Plc CEO’su Peter Donnelly, bu gibi IQ tahminlerine “büyük dikkat” ile yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Etik gerekçelerle ilgili ciddi endişelerim var. Bence bu gerçekten kötü bir fikir. ” demiş..

Karşıt görüşler ;Singapur gibi bazı ülkelerde, bu tür testlere yüksek düzeyde bir kamuoyu kabulü ve talebi gelmesi muhtemel olduğunu belirtilmiş. “Bence ezici çoğunluk evet diyecek, kesinlikle ebeveynlerin bunu yapmasına izin verilmeli” dedi. “Yazınızı yazmadan önce, dünyanın diğer tarafındaki milyarlarca insanın farklı bir görüşü olabileceğini düşünmek isteyebilirsiniz.” da deniyor.

Siz ne dersiniz.? Bu konudaki fikirlerinizi gerçekten merak ediyorum. Akıllı IQ su yüksek bir bebek her konuda da yüksek ruh olmasını sağlayacak mı? Daha iyi ,daha merhametli, topluma daha faydalı bir insan olabilecek mi? Yoksa aklı sadece şeytanlığa ve kötülüğe yönelik yüksek IQ su olan bir insan topluma ne katabilir. IQ su yüksek olmak iyi bir ruhuda yanında getirebilecek mi,?
IQ nun yüksekliği mi önemli yoksa ortalama IQ ama topluma en azından zarar vermeyen insan olabilmek mi?
Yorumlarınızı bekliyorum
Konunun tam metnini buradan yayınlayamıyorum  The Guardian ‘da google çeviri ile okuyabilirsiniz.
 
https://www.theguardian.com/society/2019/may/24/ivf-couples-could-be-able-to-choose-the-smartest-embryo?CMP=share_btn_fb&fbclid=IwAR1Y_3IG_6llpymyPfofw-BEQnObrHINxfN5epJZcvMlYgMWBMyJ5MPhnxs
.

10 yıla kadar akıllı bebek yaratmak mümkün olacak ama bu etik mi? konusunu  okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak

Anne baba adayları IQ ‘su yüksek bebek tercihi yaptılar.

..

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ