lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Günlük En Az 30 Dakika Egzersiz

Günlük En Az 30 Dakika Egzersiz

 

Sizlere ABD’den Yazıyorum. Buraya yaklaşık bir yıl önce geldik. Eğer bu ay da hamile kalamazsam deneyemeye başlayalı 1 yıl olacak. Sorunumuz bendeki kısmi yumurtlama bozukluğu (Polikistik ovarium sendromu) ve esimin azalan sperm motilitesi. Benim gibi bu sendroma varolan bayanlara Health Smart Today dergisinin yaz için çıkardığı sayısında bu konuda okumuş olduğum önerileri cevirdim. Ben 2 aydır deniyorum, 28 günde adet oluyorum, ve adet sırasındaki kanama miktarım azaldı. Doktorum bunu çok iyi bir gelişme olduğunu belirtti. Ayrıca belirtmek isterim ki bu sendroma sahip diğer bayanların aksine çok zayıfım ve kollanma sorunum yok. Son 10 yıldır normal Ogünlerimde yemek yerine fazla miktarda tatlı ve aburcudur tüketiyordum.Umarım sizler için de faydası olur.

Tatlı, bisküvi ve budur ürünler yerine Karbonhidrat değeri düşük, Protein yönünden zengin gıdalar yenmelidir. (Sut sanılanın aksine içerisindeki laktoz nedeniyle karbonhidrat yönünden zengin olduğu için mümkünse laktozsuz sut içilmesi önerilmektedir.)

Yine özellikle cipslerde bulunan hidrojene edilmiş yağlardan uzak durmalısınız. Koyu yeşil renkte lif yönünden zengin sebzelere ağırlık vermeli ve hayvansal gıdalardan daha az tüketmelisiniz. Bununla birlikte az ve makul miktarda balık,tavuk ve kırmızı et ihmal edilmemelidir.

Vücudu toksinlerden arındırmanın en önemli yollarında birisi de zaman kısmi oruç tutmak.Oruçtan kasıt uzun sureli açlık değil,burada amaç sindirim sistemini rahatlatmak. Bitki çayları özellikle yeşil cay antidoksan özelliği yönünden yine vücut için çok önemli. Ev temizliğinde Clorax(çamaşır suyu) yada diger kimyasal temizlik ürünleri yerine karbonat ve sirke gibi doğal maddeler kullanılmalıdır. B6 vitamini eksikliği progestoron hormonunun üretimini engelliyor, bu acıdan B6 vitamin eksikliği bulunan kişilere 50gr.lif vitamin tabletleri kullanılması tavsiye ediliyor.

Stresi azaltmak yine çok önemli bir rol oynuyor. Stres kan basıncı ve kalp atış hızını artırdığı gibi yumurtalara için gerekli olan çok önemli hormonların düzenini bozuyor. Stresten kurtulmak için en önemli yöntemler yoga,meditasyon ve bunlar için imkan veya zaman yoksa dua ederek rahatlamak da en önemli yöntem olarak belirtiliyor.

Günlük en az 30 dakika egzersiz, özellikle de yürüyüş, insilun resistansinin neden olduğu kilo alimi ve hormon duzensiligini önleme acısından çok önemli bir nokta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ