lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamile kalmak için Probiyotik desteği

Hamile kalmak için Probiyotik desteği

Hamile kalmak için Probiyotik desteği

Merhaba bugün uzun süredir aklımda olan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere de yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir konudan bahsedeceğim. Hamile kalmak için Probiyotik desteği :Hep konuşma aralarında geçti gerçek önemi de ön plana çıkarmalıyız.

Probiyotikler ve Prebiyotikler

Bu konudaki bilimsel araştırmalara da göz gezdirdim.

Önemli bulduklarımı sizinle paylaşıyorum.

***

(yanındaki numaralar bulduğum bilimsel araştırma makalelerin linkleri olduğunu gösteriyor. onları yer yeterse linklerini koyacağım.Hepsi bende)

İnsan hücrelerimizin 23.000 gen ifade ettiğini ve vücudumuzda yaşayan mikroorganizmalar grubunun 3 milyon olarak ifade edebildiğini bilmeliyiz.

Sağlıklı gıda talebi küresel bir sorun bunu biz en sade,ucuz doğal ve kolay yönden nasıl temin edebiliriz konusu bizim için önemli.

. Bu çabaya en iyi adaylardan biri son 15 yılda yurt dışında büyük ilgi gören ama Türkiye de yeni yeni önemi anlaşılmaya başlayan probiyotikleri söyleyebiliriz(1).

Probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği [ 8 ], kolonizasyonu dışlayarak düşman bakterileri ortadan kaldırdığı [ 9 ],

Enfeksiyonu önlediği ve gastrointestinal sistemin (GIT) genel sağlığını iyileştirdiği iyi bilinmektedir .

Günümüzde, kadın genital sisteminde belirli faydalı bakteri türlerinin varlığının, birçok kısırlık sorununu çözmenin anahtarı olduğu iyi bilinmektedir. Çalışmalar vajinaya Lactobacillus türlerinin hakim olduğunu göstermiştir [ 14 ].

Probiyotiklerin doğurganlık üzerindeki olumlu etkisi, kadın ve erkek arasında net bir ayrım çizgisi göstermez, çünkü vajinal mikrobiyom (VMB) dengesizliğinin neden olduğu kadın kısırlığı, kadın üreme sistemi içindeki sperm parametrelerini etkileyebilir [ 15 ].

Selenyumla zenginleştirilmiş probiyotikler kullanılarak, testis dokusu hasarı azaltıldığı ve testosteron düzeyi ve sperm parametreleri iyileştirildiği için önemli ölçüde iyileştirildi. Selenyumla zenginleştirilmiş probiyotiklerin hiperlipidemik durumda erkek doğurganlığını iyileştirdiği sonucuna varmışlardır.

Kanıta dayalı birkaç çalışma, genel olarak vücut sağlığının güçlendirilmesinde ve özellikle doğurganlığın arttırılmasında probiyotiklerin önemli katkısını vurgulamaktadır.

Probiyotikler hem doğal üremeyi hem de IVF’yi (IVF / ICSI veya Yumurta Donasyonu) ve Embriyonik İmplantasyonu iyileştirebilen bir mikrop grubudur.

Henüz bu mikropları bilmenin başlangıcında olsak da, endometriumda yeterli düzeyde Lactobacillus’un embriyonik implantasyon oranını iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Özellikle insan doğurganlığı ve üremesi ile ilgili en önemli probiyotiklerden biri Lactobacillus cinsidir, Hem Tüp Bebek hem de Doğal üreme tekniklerinin başarı oranlarını arttırıcı etki gösterebilen geniş bir mikroorganizma grubudur.

Probiyotik hangi besinlerde bulunur ? Nasıl kullanmalıyız. ?

Süt ürünleri arasında en çok probiyotik içeren besin ev yapımı yoğurt ve kefirdir, ayran, turşu, peynir, fermente süt, keçi sütü, tereyağı, boza, şalgam, bira mayası, fermente soya ürünleri .Tarhana Çorbası, Lahana turşusu,Salatalık turşusu,Kombu çayı, Salatalık turşusu iyi bir probiyotik kaynağıdır.

 

 

 

 

Bizi instagramdan ve facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

 

Hamile kalmak için Probiyotik desteği konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler:

 

Polikistik over sorununda beslenme ve yaşam şekli ne olmalı ?

Erkek doğurganlığını beslenme alışkanlıkları etkiler mi?

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ