Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

21 Ocak Çarşamba Günü Dr.Nadir Çıray Görüntülü Sohbet Odamızda

21 Ocak Çarşamba Günü Dr.Nadir Çıray Görüntülü Sohbet Odamızda

 

Dr.Nadir Çıray kimdir.?

1963 yılında İngiltere’de doğan Nadir Çıray, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Çıray, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olup aynı fakültenin Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. İhtisas sırasında insan rahim dokusunun kas tabakasının gebelik ve doğumdaki mikroskobik ince yapısını çalıştı.

1990 yılında uzmanlık sınavını veren Çiray , 1991 yılında İsveç Uppsala Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü tarafından çalışmalarına devam etmek üzere davet edildi. Bunun üzerine fakülte tarafından İsveç’e gönderilen Çıray, uzun süreli doktora (Ph.D.) programına kabul edilmesi nedeniyle Ankara Tıp Fakültesinden ayrıldı.

İsveç’te 1997 yılına kadar çalışmalarına devam eden Çıray, insan rahim düz kasları arasında doğum sırasındaki iletişimi mikroenjeksiyon ve elektriksel olarak inceleyerek 1996 yılında doktorasını tamamladı. Uppsala Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanı’nda bulunan Yardımla Üreme Kliniği’nde çalışan ve kurslara katılan Çıray, Türkiye’ye döndükten sonra Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesinin Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı’nı kurdu. Yardımcı doçentliğe atanarak bölüm başkanlığına getirildi.

İsveç hükümeti tarafından Toronto Üniversitesine bağlı olan Mount Sinai Hastanesi Samuel Kanada’ya gönderildi. Çalışmalarını tamamlayarak Türkiye’ye dönen Çıray, Alman Hastanesi Yardımla Üreme Laboratuvarı’nda sorumlu embriyolog oldu. 2004 yılında Doçent olan Çıray’ın, Türkiye ve yurtdışında yayınlanmış birçok bilimsel araştırmaları bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ