lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Boşalma (Ejekulasyon) Bozukluklar

Ejekulasyonda hem beyin hem de omurilikteki sinir merkezleri rol alır. Boşalma genellikle 13 yaş civarında başlar.Muhtelif tipte boşalma bozuklukları vardır.

HİÇ OLMAMASI

ERKEN BOŞALMA

GERİYE (MESANE İÇİNE ) BOŞALMA

GECİKMİŞ BOŞALMA

BOŞALMA KANALI TIKANIKLIĞI

Boşalma bozukluğunda sinir sistemini ilgilendiren sebepler arasında Diabet (şeker hastalığı) da özel bir yer tutar. Bu grupta %50 Sertleşme bozukluğu , %30 Boşalma bozukluğu görülür.

Her yıl yaklaşık olarak Türkiye de 3000 kişide omurilik zedelenmesi oluyor. Halen 60 bin kadar omurilik hasarlı vatandaşımız var. Bu zedelenmenin en sık sebepleri

Trafik kazaları,Şiddete maruz kalmak,Düşme

Zedelenmelerin yarısı boyun bölgesinde olmakta .Cinsiyete göre olma sıklığı 4 erkek/ 1 kadın …..başka bir deyişle erkeklerde kadınlara göre 4 misli fazla olmakta.

TEDAVİ :

Geriye boşalma da mesane içine giden spermler boşalma sonrası toplanan idrarın içinden özel bir teknikle ayrılır .Sonra bu spermler aşılama ( inseminasyon) yada tüp bebek ( IVF – mikroenkesiyon) gibi yardımcı üreme tekniklerinden biri uygulanarak kişinin eşinde kullanılır.

Omurilik zedelenmelerinde %75 vakada boşalma penis vibratörü ile sağlanabilir . Buna cevap alınmayan % 25 vakada ise elektro uyarı ile boşalma elde edilir. Bu uyarı genellikle rektal yada genital bölgeden yapılır.Bu yöntemle elde edilen spermler ile yardımcı üreme tekniklerinden biri uygulanarak gebelik elde edilir.

İlk kez elektro uyarı ile elde edilen spermlerden aşılama yoluyla gebelik 1977 de Fransa dan rapor edilmiş. Omurilik zedelenmeli bir erkekte elektro uyarı +Tüp bebek uygulaması ile birlikte gebelik ise 1987 de ABD den rapor edilmiş.

 

Dr. Hakan Kozinoglu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ