Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Say 40 – 10.11.2002

Merhaba Sevgili Dostlarım;

 

Geçtiğimiz Cumartesi gününü Vatan Gazetesinden Sevgili Emre Kardeşimizin nefis röportajı ile cok mutlu geçirdik. Yetmedi Pazar günü de ücretsiz tedavi bağısını alan sevgili Emine Kardeşimizle röportajı vardı.. Yetmedi pazartesi günü Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek bölümünde Prof Dr.Mithat Erenus ile birlikte ,sevgili Emine’nin tedavisinin ropörtajını yapacaklar ve tedaviyi birlikte götürecekler ve İnsallah Emine bebek sahibi olacak ve bu mutluluğu onunla birlikte binlerce kişi de takip edip okumuş olacak..Bunlar bizim gelişmemize daha fazla yere yani şehre daha fazla imkan sağlamamıza neden olacaktır.Her zaman daha fazla insana ulaşma çareleri aradık.. artık bunları da yavaş yavaş aşmaya başladığımıza inanıyoruz..Bir cok yorgun gecen gecenin ve seyahatin arkasından Tanrı bize gazeteci arkadaşları gönderiyor işte..İsmini sayamayacağımız kadar küçük koruyucu meleğimiz var bizim..Yeryüzüne gelmek için sıralarını bekleyen küçük bebeklerimizin durduğu Melekler şehrinden de bize yardım ettiklerine inanıyorum.Anne ve babalarına kavuşmak için bizlere oradan nazlı nazlı destek veriyorlar.

 

Bundan sonra daha önce de belirttiğim gibi toplantılarımız bazen salonlarda bazen değişik ortamlarda ; hem bilgilendirme ,hem de bazen yarışmalar bazen renkli misafirlerle ,bazende müzikle renklendireceğiz. Hem dernek üyelerimize gene ücretsiz tedavi imkanları sağlayacak,daha fazla dayanışma kulübü üyemize indirimle hastanelerde tedavi imkanı verme imkanına sahip olacağız.

 

İlaç bağışları hakkında da yeri gelmişken birkaç şey söylemek istiyorum..Aslında çok şey söylemek istiyorum..

 

Biliyorsunuz bazı üye olan yada üye olmayan arkadaşlarımız tedavilerinden arta kalan o anda yada hiç kullanmayacakları ilaçları derneğimize yolluyorlar.(Burada bir parantez mutlaka açmak istiyorum.:Sitede de sohbet odasında bazı yakın arkadaşların birbirlerine destek verdiklerini biliyorum. Buna kesinlikle karışamam ama çok iyi niyetle yapılmış bir şey olmakla beraber istemeden de bir çok karışıklığa neden olduğunu da söylemek istiyorum. Bazı kişiler daha önce ilaç desteği vermiş kişilere ne olur bana da versene gibi bazı zorlayıcı davranışlarda da bulunduğunu duymaktayım,bu yardımı yapan insanı da bıkkınlara uğratır, inanıyorum ki bir daha olmamak üzere derneğin dışından yardım yapan arkadaşlarımız bu işten kendilerini sıyıracaklardır.).Biz bize bağış yapılan ilaçları , dernek üyelerimize, ihtiyacı olan ilaçlardan imkanlarımız nispetinde verebiliyoruz.( tedavilerinin tamamı karşılayacak kadar değil tabi)Çünkü zaten o kadar fazla üyemize yetecek kadar ilacımız yok.Yalnızca küçük bir kısmını da olsa destek vermeye çalışıyoruz.Ama ilaç yardım ettiğimizi duyan kim olursa olsun ; dışarıdan yada sitede dayanışma kulübüne üye arkadaşlarımızın bazılarının da derneğe müracaat edip ücretsiz ilaç istediklerini duyuyorum.İlaçlar kesinlikle yalnız ve yalnızca derneğe tam üyeliğini yapmış kişilere veriliyor.Müsaade edin de biraz o insanların birazcık ayrıcalığı olsun.Ne olur sanki verseniz sakın demeyin arkadaşlar.Siz bu derneğin kirasının, aidatının, telefonlarının, elektriğinin, kağıdının, kaleminin masraflarının ne zorluklarla verildiğini biliyor musunuz ?Yalnızca nasıl sitenin reklamları ile bir çok şeyi yapmaya çalıştığımızdan haberiniz var mı?Aslında tamamının web sayfasının gelismesine gitmesi gereken bu finans ;tamamı ile derneğin masraflarına maalesef gitmektedir. Bir çok lisanda bu sene bu sitenin açılması gerekiyordu..Web masterımıza yeterince bu nedenle ödeme yapamıyorum..İnşallah olmaz ama Cemil Bey bizi yakında terk ederse hiç şaşırmam. Yol paralarımızı kendi birkaç yüz milyonlara ulaşan telefonlarımızı kendimizin ödediğimizden yada ödeyemediğimizden zaman zaman telefonlarımızın kapandığından yada elektriğimizin kesildiğinden haberiniz var mı?Toplantılarda sponsor bulmak için nasıl koşuşturduğumuzu bazen bulabildiğimizi, bazen de bulamadığımızı ve her şeyi cebimizden evlerimizin mutfak masraflarından kısıp karşıladığımızı biliyor musunuz?.şimdiye kadar bir yıldır iki yer dışında hiç ayrıca bağış almadığımızı da biliyor musunuz?Bunları eskiden olsa yazmaya utanırdım ama özellikle bir yıldır bunları bilmeyen insanların suistimal derecesine varan istekleri beni zorlamış bulunuyor. Hepinizden özür diliyorum..

Bizim bunca sıkıntımız içinde boğuşurken derneğe üye olmayan birkaç kişinin özellikle bu ilaç sorumluluğunu taşıyan muko ya sohbet odasında ve telefonla rahatsız edici boyutlarda zorlama yapıldığını duydum.Özellikle derneğe üye olan kişilere ilaç verileceğini kesin belirttiğimiz halde kuralları bir defa olsun delmek isteyen her şeyi kayıtsız şartsız kendilerine isteyen kişiler bu kişiler.Zaten eskiden beri öyle cok uzun sürede sohbet odasında olan kişiler değil bir iki aydır gelen samimi olan ve arkadan isteklerini sıralayanlar olduklarına inanıyorum.. bakalım ne koparacağım türünden… Yıllık dernek aidatını yani 60 milyonu yatırmadan üye olmadan muko dan 4-5 tane yada 5-6 tane ücretsiz ilaç istiyorlarmış.Bunu gerçekten çok üzücü buldum ben…İlaç isteyenlerin de çoğunun maddi durumlarının hiç de kötü olmadığını duyduk .. Yalan yada doğru.. günahları boynuna..

Belli bir kuralımız var arkadaşlar;yalnızca derneğe üye olanlar ücretsiz tedavi bağışından yararlanabilirler ve bir kısım ücretsiz ilaç bağışından yararlanabilirler.Yaşadığımız zorlukları birebir paylaşmaya çalışan kişiler bu kişiler..Dayanışma kulübüne üye olan arkadaşlarımız zaten online doktor sohbetlerinden yararlanabiliyorlar,sitede bulunan bir çok hekimin hasta danışma formundan yararlanabiliyorlar,hastanelerin indirimlerinden yararlanabiliyorlar.sitedeki bilgilerde çabası ,, toplantılarımıza herkes ücretsiz katılabiliyor…ama dernek üyelerinin de bir ayrıcalığının olması gerektiğine inanıyorum..

Mazur görün beni olur mu o kadar çok mail atıp da benden ücretsiz tedavi isteyen var ki…Muko ’dan da ilaç..biz ne yapabiliriz ki bir başımıza bir avuç kadın?tek başına.. Birlik olabilirsek, üyeler çoğalabilirse maddi imkanlarımızı aşabilirsek daha fazla yardımcı olabiliriz elbette.. Gene de her şeyi bir kenara atıp destek olabildiğimize, bir şeyler yapabildiğimize inanıyorum…

Ama sizlerde destek olabilirseniz;.bunun yalnızca maddi olmayacağını bilmenizi isterim..

Sponsor olabilecek firmaları hep beraber araştıralım. Çalıştığınız yeri ve tanıdıklarınızı araştırın lütfen..Tanıdıklarınızın arasında mutlaka bize destek olabilecek biriler olabilir. Önümüzdeki toplantılarda örneğin pasta kek yarışmalarında sponsor olacak bir yağ firması olabilir, Un firması ,yumurta yada şeker firması olabilir,Bir çay firması olabilir, sağlıklı yaşam için kitaplar satan bir kitapevi olabilir.,internet sitesi ile iletişim kurmamız nedeniyle bir bilgisayar firması yada bir telekominasyon iletişim firması olabilir,bir banka olabilir,bankanın krediler bölümü olabilir,büyük bir giyim yada carrefour tipi bir center olabilir.,Bir çamaşır tozu yada bir şampuan firması ,süt yada süt ürünleri olabilir..Yani her şey olabilir. Toplantılarımızda stand açabilirler iletişim ve destekle sponsor olmakla çok şeyi değiştirebiliriz..

Ha gayret arkadaşlar inanın mutlaka şeytanın bacağını kıracağız çok büyüyeceğiz ve o zaman daha çok destek tedavi verebileceğiz..Gazeteler gerçekten yaptıklarımızı çok onaylıyor ve destek veriyorlar..Kim sponsor olursa gerçekten onun içinde iyi reklam olacaktır…..

Bunları boşa yazmadığıma adım gibi eminim…

Sevgiler…. sevgiler, kucak dolusu sevgiler..

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ