Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Rahim İçi Perdesi Kısırlık ve Düşük Sebebi Olabilir – Opr. Dr. Mete Işıkoğlu

Özel Antalya Tüp Bebek Merkezi Uzman Doktrlarından Op.Dr.Mete Işıkoğlu : “ Akdeniz Bölgesinde Sadece Merkezimizde Uygulanabilen Histeroskopi Yöntemi İle Rahim Boşluğunda Sonradan Gelişen Polip, Myom, Yapışıklık Gibi Sorunlarda Benzer Yöntemle Rahime Kesi Yapılmadan Giderilebilmektedir.

Özel Antalya Tüp Bebek Merkezi Uzman Doktorlarından Opr. Dr.Mete Işıkoğlu yaptığı açıklamada Rahim içi perdesinin, doğumsal rahim anormallikleri içinde en sık rastlananı olduğunu belirtti. Tekrarlayan düşük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan bu sorunun, aynı zamanda literatürdeki çalışmaların bir kısmında infertilite (çocuk sahibi olamama) nedeni olarak da saptandığını da ifade eden Işıkoğlu : “ Perde, rahim içinde adeta bir bölme gibi rahim içini bazen tamamen iki ayrı bölüme ayırabilmektedir. Rahmin perde kısmında damar yapıları çok fazla bulunmadığı için, bu bölüme gebelik ürününün tutunması zorlaşmakta ve gebeliğin bu şekilde engellendiği öne sürülmektedir. Gebelik ürünü bu bölüme tutunmayı başarabilse bile damar ve kan akımı azlığı nedeniyle gebelik düşükle sonuçlanabilmektedir. Bazen de, bu perde yapısı içinde kas hücreleri fazla olmakta ve erken kasılmalarla gebeliğin kaybedilmesine neden olmaktadır. “dedi.Bahsedilen engelleri aşabilen bir cenini, gebeliğin ilerleyen evrelerinde yeni bir risk daha beklediğini belirten Özel Antalya Tüp Bebek Merkezi Uzman Doktarlarından OP.Dr.Mete Işıkoğlu : “ Bu da, perde ile bölünmüş ya da daraltılmış olan rahmin yeterince genişleyememesi ve erken doğumlara yol açmasıdır. Henüz kısırlığa neden olduğu % 100 kesinleşmemiş olmakla birlikte, yukarıda anlatıldığı gibi en azından var olan bir gebeliğin düşükle sonuçlanmasına neden olabileceği için rahim perdesinin tüp bebek ve diğer yardımcı üreme tekniklerine başlamadan önce ortadan kaldırılması önerilmektedir.”diye konuştu.

Bu amaçla uygulanan cerrahi işlemin “histeroskopi” olduğu ve Genel anestezi (narkoz) altında uygulanan bu işlemin yaklaşık 5-15 dakika arasında sürmekte ve hastayı aynı gün taburcu olarak evine döndüğünü de belirten Özel Antalya Tüp Bebek Merkezi Uzman Doktorlarından OP.Dr.Mete Işıkoğlu : “ Akdeniz bölgesinde sadece merkezimizde uygulanabilen histeroskopi yöntemi ile rahim boşluğunda sonradan gelişen polip, myom, yapışıklık gibi sorunlarda benzer yöntemle rahime kesi yapılmadan giderilebilmektedir. Başarı ile uygulamakta olduğumuz bu özel cerrahi işlem sırasında, ince bir kamera yardımıyla rahim içi doğrudan görülmekte ve perde elektrod ile kesilerek ortadan kaldırılmaktadır. İşlem tamamen kapalı olup bu esnada hastanın karnına herhangi bir kesi yapılmamaktadır. “Op.Dr Mete Işıkoğlu kendilerine arka arkaya düşük yapan ve çocuk sahibi olamayan hastaların bu yöntemle tedavileri sonucunda % 90 lara varan başarı elde ettiklerini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ