lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Tüp bebek Tedavi Aşamaları ve protokoller

Kadında Tüp bebek Tedavi Aşamaları ve protokoller

Kadında daha önceki tüp bebek tedavisi deneyimi varsa ilk aşamada o incelendikten sonra kısa ve uzun olmak üzere iki çeşit protokol uygulanır.
Tüp bebek ve mikroenjeksiyon denemelerinin 6 ayrı aşaması vardır.
Uzun tüp bebek tedavisi protokolu
İlk etapta adetinin başlamasına yakın burun spreyine başlayarak yumurtalar baskılanmaktadır. Yani yeni bir yumurta gelmeden. (daha adetin başlayıp bitmesine yakın yumurtalığına düşüp adetin 2-3 gününden itibaren yeni tazelenmiş rahim de yavaş yavaş gelişmeye başlar). Tam 12 ila 14. günde, bu arada rahim de yumurta ile olgunlaşmaya ve kalınlaşmaya başlar. Bu olayın tamamen doktorların kontrolünde olması için burun spreyi ile yumurtlama durdurulur. Sonra adet görülür.

Adetin 3. günü hastahaneye gidilir ve hastadan kan alınır. Bu kanda LH-FSH – Esradiol gibi yumurtlaman ile ilgili hormonların değerlerine bakılmaktadır. Bu değerlerin düşüklğü ya da yüksekliğine göre de hastanın iğnelerinin dozu ayarlanır. Önerilen kadar iğneyi doktorların öngördüğü şekilde sabah iki veya üç doz, akşam iki veya 3 doz olarak bir defada vururlur. İğne saatlerinin mümkün olduğu kadar aynı saatlerde olmasına dikkat edilmelidir .. Daha sonra 5. günden itibaren iğnelerle beraber gün aşırı (7 veya 8. günden sonra hergün de gidebilirsiniz) ultrasona girip yumurtaların gelişimi takip edilmelidir. Yumurtaların gelişme hızlarına göre doz, doktor tarafından azaltıp çogaltılabilir. Sakın korkmayın onlara güvenin. Amaçları en az dozla en fazla yumurtayı toparlayıp hamilelik şansını arttırmaktır. Sizden almak istedikleri yumurta sayisi en az 5- ila sekiz arasinda olmakla beraber daha fazla olursa onları dondurtabilirsiniz. Bir dahaki sefere bu aşamalar olmadan direkt yumurta alınır ve çözdürülür. Eşinizin spermleriyle birleştirilip sizin rahiminize bırakılır. Tabi gene ilaç almanız gerekmektedir, ama bu kadar değil o çok kısa suruyor.

Yumurtanın olgunlaşması işlemin 12. ya da 14. günü arasinda tamamlanacağı umulur. Bu günler arasında da iğneler azaltılıp bir iki gün iğne yapılmadan da ultrasonla takip edilebilir. Bu arada burun spreyi kesilecektir.

Yumurtalarınızın büyüklükleri (hergün ultrasonda ölçülecek) 18 milimetre civarinda olduğu zaman o gece veya ertesi sabah yumurtanızın çatlaması için bir iğne yapılır. Doktorların önerdiği saatte iğne yapılmalıdır. Bu iğne vurulduktan sonraki 36 saat içinde yumurta toplama işlemi yapılır.

Normal ultrasona gider gibi gidilen muayenede ilk önce bir iğne vurularak ve yaklaşık yarım saat beklenecektir. Bazen iki –üç kisiyi (yumurtalarınızın aynı zamanda toplanmasına denk düşen) birlikte bekleme odasıne alıp birlikte igne olup bekletirler. Bu bence daha iyi çünkü konusurken vaktin nasil gectiğini anlayamazsınız bile. Yalnız olunca beklemek bir ömur gibi gelir insana.. Bu iğne bir sakinlestirici odaya sizi yalnız alıyorlar. Kadın doğum muayene masasına yatırılıp bacaklarınız açık muayene olacakmış gibi doktor geliyor ve sizinle konuşmaya başliyor ve bu arada kolunuzdan bir iğne daha yapıyorlar ve daha da rahatlıyorsunuz. Doktor bir taraftan ultrasona bakarken ayni o şekilde içinize ultrason çubuğunu sokuyor ve yumurtalarınızı sayarak çıkarmaya başlıyor. Siz hiçbirşey hissetmiyorsunuz. İsterseniz uyutulma şansınız da var. Ama bir çok kadın bunu istemiyor.Her aşamayı uyanık ama uyuşturulmuş bir şekilde izliyorlar. Çünkü bunlar sizin yaşamınızın dönüm noktalarında oluşan olaylar. Bazı insanlar her saniyesini hatırlamak isteyebilirler. Daha sonra tebessümle ve heyacanla hatırladığınız bir olay olarak hafızalarınızda kalacaktır.

Yumurta Toplama işlemi bittikten sonra sizi dinlenmeniz için yanda bir odaya alacaklar ve yarım saat dinlendirecekler. Sabah aç karnına gideceksiniz. Dinlendikten sonra sizi evine gönderiyorlar ve istirahat etmenizi kendini fazla yormamanızı söylüyorlar. Ertesi gün öğleden sonra hastaneye telefon edip döllenmenin olup olmadığını soruyorsunuz. Çünkü yumurtalarınızın hepsi döllenmeyebilir. Yeterince olgunlaşmamıştır veya içlerinden bazısının içi boş da olabilir. Döllenme oldu dedikten sonra dedikleri gibi son yöntemle 3 ila 4 gün döllenen embiryoyu bekletip çoğalma fazlalaşınca içlerinden en iyilerini seçip iki yada uç tanesini, rahime yerlestirecekler. Bu işlemi yaparken iğne falan yapmıyorlar. Çünkü çok basit ve kısa süren bir işlem.Uzun ince çubuk gibi bir aleti rahiminizin içine hafifce sokup bir taraftan ultrasonla embiryoyu bırakabilecekleri en uygun yeri buluyorlar ve embiryoyu yavaşça içeri bırakıyorlar. Bu işlemler yapılırken sizde monitörden herşeyi rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Sonra tekrar sizi bir odaya alıp bu sefer 40 dakika ile 2 saat arasında bir odada dinlendirecekler. Bundan sonraki 12 günün dinlenme ve yavas hareketli olacak. Gerekirse izin alın. Eve gidip yatın.. Yumurtaların vücudunuza adepte olması doktorlar her ne kadar olursa iki saatte olur deselerde siz bedeninizi yormayin. Onca yoldan gelmiş küçücük bir embryonun şap diye rahiminize yapışacağına nasıl inanırsınız. Ona imkan tanıyın. Uzanın dinlenin, huzurlu olun, elinizi karnınıza koyun ve onunla içinizden konuşun ve deyinki seni çok istiyorum küçüğüm lütfen kendine dikkat et. Annende sana yardımcı olacak. Beslenmenize tabiki çok dikkat edin ve bu işlem başladığından itibaren süt içmeye ve balık yemeye başlayın embiryonun rahime tutunmaya baslamasından itibaren beyninin gelişmeye başladığını biliyormuydunuz?

Kısa Protokol Tüp Bebek tedavisi

GnRHa uygulamasına adet kanamasının ilk günü başlanıp tedavi sonuna kadar (çatlatma iğnesinin yapıldığı gün) devam edilir.
Ultra Kısa Protokol

Adet kanamasının ilk günü GnRHa başlanır ve üç gün verildikten sonra kesilir. Tedaviye hMG ya da FSH ile devam edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ