Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 146 – 21.12.2004

GEÇTİĞİMİZ HAFTA ÇİDER
MECLİS’TE GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ Sn. FATMA ŞAHİN’LE VE SAĞLIK,AİLE,ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU BAŞKANLIĞINDA
Sn.CEVDET ERDÖL İLE BİRLİKTEYDİ.

Geçtiğimiz hafta bizim için oldukça yogun bir hafta idi.Geçtiğimiz iki hafta boyunca Gaziantep milletvekili Sn.Fatma Şahin ile telefonla görüşmemiz ve mesajlaşmamız dışında ,Derneğin Erzurum seyahati araya girmiş, kızımın ve benim hastalığım nedeni ile bir türlü Ankara ya gidememiştim. En nihayet geçtiğimiz hafta ne olursa olsun bu hafta bu iş hallolacak diye yola çıkıp Fatma Hanımla bir kez daha randevulaştık.ve en nihayet perşembe günü dernek doktorumuz Celalettin Örnek ile Ankara’ya gittik.Başbakan ‘ın Avrupa Birliğine giriş ile ilgili en yogun çalışmaları yaptıgı günde Meclisi önüne gittiğimizde AB karşıtı gösteri ile buurn buruna geldik. Her tarafta bildiriler dağıtılıyordu,Meclisin önü ana baba günüydü. Meclise milletvekillerini de görmek için giren yüzlerce vatandaş da kuyrukdaydı.Bizde kuyruga girdik Gösteriler dolayısı ile yogun bir araştırma ve inceleme vardı.Didik didik aranıyordu ,üst baş,çantalar vs hersey… Tam bir saate yakın bekledikten sonra Meclisin içine girebildik.Hemen Gaziantep Milletvekili Sn.Fatma Şahini aradım ,”Orada kalın hemen sizi aldıracagım “dedi.Ve bizi bir kac dakika içinde özel kalemi ile odasına aldırdı. Kendiside kuruldan hemen bizim yanımıza geldi.İlk intibam resimlerimizden de göreceginiz gibi ufak tefek cıtır pıtır ama cok samimi ve akıllı bir kadın.Bana hosgeldiniz cok bekledinizmi dedi ve tokalasırken hemen sarıldı ve yanaklarımdan öptü.Celalettin beyi de cok samimi tokalastı ve hemen bize bir seyler ikram etti. Fotoğraf makinamı meclise girerken elinden aldıklarını soyledim ve bu anı tesbit etmemiz gerekiyor aldırabilirmiyiz diye rica ettim .Hemen dedi ve adamlarına söyledi iki dakika içinde fotoğraf makinamız yanımızdaydı.
En nihayet konuya girdik. Çocuk sahibi olamayan çiftlerle ilgili bu kadar duyarlı davranıp Meclise bir önerge verdikleri için kendilerine tesekkür ettik ve yardımcı olabilecegimiz herhangi bir konu varsa sonuna kadar arkasında oldugumuzu belirttik. Kaç üyemiz olduğunu sordu ve bizde 10 bin sanal ve yasal üyemiz oldugunu belirttik hicde az bir rakkam degil bu cok güzel dedi. Gazetelerde cıkan haberlerden sonra Bakanlıklardan kendisine bu konuda çalışmaların yapıldığını ve basın yolu ile kendilerini çok fazla sıkıştırılmamasını rica etmisler. Simdi artık basına degil Meclisin icine ağırlık verelim dedi. Gaziantepte halkın genel isteğini arastırmalarımızla da göz önüne aldık.Orada bu tedavi ücretsiz olsun diye cok istek vardı dedi.Bizde Bir kac defa Gaztiantepte tüp bebek toplantısı yapmak için orada olan Konukoglu Tüp bebek Merkezine istekde bulundugumuzu ama musbet bir cevap alamadıgımızı belirttik. Cok şasırdı. Oranın başında olan kişinin kisisel fikri olabilir ama Gaziantepte bu konuda cok istek var dedi. Bu işin peşini bırakmayalım birlikte halledelim dedi.Bizin calısmalarımızla ilgili elimizdeki belgeleri kendisine verebilecegimizi belirttik.Tüp bebek tedavilerinin ödemelerinin nasıl ve nereden yapılması konusunda çalışma yapmamız gerektiğini soylerken Celalettin Bey araya girip bu konuda Türkiye de tüp bebek ilac sektörünün ilaç pazarında 15 milyon dolarlık bir payı oldugunu ama reçetesi yazılan ve ücretsiz kullanılan vitaminlerin 750 milyon dolar payı oldugunu ,bundan doktorların yüzde 20 yapacagı kısıntının tüp bebek tedavilerini bir kac defa ödemeye yetebilecegini belirtti. Bu bilgi Fatma Hanımın cok hosuna gitti böyle karsılastırmalı bir rapor lütfen hazırlarsanız bu bize cok yardımcı olur dedi.Meclise vermis oldugu tüp bebek raporuna baktıgımda da en alt sayfasında 2 yıl önce sitede yayınlanan ülkelere göre tedavi listesinin bulunması bizim gururumuzu okşadı.Meclise girerken de Gecen yıl bizi hem Ak Parti li hemde CHP li milletvekilleri ile görüşmemizi saglayan Şengül hanım Fatma Hanımın yanına gitmeden beni aradı Sibel Hanım sizin telefonlarınızı Aileden sorumlu Devlet Bakanı Gürdal Akşit’in ordan istediler sizi simdi arayacaklar dedi. Tüp bebek raporunu simdi göreceksiniz bu belgeler sizin gecen yıl ben hamile kaldıktan sonra size basvuran Meclisteki 7 arkadasım tarafından milletvekillerine dagıtılan belgeler. Bu sonuclar sizin attıgınız tohumlar dedi..Çok mutlu oldum ve cok gururlandım. Sn Fatma Hanımla önümüzdeki hafta Perşembe günü tekrar mecliste buluşma kararı aldık. Bu arada Fatma Hanım Başbakanlık muşteşarı,Maliye Müşteşarı, ve saglşık bakanlıgı mmüstesarlarından randevu istedi. Önümüzdeki hafta bu hazırlanan yeni bilgileride eski bilgilerimize ekleyip kendilerine gidecegiz.

Rapor İçin Buraya Tıklayınız

Bu arada Ankara’ya gelmisken ,aklımda ikinci bir isim daha vardı mutlaka görmem gereken..geçtiğimiz bayram arifesinde görüştüğüm ama İstanbulda buluşmamızın bir türlü lısmet olmadıgı Trabzon Milletvekili ve Meclis Ana Cocuk Saglıgı Komisyon Başkanı Sn Prof.Cevdet Erdöl’lü de özellikle görmek istedim .Çünkü benden bir çok bilgi ve belge istemisti ve bu belgelerin hepsini hazırlamıs ve dosya haline getirmistik.Aksi gibi Perşembe günüde Cevdet Bey Malezyadan dönecekti. Meclise gelip gelmeyecegini bilemiyordum. Bir hafta yoktu ve bircok işide birikmiş olabilirdi.Genede şansımı sonuna kadar kullanmaya kararlıydım. Fatma Hanım’dan siz arayabilirmisiniz diye rica ettim. Cevdet Bey yerinde ise kendisini bir görebilirmiyiz diye? Tabi hemen arayalım dedi ve kendisi aradı. Cevdet Beyin özel kalemine bizim gelecegimizi haber verdi ve hemen hayhay dediler. Celalettin Bey ile birlikte Cevdet Beyin Makamına Meclis Saglık Komisyonu Başkanlıgına gittik. Cevdet Beyi beklerken orada özel kalemi ile hoş sohbetimiz oldu.Bir müddet sonra Cevdet Bey geldi ve bizi makamına hemen davet etti. Oldukça sıcak ve samimi bir sohbette burada oldu. Kendisine istediği bilgilerle ilgili hazırladıgımız raporu sunduk.Çok teşekkür etti ve bunu birde mail yoluyla kendisine yollamamızı söyledi. Bilgisayara geçmek yerine direkt siz yollayın dedi. Bu hafta içinde bunun calısmaları yapılacak ve bu mutlaka bir sonuca bağlanacak. Bu arada sizden bir ricam daha olacak. Tüp bebek tedavileri ile ilgili kanunun hangi maddesine bunun eklenmesi gerekli onuda arastırmasını yapıp bize bildirebilirseniz cok yardımcı olursunuz dedi. Tabiki memnuniyetle dedik bizim hukuk danısmanlarımız var hemen arastırıp size bunu bir hafta içinde bildiririz.Zaten önümüzdeki hafta tekrar gelecegiz gerekirse sizinlede tekrar biraraya gelebiliriz dedik.

Ankara’ya gelmeden Belma hanıma da Maille Fatma Hanımla randevulaştığımızı ve gitmişken Aileden sorunlu devlet Bakanı Sn Güldal Akşitle de görüşüp görüşemeyecegimi sormuştum. Oda sağolsun hemen Ankara yı arayıp Gürdal Hanıma haber vermişler.Gürdal Hanım Perşembe günü randevu yoğunluğunun oldugunu belirterek bize Cuma günü saat 16.30 da randevu vermişler. özür dileyerek aynı gün dönmek zorunda olduğumuzu ve önümüzdeki haftaya eger eger müsait olursa görüşmekten mutlu olacagımızı belirttik.İşimiz o gün için bitmiş gibi gözüküyordu Akşam 19.00 üçağı ile İstanbul a döndük.. Asıl isimizin önümüzdeki hafta yapılacak toplantılarda Başbakanlık, Maliye ve Sağlık Müstesarlığında oldugunu düşünüyorum.

Size güzel bir süpriz yaparak Sn Fatma Sahinin Meclise vermiş oldugu Tüp bebek Raporunun tam metnini sunuyorum.

Herşey gönlünüzce olsun….
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ