Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek PRP ile tüm bilgiler

Tüp bebek PRP ile tüm bilgiler

Tüp bebek PRP ile tüm bilgiler

PRP tedavisi nedir ?

Kişinin kanından alınan platetet hücrelerinden oluşan bir plazmadır. Trombosit açısından zengindir. Yumurtalıklarda uyuyan hücrelerin uyarılması için ,rahimde de hücrelerin yenilenmesi için yapılmaktadır.

PRP tedavisi nerelere yapılıyor?

PRP tedavisi kadınlarda yumurtalıklara orada bulunan yumurta  hücrelerini uyandırmak için, rahimde de rahim zarı ince olduğunda da, embriyonun daha iyi yerleşebilmesi için yapılmaktadır.

PRP tedavisi kimlere yapılır?

PRP tedavisi 40 lı yaşlardan sonra yumurta rezervi az , yumurta kalitesi düşük defalarca tüp bebek denesi olumsuz sonuçlanmış , erken menapoza girmiş veya 45 li yaşlarda menapoza girmek üzere olan kadınlarda kullanılmaktadır.

PRP tedavisi kaç yaşındakiler icin daha uygun?

PRP tedavisi 40-46 yaş arası yumurta rezervi az olan, erken menapoz yaşayan, menapoza girmek üzere olan kadınlarda daha uygundur:

PRP tedavisi kac kere yapılabilir ?

PRP tedavisi  6 ay ara ile iki defa yapılabilir.

PRP tedavisi kac gün sürer?

PRP tedavisi  kişiden kan alıp hazırlandıktan sonra hastaya verilmesi 10 -15 dakika sürmektedir. Bölgeye analjik kremler kullanarak uyuşturulur ve verilir. Tüm işlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

PRP tedavisi ile birlikte etkisini artırmak için ilaç da kullanılıyor  mu ?

PRP tedavisinin etkisini artırmak için bir takım vitaminlerle anne adayı desteklenmektedir. Örneğin DHEA,omaga3 ve Qenzim 10 gibi ve prowomen gibi.

PRP yumurta kalitesini artırıyor mu?

Evet yapılan çalışmalar PRP nin yumurta kalitesini artırmakta ve rahim zarının kalınlaşmasını sağlamakta olduğunu göstermiştir..

PRP  tedavisinin etki süresi?

PRP tedavisinin etki süresi 6 ay civarındadır. Tedavi yapıldıktan 2 ay içinde etkisini göstermeye başlar.

Rahim zarı ince olan kadınlara PRP yapılıyor mu?

Evet özellikle rahim zarı ince olan kadınlarda rahim zarına PRP uygulandığında rahim zarının kalınlaştığı ve embriyonun yerleşmesine uygun hale geldiği görülmüş ve bu konuda başarılı sonuçlar alınmıştır.

PRP tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Prp tedavisi öncesi anne adayı kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsa doktora bildirmeli ve onu uygun gördüğü süre öncesinde kesmelidir.Bazı romatizmal ilaçlar da kullanılıyorsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Anne adayı PRP nin yapılacağı gün aç karnına gitmesi gerekmektedir.
Alkol sigara kullanımı da doktora mutlaka bildirilmelidir.

Tüp bebek PRP sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

Anne adayı hastanede bir saat ,eve gidince de bir saat dinlenmeli, evde ağır işler yapmamalı, bir hafta spor ve ağırlık hareketleri  çalışmamalıdır. Bu dönemde bir hafta boyunca ilişkiden kaçınmalıdır. Sağlıklı beslenmeli sebze ve meyve ağırlıklı besinlerle beslenmeli, kabız olmaktan kaçınmalıdır.

PRP yi herkes yapabilir mi ?

PRP kolay yapılan bir işlem gibi gözükse de konunun uzmanı olan doktorların yapması gerekmektedir. İleri yaş anne adaylarında rahim zarı sertleşmekte  uzman olmayan kişilerin ulaşmakta işlemi yapmakta zorlanacağı bir durum haline gelebilmektedir.
Uzan süreden beri bu çalışma üzerine yoğunlaşmış bir ekibin araştırılması daha uygun olur.

PRP tedavisi sonunda spontan hamile kalanlar

PRP tedavisinden sonra kejndiliğinden spontan hamile kalan bir  anne adayı gündeme gelmiştir. PRP tedavisi yumurta kalitesini artırdığı için hamile kalmayı kolaylaştırakta ve bazen tüp bebek tedavisine gerek kalmamaktadır.
Bununla ilgili bilgileri ÇİDER instagram hesabı @ciderdernekten sık sık yayınlamaktayız.

PRP tedavisinden sonra tüp bebek tedavisi ile hamile kalanlar.

PRP tedavisinden sonra 4-5 ay içinde hamile kalmamış anne adaylarına tüp bebek tedavisi yapılmakta ve yumurta kalitesi iyileştiği için tüp bebek tedavisinden hamile kalma konusunda artış yaşanmıştır.

PRP erkeklere de uygulanıyor mu ? nasıl uygulanıyor?

PRP tedavisi kadınlarda yumurta kalitesi ve rahimin iyileştirilmesinde kullanıldıktan sonra erkeklerde de testisler sperm hücrelerini uyarmak ,uyandırmak yeni sperm oluşumları sağlanmak için yapılmaktadır. Plazma tedavisi olarak adlandırılan bu çalışma da da olumlu sonuçlar alınmaktadır.Her hastada olmamkla birlikte bazı hastalarda testislere uygulandığında hücrelerde  % 50 oranında iyileşme gözlemlenmiştir.

PRP  ile tüp bebek yapan hastaneler ;

ÇİDER in anlaşmalı merkezleri  ;Acıbadem Maslak, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi, Kayseri Acıbadem ,Eskişehir Acıbadem Hastanesi, Adana Acıbadem Tüp Bebek Merkezi , Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi, Ankara Gürgan Klinik yapmaktadır.

 

 

Aliye Sibel Tuzcu

Sorularınızı yoruma yazabilirsiniz. Doktorumuz cevap verecektir.

 

Bizi facebooktan ve instagram dan da takip edebilirsiniz…

 

..

Tüp bebek PRP ile tüm bilgiler  konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ?

PRP tedavisi olup hamile kalan hastalar var mı?

PRP Tedavisi nasıl uygulanıyor?

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ?

Yumurta rezervi azlığında tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

PRP nedir Tüp bebekte nasıl uygulanıyor?

 

 

 

..

Tüp bebek ve PRP tedavileriniz için Prof.Dr.Bülent Tıraş Danışma Formu ile doktora ve ÇİDER e ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

 

..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ