lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sağlık bebek sahibi olmak için beslenmeyi 3 ana başlıkta toplayabiliriz

Sağlık bebek sahibi olmak için beslenmeyi 3 ana başlıkta toplayabiliriz

Sevgili Okurlar,

Günümüzde, hekimlere sorulan en önemli soru; “nasıl beslenelim veya hangi vitamini kullanalım?” Herkes, herhangi bir problemi olsun olmasın, bunu merak ediyor ve bunu sorguluyor. Gebelik ise bir kadın için, apayrı ve özel bir durum! Bu yüzden anne adayları bu konuya çok önem veriyorlar.Yalnız kendileri için değil, bebekleri için de kaygılılar. Doğru şeyler yapalım ve sağlıklı bir bebeğimiz olsun istiyorlar. Haklılar! O halde ne yapalı?

Hamile kalmak, sağlıklı bir hamilelik geçirmek veya hem erkek, hem de kadınlar için beslenme yönünden talepkar olan doğurganlık yıllarında, gereken besin desteğinin doğru ve dengeli alınabilmesi için yapılması gerekenleri üç ana başlık altında toplayabiliriz.

 1. Gebelik öncesi, gebelik sırasında ve sonrasında destekleyici yüksek kalitede vitaminler alın.Uzun süre sadece anne karnındaki bebeğin sağlığına faydası olan bir doğum öncesi vitamin tasarlanıp üretilirken, artık günümüzde anne adayının da besinsel olarak desteklenmesi gerektiği kabul edilmiştir. Bu görüş, folik asit ve demirin dışında birçok besin türünün faydalarının farkına varılmasına da yol açmıştır. Önce hamile kalabilmek, ardından da devam ettirmek ve olası komplikasyonları önleyebilmek için önerilerim şunlar olacaktır:

  1500-2000 mg kalsiyum: Bir çok prenatal vitamin yeterince kalsiyum içermiyor. Bu durumda eklenmesinde fayda var.

  150-250 mg magnezyum: Çinko ve bakır ile de desteklendiğinde magnezyum alımının kısırlığı, gebeliğe bağlı yüksek tansiyonu, doğumsal bozuklukları, plasentanın ayrılması, ölü doğumlar ve düşük ağırlıklı doğumları azalttığına dair bulgular mevcut.

  400-500 mikrogr B12: Bu vitaminin vücutta bol miktarda bulunmasının; düşükler, kansızlık, preeklampsi (tansiyon yükselmesi, idrarda protein kaybı ve ödem), nöral tüp defektleri (bebekte olabilecek sinir sistemi anomalileri), yorgunluk, depresyon ve kısırlığı azalttığı gösterilmiştir.

  7000-8000 IU A vitamini: Ve yeterince iyot alımı da önemli.

  İnozitol ve kolin: Hücreler ve sinir iletisi üzerinde olumlu etkileri olan bu maddelerin bebeğin beyin gelişimini olumlu etkiledikleri bilinmektedir. Hatta folik aside dirençli nöral tüp defektlerini de azalttığı söylenmektedir.

 2. Omega-3, 6 ve 9 içeren bir karışım kullanın.Omega-3 yağ asitlerinin, anne karnındaki bebeğin beyin ve göz gelişimini olumlu etkilediği, kilo almasını desteklediği, erken doğum ve preeklampsiyi azalttığı, anne sütünün kalitesini iyileştirdiği ve doğum sonrası depresyonu azalttığı kabul edilmektedir. Bu karışım içeriğinde 900-2700 mg omega-3 ve 6 bulunmalı ve oran 1:1 olmalıdır.
 3. Folik asit 

  Kısırlık tedavisi programına alınan veya üreme sağlıklarını desteklemek isteyen kadınlara günde 800 mg. metabolik aktif folik asit önermekteyiz. Bu doz aslında, nöral tüp defektleri ve tekrarlayan düşüklerden korunmak ve rahim, meme ve kalp damar sağlığına katkıda bulunmayı garantileyen bir miktardır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri ve Tüp Bebek Merkezleri’nin, tıbbi tedavilerin yanı sıra gebe kalmak, gebeliği sağlıkla sürdürmek, sağlıklı bebekler doğurmak ve sağlıklı aktif anne- babalar olabilmek için de destek beslenme programları yaratıyor ve uyguluyor olmaları önemlidir. Biz de kliniğimizde bunların tümünü yerine getirmeye çalışıyoruz.

Değerli okurlar iyi ve sağlıklı günler diliyorum.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ