Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Anne Olmak…

Anne Olmak…

Bursadan Üyemiz Deniz Turgut www.bursalianneler.com  internet sitesine Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) ile ilgili bir makale yazmış.Son derece güzel ve etkileyici.Onu sizinle bu sitede paylaşmak istedim.O da en kısa sürede sizler gibi anne olacak ve bebegini kollarına alacak. Şimdi sizi onun duygulu kalemine bırakıyorum;

Çoğunuzun yaşadığı; eskiden bir şeyler eksikmiş şimdi tamamlandım dedirten; eşsiz bir deneyim, tarifsiz bir
serüven.

Bunu anlatacak değilim.

Hem zaten istesem de yapamam çünkü anne değilim, henüz…

31 yaşında, temmuzda dördüncü evlilik yıldönümünü kutlayacak, genel anlamda mutlu bir kadınım.

Genel anlamda diyorum çünkü; herkes gibi benim de mutsuzluklarım var. Beni en çok üzeni ise; dört yıla beş hamilelik sığdırmama rağmen bebek sahibi olamamam.

Her biri farklı şekilde sonlandı ve ben ayrı ayrı acılar çektim.

Doktoruma çok güvendiğim, bu konuda ne yapılacağını bilmediğim için zaman kaybettiğim de oldu, sırf bu yüzden kendimi suçladığım hatta nefret ettiğimde.

Yaşadıklarım benim suçum, çocuk doğurmayı beceremeyen, eksik bir kadınım diye düşündüm çoğu zaman.

Etrafımda bana destek olan, ilgisini, sevgisini hiç esirgemeyen insanlar vardı elbette.

Ama benzer şeyler yaşamış ya da en azından çocuk sahibi olmakta zorlanan kimse yoktu çevremde, Allah’a şükür.

Azınlığız biz, benim gibi kadınlar çok fazla değil iyi ki.

Böyle olduğu için de beni, hissettiklerimi kimsenin anlayamadığını düşünürdüm.

Yaşayan bilir derler ya, doğru aslında.

Neyse,

Çok uzattım,

Bir gün “ Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği “ nin internet sitesini keşfettik, beyaz kuzum Ömer’in, turuncu saçlının annesi Ayşe ile.

Çocuk sahibi olmakta zorlanan, tedavi olması gereken, başımdan geçenlere benzer ve hiç benzemeyen şeyler yaşamış ne çok insan varmış.

Derneğin ve sitenin kurulmasında, aralıklarla 22 yıl çeşitli tedaviler görmüş ve beşinci denemesinde tüp bebek tedavisiyle kızına kavuşmuş Sibel Hanım’ın yaşadığı zorlukların büyük payı var.

Hiçbir suistimale uğramadan, uygun fiyatlarla kaliteli tedavi olabilmeli herkes, hatta gerekiyorsa devlet karşılamalı tedavi giderlerini diye düşünmüş ve işe koyulmuş 2000 yılında.

Önce, www.cocukistiyorum.com , iki yıl sonra da Çider doğmuş.

Eğer çeşitli nedenlerle anne olamadıysanız

Bu siteye üye olabilirsiniz.

Ne olursa olsun vazgeçmemiş ve hayallerine kavuşmuş insanların olduğunu fark etmek motive edici bir şey. Güç veriyor.

Şöyle bir silkinip “ ben de yapabilirim “ diyorsunuz.

Bence Sibel Hanım ve kendi tabirleriyle, çocuk sahibi olmak için mücadele verenler ve tüp bebek tedavisi olanlar  “Savaşı Kazananlar“ hikayelerini kitaplaştırılabilir, benim gibi umutsuzluk denizinde yüzenlere gerekirse zorla okutabilirler.

Sitenin tek yararı bu değil elbette.

Çocuğum olmuyor diye panik olmadan önce yaptırmanız gereken tahliller, kadın ve erkek kısırlığının nedenleri, tedavi yöntemleri, tüp bebek ve mikroenjeksiyon, bitkiler, çaylarla hormonları çalıştırmanın yolları, yumurta ve sperm bağışı, evlat edinme prosedürleri hakkında bilmek isteyeceğiniz hatta aklınıza bile gelmeyen bir çok şeyi öğrenebiliyorsunuz.

Alanında uzman, doktor ve psikologlarla online sohbet edebiliyor, danışabiliyorsunuz.

Ya da sorunlarınızı uzun uzuuun yazabiliyor, açık anlaşılır bir dille gönderilmiş cevap maili ile şaşırabiliyorsunuz.

Aynı özlemin yakınlaştırdığı, dert ortaklarınız olabiliyor, yalnız olmadığınızı görüp seviniyor, ne kadar kalabalık olduğunuzu fark edip üzülebiliyorsunuz.

Eğer çeşitli nedenlerle anne olamadıysanız…

Çider’e yani Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği’ne üye olarak, anlaşmalı merkezlerde ücretsiz muayene olabilir, tüp bebek tedavisi için indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Üyeler ve dernek arasında kurulan kesintisiz iletişim sayesinde; ilaçlarınızı ücretsiz temin edebilir ya da tedaviniz sonlandığında fazla gelen ilaçlarınızı bağışlayabilirsiniz.

Her ay, anlaşmalı hastane ve merkezlerden alınan bağışlarla, en az bir üyeye ücretsiz tedavi uygulanıyor ve değişen sayıda üye yarı fiyatına tedavisini yaptırabiliyor.

Üye olarak kendinizi ve tedavinizi Çider’in güvencesi altına almış oluyorsunuz.

Eğer hiçbir şekilde bebek sahibi olamazsanız ya da zaten bu sonuç belliyse o zaman, belki de zaten çoktan doğmuş bir çocuğunuz olduğunu fark edip ‘Evlat Edinme’ ya da ‘Koruyucu Aile Olma’ prosedürlerini öğrenebilirsiniz.

Çider bu konuda Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumu genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde.

Derneğe başvurarak, Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı size en yakın yuvada haftada iki saatinizi; ilginize, sevginize muhtaç çocuklarla geçirmek, oyunlar oynamak, derslerine yardım etmek, saçlarını taramak, birlikte yemek yemek için ayırabilir yani “Sevgi Annesi ve Sevgi Babası “ olabilirsiniz.

Bu sizi, düşünemeyeceğiniz kadar mutlu edebilir.

İşleriniz çok vaktiniz az olabilir, o zaman da ‘Sevgi Anneleri’ne maddi katkıda bulunursunuz belki.

Çider; Başbakanlık Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı Aile Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Üyesi, Uluslararası İnfertilite Hasta Liderleri Birliği ( ICSI ), Avrupa İnfertilite Birliği ( EIA ), Uluslararası Hamile Kalmaya Hizmet Birimi ( ACT ), WAFAM ( World Fertility Awareness Month) Türkiye Temsilcisi olarak saygınlığını yeteri kadar kanıtlıyor ve takdirinizi hak ediyor.

Herşeyden önemlisi hiçbir hastane yada kuruluşa bağlı olmaksızın gönüllülük ilkesine sadık, bağımsız olarak çalışan bu kuruma üye olarak yalnız olmadığınızı hissedebilir, güvenle tedavinizi yaptırabilir ve inşallah sağlıkla, hayırlısıyla bebeğinize kavuşabilirsiniz.

Eğer anneyseniz…

Bu dernek size; sizin kadar şanslı olmayan insanlar için bir şeyler yapma fırsatı verebilir.

Arkadaşınız, komşunuz, kuzeniniz, imkanları tedavi olmaya yetmeyen ama anne olmak isteyen tanıdıklarınız olabilir çevrenizde.

Onlara bu derneği anlatabilir, üye olmalarını, kimbilir belki de anne olmalarını sağlayabilirsiniz.

Eğer anneyseniz…

Üye olarak, Çider’in kurumlar gözünde prestij ve öneminin artmasını ve daha çok ücretsiz ya da indirimli tedaviler alınmasını sağlayabilir, hükümet düzeyinde iyi iletişimlerle bir çok sorunun üstesinden gelen üyelere destek olabilirsiniz.

Derneğe bağışta bulunarak bir anneyi meleğine, meleklerine kavuşturmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Eğer anneyseniz…

Doğarken; sizin çocuğunuz değil de Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yaşayan bir çocuk olarak dünyaya gelmekten başka bir farkı olmayan miniklerin mama, kazak, ayakkabı, çamaşır gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım edebilirsiniz.

Eğer anneyseniz…

Sadece, www.cocukistiyorum.com sitesine üye olarak ve her gün bir kez siteye girerek bize destek olabilirsiniz.

Eğer anneyseniz…

Biliyorsunuz…

Anne olmak; eskiden bir şeyler eksikmiş şimdi tamamlandım dedirten, eşsiz bir deneyim, tarifsiz bir serüven…

İsteyen herkesin bu macerayı yaşaması dileğiyle.

Sevgiler…

Deniz TURGUT

27.06.07

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ