Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Avrupa Doğurganlık Haftası- European Fertility Week

yonetim

Avrupa Doğurganlıkta neler yaşıyor?
Avrupa Doğurganlık Haftası ile tüm Avrupa hükümet yetkililerinin uyarılması hedefleniyor.

Kasım ayı özellikle 6 Kasım haftası Avrupa’da Doğurganlık haftası olarak farkındalık yaratma çalışmaları ile geçecek. Bundan sonra her yıl Kasım ayında bu çalışmalar değişik şekillerde tekrarlanacak.. Türkiye de Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER ) Avrupa Doğurganlık Derneği Fertility Europe nın Türkiye temsilcisi olarak bu çalışmaların içinde .

Neden böyle bir çalışma içine girildi. Biz” ilk önce doyurabildiğin kadar çocuk olması gerekir” derken hükümetler neden her ailede 2-3 hatta 4 çocuk peşinde? Her söylemde hatta bizde de her nikahta neden bunlar gündeme geliyor? Bu yalnız Türkiye’de değil sakın gülüp geçmeyin. Başka hükümet başkanları bizimki gibi açıkça söylemese bile ortada büyük bir sorun var…

Marmara ,Ege  ve İç Anadolu  bölgemizde bir yada iki çocuk bir aile için yeterli kabul ediliyor. Hatta artık aileler sadece bir çocuk olsun onu da iyi yetiştirelim derdinde ama Doğu  Anadolu da hala  bir yada iki çocuk annesi kısır kabul edilip horlanıyor. En az 5 ve yukarısı makbul. eğitimi beslenmesi iş gücünden sonra geliyor.  Köylerde tarım işi ile ilgilenen çoğunlukla çiftçi aileler parasız iş gücü yaratmaya çalışıyorlar.  Herkes kendisine göre haklı.

Giderek artan çevre kirliliği elimizde olan kaynakların iyi ve verimli kullanmamamız neticesinde nasıl toprak kirlenip verimliliğini kaybediyorsa,ürün artık vermemeye başlıyorsa , insanlarında doğurganlık verimlilikleri hızla düşüş gösteriyor. Eskiden çok belirgin olmayan yavaş yavaş gelişen bu durum son yıllarda tehlike çanları çaldırmaya başladı.

Avrupa da da yapılan araştırmalarda ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Avrupa da ve Türkiye de doğurganlık oranları hızla düşme gösteriyor .Dünya nüfusunun artar gibi gözükürken sadece yaşlı nüfusun çoğalması arkadan yeterince genç nüfusun gelmemesi, önümüzdeki yıllarda belirgin bir kaos beklentisi yaratıyor.

Fertility European Sunumunda araştırmalardan çıkan sonuçları aynen yayınlıyorum;

AB’de kadın başına düşen ortalama çocuk sayısı 1.58’dir. Nüfusu sürdürebilmek için bu sayı 2.1 olmalıdır

Polonya’da, nüfusun% 76’sı infertil evli çiftlerin IVF tedavilerine girmesine izin verilmesi gerektiğini kabul ediyor.

Şu anki  İspanyol doğum politikası devam ederse , İspanyolların her yeni nesli bir önceki soyundan % 40 daha azalmış olacak.

2020-2060 yılları arasında Romanya’nın düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus nedeniyle işgücünün yaklaşık% 40’ını kaybetmesi bekleniyor.

AB devletlerinde toplam doğurganlık seviyesi ve hızı, yeni doğan  seviyesinin altındadır.

Avrupa’da doğan çocukların % 5’i tüp bebek -Yardımcı Üreme Teknikleri ile dünyaya geliyor.

Portekiz nüfusu 2050 yılına kadar 10.5 milyondan 6.3 milyona düşecek.

Avrupa’da orta yaş grubunun 2050 yılına  kadar %  37.7 ile  % 52,3 arasında yükselmesi bekleniyor.

2030 yılına kadar iş yerindeki Almanların sayısının % 7 düşmesi bekleniyor.

Allahtan bizde araştırma yok ta kötü sonuçları henüz bilmiyoruz diyerek mutlu olmak ta var tabiî ki ama bizde sonuçların hiç iç açıcı olmadığını ufak ufak yaptığımız anketlerden anlayabiliyoruz.
Yaklaşık 3 aydan beri Facebookta tüp bebek tedavisi gruplarında yaptığımız ankette katılımcı olan 200 e yakın hanıma kısırlık nedenleri soruldu ve başlıklar verildi. Kısırlık sorunlarının başında (yaklaşık %60 a tekabül ediyor)  sperm azlığı ve yumurta yetmezliği geliyor. Bu kişilerin çoğunluğunun  25-34 yaş aralığında olduğunu belirtirsem ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili yazılarımıza devam edeceğiz.
Şimdilik hoşçakalın, bereketle kalın

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ