lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde Leigh’s Sendromu artık belirlenip bebek ölümleri önlenebiliyor

Leigh’s Sendromu, merkezi sinir sisteminin zarar gördüğü, 3 aylık ile 2 yaş arası dönemde ortaya çıkan ve genellikle birkaç sene içinde de bebeğin ölümü ile sonuçlanan genetik bir hastalıktır. Tedavisi olmayan ve “subakut nekrotizan ensefalomyelopati” olarak ta bilinen bu hastalığın tanınmasında ve önlenmesinde halihazırda klasik olarak kullanılmakta olan yöntem risk taşıyan eşlerde doğum öncesi tespitin (prenatal tanı) yapılması şeklindedir. Bir çok genetik hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile embryoların seçilerek hastalıksız ve sağlıklı bir gebeliğe başlanılması GenArt’ta mümkün olabilmiştir. Gen-Art Tüp Bebek Merkezi’nde PGT yöntemi ile embriyolar anne rahmine yerleştirilmeden önce embriyolarda bu hastalığın tanısı konularak sadece sağlıklı embriyolar transfer edilebiliyor.
Gen-Art’ta bu genetik tanı uygulamalarını duyarak Almanya’dan merkezimize başvuran Leigh’s Sendromu taşıyıcısı çifte PGT yöntemi yardımıyla sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek amacıyla tüp bebek tedavisine başlandı. Çift, daha önceden iki çocuklarını Leigh’s Sendromu’ndan kaybetmiş ve 10 senedir çocuk defterini kapatmıştı. Gen-Art Tüp Bebek Merkezi, Akdeniz Anemisi (Talasemi), Orak Hücre Anemisi, Spinal Musküler Atrofi, Nijmegen Sendromu, Doğumsal İşitme Kaybı-Sağırlık ve Kistik Fibrozis gibi tek gen hastalıklarının yanı sıra bu hastalığı da tarayabilecek teknolojiye sahipti. Gerekli ön hazırlıkları yaparak Leigh’s Sendromu’nu tarayabildikleri tek gen hastalıkları panellerine eklediler.

Elde edilen embriyoların gelişiminin 3. gününde, her embriyodan biyopsi ile alınan blastomer hücrelerine uygulanan PGT tekniği sonucu sağlıklı ve bu hastalığı taşımayan 3 embriyo tespit edildi. Yapılan 3 embriyo transferini takiben 21.05.2007 tarihinde 42 yaşında olan hastamızın gebelik haberi alındı. Bu gebelik, Leigh’s sendromunun preimplantasyon genetik tanısının yapılarak elde edilmesi nedeniyle dünyada bir ilk oldu.

Prof.Dr.Volkan Baltacı
GENART Tüp Bebek ve Biyoteknoloji Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ