lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Vajinismus Sorunu Yaşayanlara Öneriler

Vajinismus Sorunu Yaşayanlara Öneriler

Vajinismus ismini son dönemde medyada sıkça duyduğumuz bir hastalık. Peki bu kadar sık duyduğumuz Vajinismus hastalığı nedir, neden olur ve tedavisi mümkün müdür?

Vajinismus hastalığı
nedir,

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel ilişkiye izin vermemesi durumudur. Vajinismus, cinsel ilişkiye girme denemelerinde hafif bir kasılmadan tüm vücutta bir kasılmaya, endişe, korku, tiksinme ve panik haline, bacakların açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatılmasına veya elle eşi itmeye kadar değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalarda ülkemizde 10 kadından birinde vajinismus hastalığının görüldüğü ortaya konmuştur.

Vajinismusun
nedenleri

Vajinismusun nedenleri çok çeşitlidir. Toplumumuzda genç kızlar sanki cinsellikleri yokmuş ve cinsel organları pis ve kirliymiş, oraya dokunmamaları gerekirmiş gibi yetiştirilir. Ailede cinsellikle ilgili ya hiç konuşulmaz ya da hep olumsuz şeyler aktarılır. Özellikle evliliğin ilk gecesi ilk cinsel ilişkinin ağrılı, acılı ya da zor geçeceğine ilişkin ifadeler duyarak büyüyen bir genç kız, evlendiğinde ilk gece ilişkiye girmeye dair bir korku geliştirebilir.
Kızlık zarına toplumumuzda gereğinden fazla bir önem verilmesi sonucunda, ilk gece kızlık zarının yırtılacağı, patlayacağı, delineceği ve kanama olacağı korkusu, vajinanın çok küçük olduğu ve penisin oraya girmeyecek kadar büyük olduğu inancı, cinsellikle ilgili olumsuz düşüncelere sahip olma, kendine güvenmeme ve kendini değerli görmeme, eşe karşı duyulan kızgınlık, öfke ve onu cezalandırma isteği gibi nedenler vajinismusa yol açabilir. Ayrıca kadının bilinç dışında genç bir kız olarak kalmak istemesi ve kadınlığa geçişi kabul edememesi, kadın cinsel kimliğini reddetme, ailenin iyi ve cici kızı olma ve masumiyetini kaybetmeyi istememe gibi nedenler de vajinismusa zemin hazırlayabilir.
Yurtdışında daha çok taciz ve tecavüz gibi nedenlerden dolayı sekonder vajinismus dediğimiz sonradan ortaya çıkan vajinismus daha yaygınken, bizim toplumuzda vajinismusun en yaygın nedeni ilk gece korkusu ve kanama, acı ve ağrıdan aşırı derecede korkmadır, ilk cinsel ilişkide ortaya çıkan vajinismusa da primer vajinismus adı verilir.
Vajinismusu yaşayan kadın kendini değersiz, mutsuz ve tükenmiş hisseder. Sanki evliliğin bir yanı eksiktir ve o da tam bir kadın değildir, çünkü eşine karşı görevini yerine getirememektedir. Kendini sadece eşine karşı değil, eşinin akrabalarına karşı da sorumlu hisseder. Çevreden neden çocuk sahibi olmadıkları da sorulmaya başlandığında iyice morali bozulur. Çift herkesin yaptığı birşeyi yapamıyor olmaktan dolayı kendilerini başarısız hissedebilir. Şu bilinmelidir ki, vajinismus sadece kadının sorunu değil çiftin ortak sorunudur. Vajinismus tedavisinde eşin tutumu ve desteği çok önemlidir.

Vajinismus tedavisi

Sanılanın aksine vajinismusun tedavisi oldukça kolaydır. Eğer bilinçaltında yatan derin bir neden yoksa cinsel terapi ile en fazla 10 günde çözüm sağlanır. Daha derin vakalarda süre biraz daha uzayabilir ancak çiftle terapist işbirliği yaptığında sorun mutlaka çözülür. Terapide anatomik bilgilendirme yapılır, kişinin vajinismusunun nedeni araştırılır, o nedenin yarattığı duygu ve düşüncele üzerinde çalışılır, bilişsel yeniden yapılandırma yapılır, çifte rahatlama ve gevşeme egzersizleri öğretilir ve ev ödevleri verilir. Terapi sürecinde çiftin arasındaki ilişkinin boyutu, uyum ve işbirliği çok önemlidir. Kadın önce kendine ve eşine daha sonra da terapistine inanmalı ve güvenmeli, kendini cinselliği yaşamaya layık ve değerli görmeli ve sabırla üstüne gitmelidir. Bunları yaparsa başaramaması için hiçbir sebep yoktur.

 

Vajinismus ile ilgili sorununuz varsa ve bebek sahibi olmak istiyorsanız  Dr.Süleyman Eserdağ  ÇİDER danısma formu doldurup iletişim kurabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ