Tüp Bebek  

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranları nelerdir? Son yıllarda değişiklik oldu mu? Doç.Dr.Nicel Taşdemir

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranları nelerdir? Son yıllarda değişiklik oldu mu? Doç.Dr.Nicel Taşdemir

Tüp bebekte gerçek başarı oranları nedir? Bu tüp bebeğe başlayan herkesin ilk cevap almak  isteyeceği sorudur. Çünkü oran ne kadar artarsa o başarının içine girme şansının ne derece yüksek olduğunu bilmek ister. Hiç kimse elbette o kadar maddi manevi olarak tedaviye kendini verdikten sonra kaybeden taraf olmak istemez. Tüp bebek tedavilerinde de yıllardır söylenen global birtakım rakamlar vardır. Acaba hala aynı mı yoksa yükseldi mi.? Öyle ya teknoloji her an ilerliyor bu da ilerlemez mi?  Bu soruyu  Eskişehir Acıbadem  Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Nicel Taşdemir’e sordum;

Nicel Bey ; Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı nedir .Son yıllarda değişiklik oldu mu diye özellikle de merak ediyorum?

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranları oldukça yüksektir. Aslında başarı oranını değerlendirirken bizim hastaya kattığımız başarı oranını değerlendirmek lazım .Hiç bir problemi olmayan yada açıklanamayan infertilite dediğimiz gruplarda beklenen aylık gebelik oranı %20 civarındadır.

Bizim tüp bebek tedavileri biliyorsunuz bir aylık bir tedavidir. Biz bu tedavilerle problemi olmayan genç hastalarda bu gebelik oranlarını 3 kata kadar 4 kata kadar çıkartabiliyoruz. Tedavinin bu hastaya getirdiği başarı oranı budur. Ama azopermik bir hasta geldi ve kolaylıkla cerrahi yöntemle sperm elde ettik başarı elde ettik .Bu hastanın sıfır olan başarı oranı klasik %40 lar %60 lar %50-60 seviyesine taşıyabiliyoruz. Hasta için bu fark çok kıymetli .Onun normal yollardan hiçbir şekilde gebe kalma şansı olmayabilirdi. Ya da iki taraflı tubal kapanıklığı olan bir hasta ; hiç bir şekilde gebelik şansı yok,sıfır biz o hastada yine rezerv iyiyse sperm faktörü yada rahimde ek faktör yoksa benzer oranlarda gebelik elde ediyoruz.

Demek istediğim hastalarda sunduğumuz başarı oranları hastaları bireysel faktörlerine  göre çok değişir.Bu faktörlerin en temeli kadın yaşıdır. Kadın yaşı ilerledikçe biliyorsunuz 35 yaşa kadar daha bağımsız 35 den sonra istatistikler 35- 37    37-39 diye verilir 39 dan sonra yıllık verilir. Bu da demektir ki  o süreçler arasında başarı oranı dramatik olarak değişmektedir. Kadınların erken yaşta  tüp bebek tedavilerine ihtiyaçları varsa tüp bebeğe başvurmaları başarı oranlarını maksimum kullanmaları açısından çok önemlidir.

 

Teşekkür ederim.
Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

Tüp Bebek Başarısında Embiryo Kalitesinin Önemi

Tüp bebekte yeni teknolojiler başarıyı arttırıyor

Tüp bebekte hamile kalma şansı nasıl tespit edilebilir ?

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Nicel Taşdemir Danışma Formunu doldurup kendisi ile direk irtibat kurabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ