lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hangi maddeler sperm için toksittir?

Hangi maddeler sperm için toksittir?

Ph sı düşük olan sıvılar ve kayganlaştırıcılar sperm için toksiktir. Çok eski çağlardan beri bilinen spermisit ‘limon
suyu’ dur. Yarı yarıya sulandırılan limon suyu ile ilişki sonrası vagenin temizlenmesi gebe kalma olasılığını azaltmakla birlikte yapılan çalışmalar AIDS virüsü üzerinde de toksik olduğunu ve bulaşma riskinin azaldığını göstermiştir. Bazı doğal maddeler zeytin yağı, gliserin, yumurta akı sperme toksik etkisi yoktur.

Erkekte kısırlığa yol açan diğer hastalıklar nelerdir?
Bir çok sistemik hastalık kısırlığa yol açabilir. Genel olarak ileri derecede sağlık problemi yaratacak hastalıklarda sperm yapımıda etkilenir. Bazı hastalıklarda özellikli durumlar ortaya çıkabilir. Şeker hastalığında sinir sistemi etkilenmiş ise dışa boşalma olmayabilir ve meni sidik kesesine kaçabilir. Ayrıca iktidarsızlık (erektil disfonksiyon) problemine yol açabilir. Diğer sinirsel hastalıklar örneğin omurilik yaralanmaları, multipl skleroz aynı şikayetler nedeniyle kısırlığa neden olabilir. Hastalıklar nedeniyle kullanılan bir çok ilaç kısırlık nedeni olabilir: Kemoterapi ilaçları, psikotik ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, radyoterapi, aşırı alkol kullanımı, hormon tedavisi (androjenler)

Sperm Kalitesini bozan diğer maddeler veya alışkanlıklar nelerdir?
Marihuana ve kokain gibi maddeler sperm yapımını bozar. Vucut geliştirmede veya sporcuların kullandığı androjen hormonu, sürekli radyasyona maruz kalmak (röntgen teknisyenleri), tarımda kullanılan böcek öldürücü ilaçlar veya sürekli sıcak ortamda çalışan kişilerde sperm kalitesi bozulabilir. Düzenli saunaya veya sıcak banyo (hot tubs, hamam) yapma alışkanlığı olanlarda da sperm kalitesinde (sayı ve harekette) bozulma görülebilir.

Op.Dr.Emre Bakircioğlu

 

Erkek kısırlığı ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile iletişim kurabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ