lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Beyler cep telefonu mu yoksa çocuksuz kısır yaşamak mı? Karar verin.

Beyler  cep telefonu mu yoksa çocuksuz kısır yaşamak mı? Karar verin.

Pantolonlarının ceplerinde cep telefonu taşıyan erkekler ,cep telefonları tarafından yayılan radyo frekansı elektromanyetik radyasyon nedeniyle  spermlerini  ve çocuk sahibi olma şansılarını azaltıyorlar.

Health Day in Araştırma ekibi cep telefonunu çok kullanan erkeklerin  üretkenliklerinin nasıl etkilendiğine dair  10 çalışmanın bulgularını analiz etmişler . Spermlerin yumurtayı döllemek için yüzme kabiliyetlerini  incelemişler .     Cep telefonuna maruz kalmayan erkeklerin spermlerinin  yüzme yüzdelerinin   %50 ila 85 oranında olduğunu görmüşler . Spermleri cep telefonu ve onun radyasyonuna maruz kalan erkelerde ise bu ortalama % 8 düşmüş.  Semen birimi başına sperm sayısının maruz kalma etkileri henüz belirsiz görülmüş .Bu ve buna benzer etkilerin araştırma konuları 09 Haziranda Exeter, haber bülteni  ve Health Day News de yayınlandı.

Dünya çapında orta ve yüksek gelir seviyesine bağlı olan ülkelerdeki çoğu çiftin yaklaşık %14 ünde hamile kalmada zorluk var. Bu oran bir kaç yıl öncesine kadar 100 kişide 10 kişi olarak belirtilirken son iki yıl içinde dünyadaki çiftlerin % 14 ü olarak yorumlanmaktadır.
Dünyada cep telefonu kullanımının büyük ölçekli olduğu göz önüne alındığında, bu çevresel ihtiyacın potansiyel rolünün de  süratle açıklığa kavuşturulması gerekiyor
Yapılan çalışmalar  özellikle telefonlarını  pantolon ceplerinde  taşıyan erkeklerin  radyo frekanslı elektromanyetik radyasyona maruz kalmakta olduklarını göstermektedir  .Bu da olumsuz sperm kalitesi yaratmaktadır. Bu zaten kısırlık sınırında olan erkeklerde etkilenme açısından özellikle çok önemli olabilir. Tam klinik etkilerinin üniversite ve özel tüp bebek merkezleri tarafından araştırma yapılarak özellikle belirlenmesi ve genel nüfusa etkileri boyutunda daha fazla araştırma yapılıp yayınlanması gereklidir.

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu için burayı tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ