Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çok yaygın bir rahatsızlık: Vaginismus

Çok yaygın olarak yaşanan ve çiftlerin hayatını adeta kabusa çeviren vaginismus hastalığı hakkında Umut Tüp Bebek Merkezinden  Dr. Ulun Uluğ dan bu konuda bilgi aldık.

Vaginismus kişinin cinsel ilişkiye girememesi, herhangi bir şekilde vaginal yoldan muayene edilememesi ile karakterize hem organik hem de psikolojik boyutları olan bir hastalıktır.Gelişen teknoloji ve iletişim sayesinde eskiden bahsedilmesi bile çok zor olan bu durum artık bir hastalık olarak kabul edilmekte ve bir çok kişi tedavi olmak için başvurmaktadır. Tüm bunlara rağmen vaginismus tanısının konulması kolay olmamakta çoğu insandaki sosyal baskıların fazla olması nedeniyle bireyler sanki böyle bir durum varmış gibi istemeden davranmaktadır. Ağrılı cinsel ilişkini en fazla sebebi alt genital sistem enfeksiyonları özellikle vestibulit olurken, vaginismus da herhangi bir anatomik ve enflamatuar bir problem yoktur. Kişide gelişen bazı psikolojik reaksiyonların bir yansıması olan vaginismus başlangıçta sadece psişik bir faktör içerirken, kısır bir döngü sonucu olaya organik rahatsızlık da eşlik eder. Vagina bölgesindeki kasların istemsiz çok fazla kasılması bu bölgedeki kaslarda büyümeye neden olmakta ve çok daha hafif bir uyaranda çok daha fazla bır yanıt yani hastanın kendisini kasması görülmektedir.

Tanı koyarken hastanın çok rahat bir ortamda muayene edilmesi gerekmektedir. Q tip denilen çok ufak bir çubuk ile vaginaya penetrasyon olup olmadığına bakılır. Vagina yan dudaklarına lokal anestetik verilerek hastada vaginismusdan başka hiperestezi olup olmadığına bakılır. Anatomik bir bozukluğu ekarte edebilmek için genel anestezi altında muayene gerekebilir. Vaginismus tanısı alan hastalar psikoterapi yanında jinekolojik yönden dilatasyon yani genişletme tedavileri yapılır. Zaman alan bu tedavide kişinin doktorları ve eşiyle birlikte uyumluluğu zorunludur. Genellikle tedavi olduktan sonra nüksetmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ