lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sebebi Açıklanamayan İnfertilite (Nedeni Bilinmeyen Kısırlık -Sekonder İnfertilite)

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %10-12’sini ilgilendiren “Açıklanamayan yada sebepsiz” kısırlık tanısı tıbbın bugünkü olanaklarla varabildiği son noktayı ve bilgi yetersizliğini kabullenmesidir.

İki gruba ayrılabilecek Açıklanamayan Kısırlık olgularının bir bölümü gerçekten hiçbir sorunu olmayan ama gebeliğe de ulaşamayan “şanssız” çiftlerdir.Diğer gruptakilerin ise mutlaka bir sorunları vardır ama tıp henüz tanımlamakta aciz kalmaktadır.

Çifte hekiminin gereken tüm ön tetkikleri yaptırmış olduğunu varsayarak bundan sonrası ile ilgili olasılıklar şunlardır:

  • Tubalı Anomaliler:Yumurtlama sırasında yumurtayı kapacak olan “fimbria”larda veya “cilia”denen Tubaları kaplayan tüysü yapıda sorun olabilir.
  • Yumurta Anomalileri:yumurtada anomali,kromozomsal sorunlardan köken alıyor olabilir.
  • LUF=Luteinized unruptured follicle yani çatlamayıp içindeki yumurtayı serbestleştirmeyen folikül olabilir.
  • Lutheal Faz Anomalileri:Yumurtlamadan itibaren olan adetin ikinci safhasında hormonsal sorunlar olabilir.
  • Immunological=Bağışıklıkla ilgili Sorunlar:Sperme karsı reaksiyon ile onu öldürebilir,hareketsizleştirebilir veya birbirine yapışmasına yol açabilir.Yumurtaya karşı olduğunda da ona spermin bağlanmasını engelleyebilir.
  • Enfeksiyonlar:Kayda değer kolon sayısı olmasa da bazı enfeksiyoz ajanlar kısırlıkta rol oynayabilir.Bu nedenledir ki bazen ampirik olarak antibiyotik kullanilir.
  • Spermin yumurtayı döllemesinde yetmezlik olabilir
  • Uterus = Rahim ile ilgili sorunlar:Yeterince kalınlaşamayan veya yapısı düzensiz endometriyum=rahim içi zarı olabilir. E2 reseptörlerinin yetersizliği yüzünden zayıf reseptivite olabilir.
  • Psikolojik Etkenler: Bütün hormonal siklusun beyin tarafından idare edildiğini ve ne yazık ki henüz bu karmaşık organ hakkında pek az şey bildiğimizi düşünürsek psikolojik bozuklukların neler yapmakta olduğunu tam değerlendirememekle birlikte çözülmesi gereken bir sorun olduğunu unutmamalıyız.

Genelde yazılan, herhangi bir anormallik bulunmayan çiftlerde 3 yıl içinde gebelik sansının 1’e 3 olduğudur. Tıbbın tanı koymakta yetersiz kalmasına rağmen tedavide anlamlı sonuçlara varabilmesi ise infertil çiftin sansıdır. Belki bir ileri tetkik olarak izleyen hekim Laparoskopi uygulayıp herhangi bir yapışıklık ve/veya endometriyozis olup olmadığını değerlendirebilir.Bunların ayrıntılarını herkes kendi hekimiyle görüşebilir.

Sebepsiz İnfertilite  tedavileriniz için Dr.Halil İbrahim Tekin Danışma Formu ile kendisine ulaşabilir ve tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ