lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinin bize kazandırdığı 22 öğreti

yonetim

Tüp bebek tedavilerinin bize kazandırdığı 22 öğreti

Tüp bebek tedavilerinin bize kazandırdığı 22 öğreti konusunu çok düşündüm..Çok uzun seneler gerek tüp bebek olmadan gerekse tüp bebek tedavileri süresince çoğu ezici derece de ağır gelen birçok şey deneyimledim. Onca sene sonra “ne öğrendin sen bundan kızım?” diye sorduğumda hemen ardı ardına birkaç tane cevap beynimden dökülünce mutlu oldum . Demek ki bazen sorunlar bizden çok şey alıp götürmüyor, yerine sağlam temel taşları koyabiliyor. Bu da yazıya eklemediğim derslerden biri oldu..

Gene yapar mısın diye sorarlarsa kocaman bir “ASLAAAAAAAAAAAA” cevabı çıkabilir diye düşünüyorsunuz ama içim hep biraz dinlendikten sonra belki gene deneyebilirdim oluyor. Ama yaş zaten çoktan geçmiş gözümde epeyce korkmuştu. Zaten 42 yaşında doğurmuştum ikincisine de mücadele etmek için zaman kalmamıştı. Zaten doğum yaptıktan sonra en azından bir kendimle ilgili bir 2 seneye yakın hastanenin  köşesine bile yanaşmadım. Bebeğim olmuştu tabi ki hastaneye gittim. Aşıları için vs. ama o iğneleri gördüğüm zaman duvarın dibine koşup sinip çığlık atasım vardı. Hala da yataklık duruma gelinceye kadar direnirim doktora gitmek için.
Kısırlık sorunu biten bir sorun değildir.  Gerçek bir teşhis ise teşhis koyuldum mu ömür boyu sizinle yaşayacak bir konudur. Mucize bir bebekten sonra bile..

Kısırlıkla ilgili çocuk sahibi olmak için tedavi olurken yıllar içinde başıma tuğla vurur gibi kazınanları ,hayatıma ve karekterime de kattıklarını size yazmak istedim.Sizden de bekliyorum.Bize ekledikleri nedir ben başkalarınınkini de bilmek istiyorum.

Tüp bebek tedavilerinin bize kazandırdığı 22 öğreti

1.Yaşam hiç de kolay değildir.
İlk ve en önemli dersim bu oldu. Bazen aslında gerçekten zor olabiliyor.Aslında “Hayat benim için çok zordu.”
Hele siz tedavi olurken ve kimse size inanmazken. Arkanızdan dedikodunuz yapılırken, aileniz sizi küçümserken deneyimde inanmaz ama aldırmazken,çok para harcadığınızı bazen yüksek sesle direk yüzünüze söylenerek bazen de arkanızdan homurdanarak ..
Bu tedaviler yalnız tüp bebekle bitmiyor. . aylık doktpr muayeneleri var, ultrasonla takipler var Bu iş zengin işi.  Andan atadan var ,cebi rahat ,işi bol olanların yapacağı bir tedavi aslında. bunu yaparsam yarın ne yaparım telaşına da düşerseniz sağlığınız yalnız kısırlıkla ilgili olmuyor.Kafadan da yiyorsunuz.Mideniz de stresten ağrıyor, kaslarınızda kasılmaktan bir müddet sonra kireçlenmeye kadar gidiyor…

2
Sabretmeyi öğreniyorsunuz .
Sabretmek  zor bir özellik ama bir şekilde bunu öğrenmek zorunda kalıyorsunuz . Çok ezici bir şey …  Bulanık dibi gözükmeyen bir denize benzetiyorum ben bu sorunu.. bizi  de yüzme bilmeyen acemilere… Öyleyken balıklama suya dalıp yanlışlıkla başınızı şiddetle dibe vurmak gibi bizim başımıza gelen …bulanık ilerisi gözükmeyen bir suya başınızın üstünde  dalıp ,çakılmadan manevra yapıp suyun üstünde durmayı öğreniyorsunuz. Ve seferinde yeniden bilinmeyen bir suya dalmak zorunda kalmak ve her an yeniden yeniden ayağa kalkabilme becerisine ulaşıyorsunuz. . Yapamayanlar suyu terk edip kıyıya çıkıyor.

3.İnancınızın sağlamlığını test ediyorsunuz
Her zaman sizi dinlemeye hazır “bir”in olduğunu  hatırlayıncaya kadar sorunun içinde boğuluyorsunuz …
En boğulduğunuz anda
Artık hiçbir şey düşünemediğiniz anda ,
Zaten gidecek ve sığınacağınız hiçbir şey kalmayınca,
“Allahım sen bana güç ver, akıl ver” dediğinizde .
Ne zaman durup soluklanırsanız, daha doğrusu sorundan donup kalınca ve  ”bir dakika ben ne yapıyorum” demek için durduğunuzda  onu hatırlayacaksınız.Ona gerçekten sığındığınız zaman, son çare olduğunda yardım geliyor. Test edip onaylanmıştır.
Allah’a ve kendinize olan sarsılmaz inancınız sizi suyun yüzüne çıkaracak.

4.Hedef planlamayı ve ulaşmak için çaba harcamayı öğreniyorsunuz.
Hedefi belirliyorsunuz.Sonra ona ulaşmak için elinizden geleni yaparak çaba harcıyorsunuz. Bu gerçekten çok zor bir iş. Yol uzun ve meşakkatli .Engebelerle dolu. Ne kadar çok uğraşırsanız o kadar çok tecrübe kazanıyorsunuz. Dayanıklılık tecrübesi, İş yapma tecrübesi ,Sabır tecrübesi, İnanç tecrübesi…Hayatınızın en değerli kazanımlarını burada üst üste koyuyorsunuz.

5.Hiç vazgeçmemek gerektiğini öğreniyorsunuz..
Mücadele etmeniz gerekli şartlar mevcut ise,problemler mücadele ile çözülebilecekse ,yol uzun olsa bile başarabileceğinizi düşünüyorsanız,Hedef koymussanız karşınızda bir sey varsa ulaşabileceğiniz; Gerçekten vazgeçmemeyi öğreniyorsunuz

6.İnsanların birde görünmeyen yüzü olabileceğini öğreniyorsunuz
 .
Bazı insanlar kapalı kapılar arkasında ağlarlar. Üzüldüklerini dışarıya asla göstermezler, kırıldıklarını hiç belli etmezler .Karşınızda çok gülen güler yüzlü birisini gördüğünüzde her gün her konuda öyle olduğunu sanırsınız . Beyninizde hep gülümseyen yüzünü hatırlasınız . Her zaman güçlü gözüken o insanlar aslında çok zor yaşam koşulları içinde olabilirler.

7.Hayatta mutsuzluk ile mutluluğun bir arada olduğunu görüyorsunuz .
Sen başarılı bir sonuç almak için mücadele ediyorsun  sonuç ne yaparsan yap senin dışında gelişen bir çok sey nedeni ile negatif geliyor. Kocaman bir mutsuzluk .. Ama senin kabahatin mi bu ? Hayır.. Sadece sonuç  bu defa öyle gelişti. Vücudun hazır değildi.bilemezdin Seninki hazırdı kocanınki hazır değildi. Gene bilemezdin. Olmadı olmadı işte.. hayat devam ediyor ama .. Sen her halükarda mutluluğu ve mutlu olmayı hak ediyorsun.. O anda işte mutlu olmak  için bir şeyler yapmalısın. Ağlamak istiyorsan kana kana ağlayabilirsin. O da vücudunun bir deşarj sistemi ama daha sonra arkadaşlarınla veya sevdiklerinle ol. Dışarı çık dışarıda başka bir hayat var, dolaş alışverişe çık, sevdiğin bir şeyler yap.

8.Kendinizi kimseyle kıyaslamamayı öğreniyorsunuz .
Her ailenin farklı olduğunu görüyorsun. Senin olmuyor,sen negatif sonuç alırken başkası odadan güle oynaya çıkıyor. Yaşam ölüm yan yana .. Ayşe Fatma başka biri onlar ben değilim.
Zamanla kendimi kimseyle kıyaslamamayı öğreniyorum.Sadece kendime odaklanıp daha iyi olmaya çalışıyorum.

9.Mutlu olmanın bir tercih olduğunu anlıyorsunuz
.
Zor bir cümle olsa da ne yazık ki bu böyle. Mutlu olmak bir tercih. İnsanlar çok kolay mutsuzluk moduna girebiliyor önemli olan bardağı dolu tarafından zor da olsa görebilmek ve kendini avutabilmek. Mutlu olma modunu iyice anladıktan sonra beyniniz vücudunuz bu moda göre her şeyi hazırlıyor,her şey daha iyiye gidiyor.Zor zamanları da atlatmanın önemli bir yolu aynı zamanda.

10 .Planlama yapmada pratiklik kazanıyorsunuz.
Hedefiniz için planlama yapıyorsunuz. Odaklanıyorsunuz. Tedaviler ,muayeneler, para denkleştirme,aile efradına söyleme ,destek toplama, muayene günleri ,ilaçları hazırlama,çalışanlar için izin alma yada tatile denkleştirme vsvs..
Planlar programlar hazırlanıyor. A planı ise yaramayınca B planına geçiyorsunuz.B olmazsa C.. Alfabenin sonuna kadar yollar açık.. Artık karar verildi Siz kim tutabilir ki…

11.Herşeyin bir nedeni olduğunu öğreniyorsunuz.
Mücadele etmeyi öğrendikçe ve zaman geçtikçe her şeyin bir nedeni olduğunu öğreniyorsunuz. İlahi bir kuvvet tarafından da yönetildiğimizi ,duanın ve  bir şeyi çok istemenin ,onun için mücadele etmenin  bir çok şeyi değiştirebildiğini kuvvetle öğreniyorsunuz. Bir arkadaşım çok tedavi gördü ama eşi ile sorunları vardı ve bebeği olmadı. Bir müddet sonra yeniden evlendi Ve çok geçmeden hamile kaldı.  Hemen eşinizden ayrılın demiyorum tabii… Demek ki bir kader denen bir şey de var demek istiyorum.
Başka bir arkadaşım gene çok tedavi gördü bir süre bıraktı, işine daldı, bu arada tayini çıktı, ev aldılar, eşi yeni bir işe girdi sonra kendiliğinden hamile kaldı.

12.Ağlamanın,öfkenizi dışarı atmak istemenin, yani bazen ferahlamanın kötü bir şey olmadığını öğreniyorsunuz
Ağlamak utanılacak bir şey değil. Öfke duymakta.Bunlar son derece insanca şeyler. Yani her zaman olumlu olamazsınız .Öylede gözükemezsiniz .Neticede insansınız.Duygusal inişleriniz ve çıkışlarınız olacak,ruhunuzda fırtınalar koptuğunda bunu saklamayın. Dışarı atın ve ferahlayın. Hiç bir şey içinizde birikmesin

13.Dışarıdan herkesi gözlemlemeyi ve artık kimseyi yargılamamayı öğreniyorsunuz.

Herkesin sorunları var ve herkes kendi derdiyle uğraşıyor. Dışarıdan onlarda hiçbir şey göstermek istemeyebilirler. Kendinize bakarken zamanla dışardan gözükenlerin her zaman gerçek yüz olmadığını konunun birde ikinci yüzü olduğunu öğreniyorsunuz. Kmseyi hiçbir konuda yargılamamayı öğrenebiliyorsunuz.

14.Daima şükretme duygusunu zor da olsa öğreniyorsunuz.
En zor zamanlarda olayların daha da kötüsü olabileceğini, durumu aşabilecek konumda olduğunuz için ,sağlığınızın daha da kötü olabileceğini, çevrenizdekileri sevdiklerinizin yanında olduğunu düşünüp şükretme duygusunu  daha bir belirgin öğreniyorsunuz.

15.Etrafınızla olan ilişkilerinizi sorgulamayı öğreniyorsunuz.
Sorun varsa ortaya çıkması ve bir şekilde düzeltilmesi sizin için daha iyi .Daha sonra başka sorunlar çıkmasını engellemiş olursunuz.

15 den sonrasını arkadaşlarımla birlikte ekliyoruz.;

16. Doğru zamanda doğru insanlarla karşılaşabilirseniz  yaşam ve mücadele gücünüzü kaybetmezsiniz. (Hatice Sürü Ülger)
Dogru zamanda doğru insanlarla karşılaşabilirseniz ki bu bazen şans (ben bu sanslı insanlardanım),bu insanların hiç tanımasanız bile size yaşama ümidi ,mücadele gücü verebileceğini, ortak kader mücadelesinde kurduğunuz duygusal bağların, pes etme aşamasında elinizden tutan sihirli bir gücün sizi alıp kaldığınız yere bırakarak yola devam etmenizi sağlayabilecegini öğrendim

17. Çok uzaklarda da olsa görmesekte dualarıyla yanımızda olan melek gibi insanların varlığını öğrendik.
ÇİDER dostluğu. Şimdi bütün isimlerini sayamayacağım öyle güzel dostluklar oldu ki hayatımızda (Levent İlknur Akkuş)
Samimiyetle duygularınızı paylaşan,sizin sorununu içtenlikle dinleyip, sadakatle tutan dostlar olabildiğini öğreniyorsunuz. (Aysel Güney)

18. Dostluğu , dayanışmayı ve yardımlaşmayı öğrendik . (Refia Küpçü Sönmez) (Aysel Güney)
19. Direnmeyi her düştüğümüzde yeniden kalkmayı öğrendik.
(Yasemin Ayaz)
20. Umut etmeyi ve umudumuzu yitirmemeyi öğrendik. ( Emine Kaya Cantürk)

21. Büyük bir aile olmayı, bebek sahibi olunsa da alçak gönüllü olmayı, başkaları içinde dua etmeyi, bunu gönülden dilemeyi öğrendik. ( Kozadaki Kelebek )
Hayatında en çok istediğine kavuştuğun, o boşluğu dolduran meleklerine sahip olsan da, o mutluluğu dolu dolu yaşanmadığını kendi kendinden utanıldığını öğrendim….of daha çok ama çok şey öğrendik biz yaaaa cok … Acıyı ,sevinci, abla olmayı, dost olmayı, kan bağı olmadan kardeş olmayı öğrendik.. Bay, bayan ayrımı yapmadan kan bağı olmasa da bizden olmayan kimselerin hayal edemeyeceği kadar büyük bir aile olabilindiğini öğrendik…...
22.Hayat bizi inanılmaz cesur yaptı. Korkularımızı yenmeyi onların üstüne gitmeyi öğrendik.
 (Beyhan Kaya Ayçiçek)
Baskasına iğne yapılırken bile dayanamayıp bakamaz iken kendi kendimize igne yapmayı öğretti.

 

Bana yazın size ne kattı ve sizden ne götürdü bekliyorum

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

 

Tüp bebek tedavilerinin bize kazandırdığı 22 öğreti konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tüp bebek tedavisinde Stresi Yenmenin 24 Yolu

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ