Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ne çok hangi vitamin ve mineraller eksik? Dr.Murat Berksoy

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ne çok hangi vitamin ve mineraller eksik? Dr.Murat Berksoy

Çocuk sahibi olmak isteyen ve size gelen çiftlerde en çok hangi vitamin ve minerallerin eksikliğini gördünüz.? Bir genelleme yapabilir misiniz?
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler geldiğinde genel olarak en çok karşılaştığımız bizim ülkemizin problemi D vitamini eksikliği aslında sadece vitamin eksikliği değil bazı vitaminlerin kullanımı ile ilgili genetik bozukluklar .Örneğin Folik Asit eksikliği pek çoğunda yok ama folik asit kullanımı ile ilgili genetik bozukluklar çok fazla.Ya da ailesinden gelen şeker hastalığı troid hastalığı bağışıklık problemleri ya da geçirmiş olduğu bazı hastalıklar örneğin kanser veya başka bir cerrahi girişim gerektiren hastalıklar onların gebelik sürecini etkiliyor ve bunların iyileşme süresini hızlandırmak için bütün vücudun ihtiyaçları sadece vitamin mineral değil yeterince beslenmeleri ya da beslenmesindeki yanlış davranışların düzeltilmesi gerekli . O yüzden genellemek gerekirse bizim ülkemizde en çok D vitamini eksikliği ve mineral olarak da demir eksikliği çok sık karşılaşılıyor.

Bunun dışında tabi Akdeniz Anemisi bizim ülkemizin sorunlarından birisi.Burada bazı şeyleri de fazla almaması gerekiyor. Bunun dışında tabi kişiye bakış açısı hak ettikleri için çiftlere bunları genellikle karşılaştığımız sorunları düzeltmek yerine onları tespit edip düzeltmek daha önemli .Çünkü mesela selenyum ve çinko çok önemli mineraller fakat düzenli kontrol edilen mineraller değil. Bunlar bazı çiftlerde düşündüğümüzden iyi çıkabildiği gibi azı çiftlerde düşündüğümüzden az çıkabiliyor. Yani burada kişiye özgü birtakım değişikliklere odaklanmak lazım ama en sık eksiklik ne derseniz en fazla D vitamini eksikliği ve Demir eksikliğini çok sık görüyoruz.
Bu hem kadında hem erkekte mi?
Daha çok kadınlarda görüyoruz. Erkeklerde biraz kas gücünün olması ve spermin doğduktan sonra yeniden yapılabildiği için uzun süre sperm kalitesi korunabilmesi daha kolay olduğu için erkeklerde eksiklik kadınlar kadar sık görülmüyor.

Çok teşekkür  ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

 

 

Tüp bebek öncesi beslenme için Dr.Murat Berksoy Danışma  formu ile kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.
 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ