lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Fertility Europe , Avrupa Doğurganlık Haftası’nda “Doğurganlığı” Avrupa’nın gündemine getirmeye çağırıyor.

Fertility Europe , Avrupa Doğurganlık Haftası’nda “Doğurganlığı” Avrupa’nın gündemine getirmeye çağırıyor.

Fertility Europe , Avrupa Doğurganlık Haftası’nda “Doğurganlığı” Avrupa’nın gündemine getirmeye çağırıyor.
Yeni başlatılan #40NEDENLER kampanyası, doğurganlığın Avrupa üzerindeki etkisini vurguluyor.
BRUSSELS, 6 Kasım 2017 – Bugün, Avrupa gündemine doğurganlığı getirebilmek için hazırlanan 40NEDENLER kampanyasının başlatılması ve bu yıl ikincisi yapılan Avrupa Doğurganlık Haftası’nın başlangıcına işaret ediliyor.
#40NEDENLER kampanyası, 10 Kasım’da gerçekleşen dünyanın ilk IVF bebeği konseptinin 40.cı yıldönümüne bağlanıyor. Bu önemli olayın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen, birçok Avrupa vatandaşının hâlâ doğurganlık seçenekleri ve kaynaklarına erişime sahip olmadığı – hatta bilinçlenmesi de dahil- görülüyor.
Birçok Avrupalı, kısırlık konusunu çevreleyen muazzam damgalanma yüzünden doğurganlık hakkında açıkça konuşmakta güçlük çekiyor. Bu nedenle doğurganlık, siyasi veya ulusal gündemde olması gerektiği kadar olamamaktadır.Bu yılki Avrupa Doğurganlık Haftası, Avrupa’daki doğurganlık gerçeklerini her yere götürmek ve üye ülkelerde Avrupa’daki doğurganlık tedavilerine eşit olmayan erişimi sağlamak için daha fazla farkındalık ve politika desteği çağrısı yapmaya hazırlanıyor.
Fertility Europe’un Başkanı Satu Rautakallio-Hokkanen “ Kısırlık konusunda doğurganlık ile mücadele eden erkekler ve kadınlar , genellikle mücadelelerinden konuşma konusunda suskun kalıyorlar. Doğurganlık aslında her bireyin sorumluluğu altındadır, çünkü bu karmaşık bir sorundur “diyor ,Ve bu, konuşulmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Tıbbi seçenekler, kişisel mücadeleler ve kısırlıkla ilgili tüm konuların açıkça konuşabilmeli , Avrupa da doğurganlıkla ilgili kişilerin herhangi bir şekilde damgalanmasıyla mücadele için gerekli önlemler alınmalıdır. – Çünkü doğumla birlikte birileri nasıl baba, kız kardeş,akraba oluyorlarsa bu bir yerde herkesi ilgilendiriyor demektir. ”

Avrupa Doğurganlık Haftası 2017, Avrupa’nın doğurganlığının acı çektiği bir döneme geldi. Avrupa’nın hedef doğum oranı kadın başına 2.1 olmalıdır; Son araştırmalara göre, ortalama 1.58’de düşüş yaşanmakta ve İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde 1.4’e kadar gerilemektedir. Bu, 2080 yılına kadar AB’deki çalışan nüfusun yaklaşık 40 milyon kişi tarafından düşmesi beklenmektedir. Bu sayıların Avrupa için verebileceği sonuçlar endişe vericidir. Düşen bir doğum oranı ve yaşlanan bir nüfus ile birleşmesi, Avrupa’nın önümüzdeki 50 yıl boyunca ekonomik, kültürel ve genel olarak uluslararası gücünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlamına geliyor.

Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği (www.eshre.eu) Başkanı Dr. Roy Farquharson, ” Şimdi  artık doğurganlıktan bahsetmeye başlama zamanı ” diyor. “Bu hayati sohbeti,insanların bu soruna bağlı olarak yaşadıkları kısır döngüyü kırmak, kendileri hakkında kolayca konuşabilmeleri için başlatmalıyız uzman doğurganlık dernekleri ve hasta organizasyonları olarak doğurganlık ve tıbbi destekli üreme konusunda dürüst bir diyaloğu teşvik etme kapısını açmak için birlikte çalışmalıyız. ”

2016 yılında başlatılan Avrupa Doğurganlık Haftası,çok az konuşulan Avrupa’daki doğurganlık çıkmazından bahsetmek için oluşturuldu. Geçen yıl, Fertility Europa Derneği, kısırlık damgalanmasını ve Avrupa’daki doğurganlığı çevreleyen sessizliği yıkmaya yönelik görüşlerini belirledi. Bu yıl, organizasyon doğurganlık konusunu güçlendiren 40. Nedeni vurgulayarak doğurganlığın neden önemli olduğu konusunu ve mantığını ilerleterek Avrupa’nın dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Bunu vurgulamak ve doğurganlığın neden önemli olduğu diğer sosyal, ekonomik, demografik ve sağlık nedenlerini belirten 40NEDENLER kampanyası, Avrupalıların doğurganlığa önem vermesinin gerekçelerini gösteren bir video ile başlayacak. Bundan sonra, Doğurganlık Avrupa bilimde ve sayılarda doğurganlık konusunda bakım yapmak için 40 gerekçedir. Sebepler, Facebook ve Twitter aracılığıyla günlük olarak yayınlanacak ve çevrim içi izleyiciler kendi nedenlerini konuşmaya eklemek için teşvik edilecek. Doğurganlık Avrupa’nın 40’ıncı nedeni, ekonomiden zihinsel sağlığa kadar Avrupa yaşamının her yönünden çekilen gerçeklik birikimleridir.

Doğurganlıklarını konuşmak için kendi nedenlerini paylaşmalarına ek olarak, izleyiciler, arkadaşlarını ve sevdiklerini, doğurganlık ile gerçekten ilgilendiklerini göstermek için sosyal medya profillerine “Avrupa Doğurganlık Haftası 2017” başlık ekleyebilir.
###
FERTİLİTY EUROPE (FE) HAKKINDA
Fertility Europe , doğurganlık ve kısırlık sorunlarıyla ilgilenen Avrupa hasta organizasyonları ve derneklerinin bir birleşimidir. AB’de infertilite 25 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Dürüst ve üretken konuşma kapısını açarak Fertility Europe, doğurganlık konusundaki damgayı kırmaya ve bu konuda Avrupa çapında açık bir diyaloga katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Fertility Europe ile iletişime geç
www.fertilityeurope.com
Facebook: Fertility Europe
Twitter: @FertilityEurope
Instagram: @FertilityEurope
Daha fazla bilgi için şu adresten temasa geçin:
Doğurganlık Avrupa
E-posta: office@fertilityeurope.eu
SatuRautakallio-Hokkanen, Fertility Europe Başkanı
E-posta: satu@fertilityeurope.eu

ORTAK ORGANİZASYON TÜRKİYE

Aliye Sibel Tuzcu
Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER)Başkanı
E-posta:sibelt@cocukistiyorum.com
Telefon: 0541 2609802 – 0532 5225510
www.cocukistiyorum.com

 

 

Bunu okuyanlar için

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) Nedir?

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ