lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Vajinismus Olanlar Nasıl Muayene Olur?

Vajinismus Olanlar Nasıl Muayene Olur?

Günümüzde hala bazı uzmanlar jinekolojik muayene sırasında ağrı çeken kadınlarda vajinismus olabileceğini akıllarına getirememekte, muayeneyi hemen kesip durumdan emin olmak yerine muayeneye devam ederek hastanın acı çekmesine sebep olmaktadır.
Bu kabul edilemez ve hastaları içinden çıkılmaz durumlara sokan bir davranıştır. Vajinismuslu kadınları muayeneye zorlamak bir kadını cinsel ilişkiye zorlamak kadar travmatize eden bir durum olabilir. Melbourne’de yapılan bir çalışmada hayatlarının bir bölümünde cinsel istismara uğrayan kadınlar vajinal muayene sırasında eski tecrübelerini hatırladıkları ve tekrar travmatize olduklarını belirtmişlerdir Muayenede ağrı saptanırsa muayeneye hemen son verilmelidir.

Daha önemlisi kadınların ağrı şikayetleri ciddiye alınmak zorundadır.
Bazı durumlarda servikal kanser taraması için örnek almak  kadının ağrı çekmesinden daha önemli görülebilir. Ancak unutmayınız ki vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedavi süresi genelde kısadır. Servikal kanser yavaş büyüyen bir tümör olduğu için kadınlara ağrı çektirmek yerine vajinismuslarını tedavi etmek ve kontrolleri sonrasında yapmak önemlidir.

Yukarıdaki öneriler maalesef çoğu doktor tarafından hastalara verilmektedir. Kadınlara verilen bu tür tavsiyeler sadece ağrıya sebep olmasının dışında ağrının sebebini açıklanmasına tamamen engel olur. İşin gerçeği vajinismus ilişki sırasında yapısal,fiziksel değil tepkisel bir reaksiyonla vajinal bölgenin kasılarak ilişkiye engel olmasıdır.Yani; Vajinismus (ilk gece korkusu) vajinanın panik atağıdır.

Vajinismus sebebiyle gelişen ağrı kasların kasılması ile ilgilidir. Rahatlama ve içki içmek ile geçmez.
Aşırı endişe, panik atak, fobi herhangi bir cismin penetrasyonunda gelişir.
Hikayede travma ve cinsel istismar olabilir
Anlayışsız bir eş ilişkiye girilmesini imkansız hale getirebilir
Gevşemek sadece sizin elinizde olan bir olay değildir. Doğru bir tedavi ve yardımcı teknikler gerekmektedir.

Vajinismus sorunu yaşıyorsanız Op.Dr.Süleyman Eserdağ ile ÇİDER yoluyla iletişim kurabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ