Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavileri psikolog hasta soru ve cevapları -9-

Tüp bebek tedavileri psikolog hasta soru ve cevapları -9-
Soru: Esimle doktorlara gitme konusunda anlaşamıyoruz. hepsinin aynı şeyi söylediğini ve çok sayıda doktora gitmenin bana faydası olmayacağını söylüyor. ve geçenlerde ona söylemeden gittiğim bir doktorların reçetesini buldu. bunu bir kaç özel arkadaşımla paylaştım ama doktor gitmekten sıkıldım çok fazla, birde üzerine bu tarz sorunlar iyice ümidimi kırıyor, bir süredir öyleydi.

Cevap: Esinizle bu konuyu acık ve net paylasın. bunun sızın için önemini ifade edin. o gelmiyor diye onu suçlamayın ama tedavi görmek istediğinizi ve bunu birlikte karar vererek yaparsanız daha da iyi olacağını ona hissettirin. Kadınlar bu tedavide ağır yükü taşıyan taraf oluyor‚ kendi duygularınızla ve hissettiklerinizle ilgili acık ve net konusun. peki o halde esinizin yanı sıra sız de doktora gitmekten ümidinizi kaybetmek üzeresiniz öyle mı?Bu arada doğal yollarla hamile kalabilirim ümidim de var. Böyle hissetmekte haklısınız‚ bu kadar yorucu ve nedeni çok net olmayan bir tedavi turu içine dahil olmak böyle hissetmenize sebep oluyor.Fakat daha evvel denediğiniz şeyler için pişmanlık hissetmeyin‚ çünkü tüp bebek tedavi alanı her gün daha da gelişen‚ yenilenen‚ teknolojik olarak ilerleyen bir alan ve doktorlar da bu alanın içinde her gün yeni bir bilgiye maruz kalıyorlar ve hastaya daha yararlı olmak adına‚ yaptıkları önceki denemeleri yenilemek‚ değiştirmek durumunda kalıyorlar.

Soru: Yarıda kesilen tedavimden dolayı çok gerginim içime kapandım son günlerde‚ gerginim ben hem de çok gerginim ve de bu tedaviler sonucu dr.larında ilgisizliği eklenince şu an toplumumuzda o kadar çok depresyonlu bayan var ki bilmem ki ne olacak bu hallerimiz yinede evliliklerimizi ve işlerimizi yürütmeye çalışıyoruz

Cevap: Depresyonun oluşmasının temel sebeplerinden bir tanesi‚ kısının kendini yetersiz ve başarısız hissetmesinden kaynaklanır. Bu tedavide sonuç alınmayınca kişiler kendilerini başarısız‚ ise yaramaz gibi görebilirler. Ama bu aslında pek gerçekçi olmayan bir düşünce tarzıdır. O yüzden bu tıp tedavilerde‚ insanın “Her şey kotu gidiyor” inancını daha gerçeğe çekmek için‚ psikolojik destek‚ yardım önemlidir. bu destek sadece konuşma ve dert anlatma değil‚ aynı zamanda bedensel ve ruhsal sağlıklılığı korumaya yönelik çalışmalar da içerir.

Çok teşekkür ederiz Sn.Derya Utku ..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ