lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı etkileyen faktörler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı etkileyen faktörler

Çocuk İstiyorum’un Danışman doktorlarından Acıbadem Maslak Tüp Bebek Bölüm Başkanı Prof.Dr.Bülent Tıraş tüp bebek ve genetik tanı hakkında şu şekilde bilgiler verdi…

Tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolara incelenerek herhangi bir kalıtsal hastalığın mevcut olup olmadığı araştırılıp incelemeler yapılabilmektedir. Bazı vakalarda embriyolarda genetik hastalıklar bulunmaktadır.Bu çiftlerden elde edilen embriyolar ayrılarak elenir ve anne rahmine yerleştirilir.Bu sayede kalıtsal hastalık riskine karşı önlem alınmış olur.

Önceliğimiz sağlıklı bebeklerin doğmasıdır. Tüp bebek tedavilerinde genetik tanı uygulaması ile dünyaya gelecek bebeklerde oluşabilecek problemler önceden tespit edilerek önlem alınmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkilememesi için öncelikle Tedaviye başlamadan önce ilk olarak anne adayında kısırlığa neden olan sorunlar araştırılır.Ardından baba adayından kaynaklanabilecek problemlere bakılır. Anne adayına bağlı olarak gelişen problemler genelde, anne adayının yaşı ve rahim içinde mevcut olan yapışıklıklardan kaynaklanmaktadır. Baba adayından kaynaklanan sorunlar ise daha çok sperm sayısı ve kalitesi ile alakalıdır. Fakat bu tarz sorunlar artık tıp dünyasının da gelişmesi ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Prof. Dr. Bülent Tıraş Anne adayında tüp bebek tedavilerinde başarısız olma

Anne adayında rahim içi yapışıklar varsa: Bu tür sorunlar gebe kalamamaya, oluşan gebeliklerin düşük ile sonlanmasına ve adet bozukluklarına yol açabilir. Tedavisi oldukça basittir

Anne adayının yaşı: Kadınlar kariyer gibi birçok nedenden dolayı anne olma yaşını ileri tarihlere ertelemektedir. Kadınlarda özellikle 35 yaşından sonra doğurganlık özelliği yüksek oranda azalmaktadır.

Endometriozis: Endometriozis halk arasında çikolata kisti olarak bilinmektedir. Çikolata kisti mevcut olan kişiler cinsel birliktelik anında ve adet döneminde ağrılara maruz kalır. Çikolata kistine rağmen gebelik sağlanmışsa bile düşük ile sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Alerjik faktörler: alerjik problemler hem kısırlığa yol açmakta hem de tedavisi oldukça zor olan bir faktördür.

Radyasyon nedeni ile gelişen sorunlar: uzun süre radyasyona maruz kalmak yine kısırlık için bir nedendir.

Tunners sendromu: kromozom yapısında oluşan bozukluklardan dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorun doğuştan mevcut olan bir rahatsızlıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ