Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

15- 16 Haziran 2002 Toplantısı ve Perde Arkası

15- 16 Haziran 2002 Toplantısı ve Perde Arkası

 

Muhtesem hazırlıgın olmaması gereken öykusunu anlatacagım simdi.Dernek ve site kuruldugundan bu gune iyileri ve kotuleri elimize vicdanımıza koyarak ortaya koyduk. Hatalarımızı da sevaplarımızı da aynı yureklilikle yazmamız gerekir baskalarının eleştirilerine gerek kalmadan.İlk önce en acımasızca eleştirileri kendimize yapmalıyız ki bir daha aynı şeyler olmasın.Bu toplantı bizim için gerçekten bir tek yönden çok başarısızdı.Üyelermiz gelmemişti. Üyeler olmayıncada ilk başta bizim ekibimizin morali korkunc bıozuldu. Sonra doktorlar gelen kişi sayısını görünce şok oldular ve sonra her şey onca hazırlığa rağmen çorap söküğü gibi gitti.. Kabus gibiydi..sonra her şey aksadı..

 

Sabah 08.30 da Oteldeydik . salon muhteşem, düzen çok güzel hazırlanmıştı..Otelin ve servisin çok düzgün olması bizi rahatlatmıştı hemen kendi düzenimizi kurduk.Saat 09.30 da Sn.Prof. Dr.Hakan Satıroglu geldi.Sonra Sn.Prof. Dr.Hasan Serdaoğlu..Biz çok mutluyduk.

 

Bu kadar degerli kişilerin bizim toplantımıza katılmaları bize onur vermeleri bizi çok mutlu ediyordu.Dört dörtlük hazırlanmıştık en üst düzeyde bir toplantı olacaktı. Türkiye ‘nin dört bir tarafından konularında en iyi profesörler, doçentler, doktorlar,embriyoloğlar hepsi davetimizi kabul etmişler ve olağanüstü konular hazırlanmıştı.. Heyecanla bekliyorduk.. Saat 10.00 oldu. Oda ne .. Gelen giden hiç kimse yok.. Doktorlar teker teker geliyorlar ama üyelerden bir allahın kulu yok… İnanamıyoruz.. Neden böyle oluyor acaba kimse duymadı mı.. ?Hayır diyorum: herkese son 15 günde 4 defa mail gönderildi. Ben üç defa gectim bir defa yalnız İstanbul için 460 üyeye Dernek Başkan Yardımcısı Cansın tek basına kendi mail kutusuyla yolladı olaki benim posta kutumda bir sey varsa bir aksilik olmasın diye..Hürriyet Gazetesinde iki gün normal büyüklükte toplantının ilanı çıktı. Üyeler olmasa bile başka duyanlarda gelir diye düsünüyorduk.Üyelerimiz yalnız İstanbul dakiler Eşleriyle gelseler 920 kişi yapar üçte biri gelse 300 kişi hadi o bile gelmese en az 200 kişi olmalı diye duşunduk.Biz “sessizligini kır “sloganıyla çıktık bu utanılacak bir şey değil diye ama ..

 

Kimsenin sessizliğini kırmak istemeyeceği aklımıza gelmedi tabii..

 

Herneyse doktorlar tam kadro oradaydı.. Çünkü Çocuk istiyorum.com ve Cocuk İstiyorum Dayanışma Derneğinin adını çok duymuşlardı.Büyük bir kalabalığın önünde hastanelerinin isimleri geçecek hastalarla iki gün boyunca birebir diyalog kurabileceklerdi.

 

Saat 10.00 da salonda iki- yada üç kişi vardi bizim dışımızda ve bu yalnızca kabus olabilirdi. Herkesin bizim oglen formatlarımıza alısık olduğunu düşünerek toplantının açılışını öglene erteledik. Ögleden sonra mutlaka birileri gelir diye düşünüyorduk ama doktorlar soruyordu ve neden oldugunun cevabını veremiyorduk.Bir arkadsımız Keske üyelerimize tekere teker telefon etseydik 100 kişiye telefon etsek esleriyle gelseler 200 kişi yapardı dedi. Pek dedeim. Bu kişileri neden ayrıca birde telefonla çağırmamız gerekiyor .. Bu kişiler bu toplanının zaten kendileri için olduğunu bilmiyorlar mı? . Ne kadar cok üye katılırsa doktorların tedaviler ve tedavi fiyatları konusunda bir sey ler yapmak isteyeceklerini bilmiyorlarmıydı.. Neden ayrıca açıklamamız gerekiyordu kii..

 

Ögleden sonra da salonun anca yarısına yakını dolmuştu ve toplantı basladı. Ama tabi sabah yapılacak konuşmalar öğlene sarktığı için bütün doktorların konusmaları sarkmıştı. Tam dakika dakika yaptığımız programa yetismemizin imkanı yoktu. Sabahki ertelemeyi bilmeyen doktorlarımız sunumu yapan ve bütün programı idare eden Mukoya epey sitem ettiler.. Muko bu iki gün boyunca gerçekten muhteşemdi..Herdini herşey düzeltmek için o kadar hırpaladıki anlatamam ikinci gün artık sinirleri dayanamadı ve Bir doktorumuz saatinin fazla sarkması ve nedeniyle öyle sert konusmasına en sonunda onu ağlattılar.. Hepimiz gerçekten çok üzüldük.çÜnkü iiki salon vardı evlat edinme ve tedailerle çocuk sahibi olma ile ilgili ayrı ayrıydı. Çocuk sahibi olma ile ilgili salonda kimse gelmeyince oranın konuşmacıları da birinci salona aktarıldı bu nedenle saatler azaldı konuşmacılar çoğaldı tabii. Bu da bütün sinirleri gerdi…Bütün ekip muhteşemdi.Tuna bütün görsel ve yazılı basını toplantıya davet etmişti. Çünkü bu senede bir defa yapılabilecek bir toplantı idi bir tüp bebek zirvesiydi. Bütün doktorların halk karşısında konuşma yaptığı tek toplantıydı..onlarda sağ olsunlar hepsi davete uydular ve geldiler ama görüntüleyecek bir salon bir dinleyici kimse yoktu ne yazık ki.Cansın, Candan, Hülya, Suzy ,Okan çırpınıyorlardı.Birinci gün Reiki uzmanı Mine Dural sabah 09.30 da gelmişti . Bize yardımcı olmak için iki gün boyunca bize yardımcı oldu ve sürekli moral vermeye çalıştı.

 

 

Toplantı Resimlerine Buradan Ulaşabilirsiniz.
 

Bütün Doktorlar muhteşem hazırlamışlardı.Hepsi kendi dallarında bize göre birer kahramandı. Konuşmaları dinlemeye doyamadık. Slaytlar,CD ler ve disketlerle görsel olarak her türlü aksamaya rağmen beklediler ve o kadar az kişiye rağmen konuşmalarını yaptılar bilgilendirdiler. Salon az ben konuşmayım diyen olmadı.Bu o kişilerin ne kadar üst düzey olduklarını gösterir. Salonda buluna az sayıdaki kişiye saygılarını gösterdiler..Ama hiçbiri kokteyle kalmadı. Bence çok çok haklılardı. Hepsine burada gönülden teşekkürlerimizi borç biliriz.Gerçi sabahtan aksama kadar olması üyelerin istedikler konı ile ilgili dinleyip gitemleri nedeniyle salon hep kalabalık olmadı ama birinci gün yaklasik gazeteciler ve doktorlar da dahil 100 kişi ,ikinci günde 50-60 arası bir izleyici grubu vardı.

 

Tüp bebekte olası hukuksal sorunlarla ilgili Hukuk fakültesinden. Doç.Şükran Şıpka Hanım konuştu. Sonderece değişik ve ilginç konuşması ile doktorlarla yapılan fikir teatisi çok çok ilgiçti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof.Zekeriya Beyaz kiralık anne ve donor sperm ve yumurta ile ilgili konuşmaları gazetelere yansıdı. Çok ilginç açıklamalarda bulundu.Doktorlar bir çok konuda onunla fikir teatisinde bulundular ve mantık yürüttüşer Son derece keyifli adeta tadına doyulmaz konuşmalar oldu.Herkes ikinci gün özellikle toplantının bu şeklinden çok keyif aldı. Çünkü bu ilk defa yapılıyordu.Herkes aynı şeyi söyledi.Bu en mutlaka bir daha ve cok genis bir şekilde yapılmalı…

 

Toplantılardan sonra Birdenbire grubundan piyanist Bayan Anjelika bir küçük konser verdi.Rana Pirinçcioğlu da nefis bir konuşma yaptı ve hepimizi duygulandırarak ağlattı. Cd’ lerinden aldık hemen oracıkta. Cok duygusal anlar yaşadık.

 

Kokteyle yalnız üyelerimizden oluşan 30 yakın kişi katıldı…Bizim için üzgün ve sessiz bir koktelydi.

 

Bütün bunlardan sonra bu hafta Cumartesi günü Dernek genel kurulunu toplayıp nerede yanlış yaptığımızı tartışacağız.Varsa bir an önce o yanlıştan geri dönmemiz gerekiyor.Üyelerimiz bize ait değilse bize ait üyeleri bulmalıyız, gerçekten gönül verecekleri …..sahte dostluklar olmamalı hayatımızda..arkadan konuşmalar ..çekiştirmeler ..laf getiren götürenler.. sonra birlikte karar verip doktorlara teker teker telefon edip kendimize mazeret bulmadan neler söyleyeceğimize karar vereceğiz teşekkür edeceğiz.Kacırdığımız fırsatlar için ne söylesek simdi boş artık.İndirim istemek için yüzümüz artık eskisi için olmayabilir.

 

Herşey bizim için birer ders oldu. Umarım bunlardan ders alabiliriz. Biz yalnız bırakıldığımız için gerçekten üzülmüş durumdayız ama her hayatta telfi edilebilir diye bakıyoruz. Yenilmezlik ruhumuz burada da kendini gösteriyor.. Bunu bir defa daha deneyecegiz.. Bu sefer eminim daha iyi örgütlenmiş bir şekilde:Çider kendini yeniden yapılayacak ve bunun için oldukça sancılı bir süreç geçirecek..Üç ay kendi içimizde tatil yapmayacagız ve yeniden yapılanmaya çalışacağız.Ruhumuzun, onurumuzun tedavisi için uğraşacağız.Eski kanımızı değiştirip yeni kan tazeleyeceğiz. Sitede ve dernekte çalışmalarımız sessiz sedasız sürecek .
Sonbaharda kışa doğru Ankara da son derece değişik bir konu ve organizasyonla karşınıza çıkacağız.

 

Bizimle olmaya var mısınız ?

Toplantı Resimlerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ