Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Grip Aşısı ve Gebelik

Bahçeci Kliniği Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Bora Cengiz, konuyla ilgili soruları cevapladı:

Gebelik dönemi hassas bir dönemdir. Bu dönemde kullanılacak ilaçların mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir. Özellikle içinde bulunduğumuz mevsim gereği gribal enfeksiyonlara karşı hazırlıklı olmakta fayda var!

Domuz gribi salgınının ortaya çıkması ile birlikte gribal enfeksiyonlar hepimiz için daha da ürkütücü hastalıklar haline geldi. Ancak gribe yol açan virüsle nezleye yol açan virüsü karıştırmamak gerekir. Nezle 100’den fazla virüsün sebep olabildiği, burun akıntısı, hapşırma, gözlerde sulanma, genizde yanma, burun tıkanıklığı ile karakterize ilaçla ya da ilaçsız bir haftada kaybolan “sıradan” bir hastalıktır. Gribe ise influenza virüsü yol açmakta her 10 yılda bir dünya çapında salgın görülmekte ve bu salgınlar 50-100 yılda bir “ölümcül” olabilmektedir. Baş ağrısı, ateş, terleme, titreme, hapşırma, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Hamilelik döneminde grip tehlike yaratır mı? Aşı öneriyor musunuz?
Gebelik; grip aşısı yapılması önerilen bir dönemdir. Özellikle astım, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olan gebelere, grip salgını mevsimi öncesinde grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir.

Hamileliğin hangi döneminde grip aşısı yaptırmak gerekir?
Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olarak uygulanabilir. Lohusalık ve emzirme döneminde uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Gebeliğin son aylarında yapılan influenza aşısı yeni doğanı da gripten korumaktadır.

Gribe bağlı hangi komplikasyonlar görülebilir?
En sık görülen problem; grip sırasında değişen bağışıklık ve hasar gören solunum sisteminde görülen ikincil enfeksiyonlardır. Grip hastalarında hayati tehlikeye yol açan işte bu ikincil enfeksiyonlardır. Pnömoni (akciğer enfeksiyonu), bronşit, çeşitli bakterilere bağlı (streptokok, stafilokok ve hemofilus influenza) ikincil enfeksiyonlar, miyokardit (kalp enfeksiyonu), astım ve kalp hastalığı olan hastalarda durumun daha kötüleşmesi, çocuklarda ateşe bağlı konvülziyonlar ortaya çıkabilir.

Aşının yan etkileri var mıdır?
Aşının yapıldığı enjeksiyon bölgesinde hassasiyet, kızarıklık veya şişme görülebilir. Hafif ateş ve ağrı gibi sistemik yan etkiler gözlenebilir. Bu şikayetler aşıdan sonraki 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. Ciddi alerjik reaksiyonlar gibi problemler ise nadir olarak görülebilir.

Hamilelere sağlıklı bir gebelik için ve mevsimsel hastalıklardan korunmak için ne gibi önerileriniz olabilir?
Tüm gebelerin grip mevsimi öncesi mevsimsel grip aşısı ile aşılanmaları önerilmektedir. Mecbur kalmadıkça salgın olan dönemlerde toplu taşıma araçlarının kullanılmaması önemlidir. Ellerin sık olarak sabunla yıkanması gerekir. En önemli korunma ise bizlerin çok sevdiği öpüşme seramonisinden kaçınmak olmalıdır. Ellerimizle grip şüphesi olan birisi ile kontakta bulunursak yüzümüze ve gözümüze elimizi sürmemeli, en kısa sabunda su ve sabunla ellerimizi yıkamalıyız. Enfeksiyon bulguları olan hastanın 24 saat evde kalması ve dinlenmesi önerilmektedir. Ateş (38.4 ve üzeri olan ölçüm) 24 saat içinde “ilaç kullanmadan” düşerse ileri tıbbi tetkik ve tedaviye gerek yoktur. Uzun süreli ateşiniz olursa derhal doktorunuzu aramalısınız.

Op.Dr.Bora Cengiz
Bahçeci Kliniği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ