lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

40 yaş üstü tüp bebek nasıl yapılıyor

40 yaş üstü tüp bebek nasıl yapılıyor

40 yaş üstü tüp bebek nasıl yapılıyor

 

40 yaş üstü tüp bebek nasıl yapılıyor? Çeşitli nedenlerden dolayı 40 yaş üstü tüp bebek ile anne olmak isteyen bir çok anne adayı var. Bu dönemde de en büyük sorun tabi ki yumurta rezervi ve sağlıklı bir bebeği kucağa alabilmek. 40 yaş sonrasında tüp bebek tedavisi ile nasıl anne olunabiliyor? Ne tür farklı ilaçlar kullanılıyor. Bunu Acıbadem International Hospital Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Murat Arslan’a sorduk.

Murat Bey 40 yaş sonrası tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

40 yaş sonrası bize başvuran hastalarda en büyük problemimiz bu hastalarda yumurta rezervinin  azalmış olması Dolayısı ile bu hastalarda vereceğimiz ilaca verilecek cevap oldukça düşüyor.Yumurta sayılarımız çok azalıyor .artı yumurtalık rezervinin azalması önemli bir problem ama tek başına bu olmuyor sorun bu hastalarda bunun yanında elde ettiğimiz yumurtalarda kalite problemi de en önemli faktör .30 yaşında elde ettiğimiz bir hastadan tek bir yumurtanın  gebelik ve canlı doğum   eve çocukla gitme şansına baktığımızda 40 yaşında bir hastaya göre bir yumurta için 30 yaşındaki bir hastanın şansı çok daha yüksek. Dolayısıyla bu hastalardaki tedavi modolitelerini iyi ayarlamak lazım .

Ne kadar çok yumurta elde edebilirsek her hastada olduğu gibi 40 yaş üzeri hastalarda  hastanın çocuk sahibi olma şansı artıyor. Bu yüzden bu hastalarda bazen  yumurtalık rezervini artırmasa bile vereceğimiz ilaca cevabı artırıcı bazı ek tedaviler kullanmamız gerekebiliyor ki bunların başında androjenler yani hafif erkeklik hormonları ekleyebiliyoruz tedavilerine diğer yaş gruplarından farklı olarak onun dışında büyüme hormonu ekleyebiliyoruz düşük dozda tabi çok yeni olarak da PRP tedavisi de bu hastalarda ilk verdiğimiz ilaca daha iyi cevap vermesini sağlayabiliyor.Bu hastaları çok ayrı ve özel değerlendirip ona göre yol almak gerekiyor.

Çok teşekkür ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu linkten Facebook sayfamıza erişebilirsiniz.
Bizi instagramda   @ciderdernek  hesabından takip edebilirsiniz. Yoğun olarak orada paylaşım  ve canlı yayınlar yapılmaktadır.

Youtube Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği sayfamızda 140 ın üstünde tüp bebek bilgilendirme videosu bulunmaktadır.

Twitterda  @tupbebekdernegi sayfamızı da kullanabilirsiniz.

 

40 yaş sonrası tüp bebek nasıl yapılıyor? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

İlk tüp bebek Louise Brown  40 yaşına girdi.

40 lı yaşlarda çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız

4000 yıl önce yaşamış olsaydık ve adet sancısı çekseydik tedavisi ne olurdu ?

Kadında İleri Yaş Nedeni İle Kısırlık

35 yaş öncesi ve sonrası doğurganlık ve Tüp Bebek Tedavilerinde başarı

İleride yaş tedavisinde karşılaşabilecek problemler ve tedavi seçenekleri nelerdir.? Prof.Dr.Volkan Noyan

 

 

 

40 yaş üstü tüp bebek tedaviniz için Prof.Dr.Murat Arslan  Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz ve ÇİDER derneğinin indirimi ile tedavi görebilirsiniz.

 

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ