lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde eşler birbirlerine ne kadar destek oluyorlar?

Tüp bebek tedavilerinde eşler birbirlerine ne kadar destek oluyorlar?

Merhaba arkadaşlar ; Tüp bebek tedavileri ÇİDER grubumuzda  bir anket daha yaptık ve tüp bebek tedavileri sırasında eşlerinden ne kadar destek aldıklarını sorduk. 250 ye yakın arkadaşımız katıldı . Çoğunluk arkadaşlarımız ne mutlu ki yeterince destek alabildiklerini belirttiler. % 30 a yakın arkadaşımızda yeterince destek almadıklarını ya da hiç alamadıklarını belirttiler.

Çocuk sahibi olma süresince eşlerin desteği neden önemli… Çünkü çocuk sahibi olamamak sadece kadının yada erkeğin problemi değil . Bu evlendikten sonra ortaya çıkan ortak bir sıkıntı.  Evlenirken bu kızın ya da adamın çocuğu olacak mı diye evleniyorsunuz ? Hayır. Aşık olduğunuz için, bir ömrü birlikte geçirmek için evleniyorsunuz.  Ortaya çıkan problemler birlikte çözülmek içindir, ortak problemdir. Özellikle çocuk sahibi olma konusundaki  tedaviler bir ekip işidir. Kadın ve erkek  ana problemin birer parçasıdır.  Bu bana ait değil diye bir köşeye geçip oturulamaz, birlikte halletmek için çözüm aramak gerekmektedir.. Eşiniz (kadın ayda erkek ) tedavi olurken oluşan kuvvetli  duygusal iletişim tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir.  Bir problemi çözerken verilen dayanışma evliliğin temellerini sağlamlaştırır ,daha sonra gelebilecek sorunları da daha rahat aşılmasını sağlar, çocukta sağlam kurulmuş, her türlü sarsıntıya dayanabilecek bir evlilik içinde doğacaktır.

Erkekler yetiştiriliş tarzları nedeniyle duygularını çok dışa vurmayan yapıda olabilirler . Bazen nasıl tepki ve destek vereceklerini bilmedikleri için yorumsuz ve tepkisiz kalabilirler. Durumu  sessizce izleme haline geçebilir yada olayı akışına bırakıp durumu görmek isteyebilirler. Onlara bu olayın ortağı olduğu hatırlatılmak, duygularını açabilmesi için zaman ve ortam oluşturmak gerekebilir.
Kadınlar çocuk sahibi olmaya çalışırken arkadaşları ve akrabaları ile daha çok iyi kötü iletişime geçebiliyorlar ama erkekler arkadaşları ile özellikle bu durumu çok konuşamazlar. Aslında açık konuşmak gerekirse bu konuda açılabilecekleri sadece eşleri vardır. Bu nedenle bu konuda ilk adım bazen kadına düşebilir. Sakin bir ortam yaratıp ilk önce bu durum konusunda kendi düşüncelerinizi açıklayıp onunda açılmasına  yardımcı olabilir. Erkeğin işi sadece sperm vermek değildir, ona bu tedavinin en önemli parçalarından birisi olduğu  ve  birlikte konuşma ihtiyacında olduğu belirtilmelidir. Eşinizin de duygularını ilk başta parça parça daha sonra daha akıcı bir şekilde alabilirsiniz ve rahatlamasını sağlayabilir ve çift olarak duygusal iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Sizin  de  bu konudaki düşüncelerinizi  merak ediyor ve  yorumlarınızı bekliyorum.

Yeniden başka bir konuda görüşmek üzere ..

Sevgilerimle.

Aliye Sibel Tuzcu

#tüpbebektedestek #tüpbebekteeşlerindesteği #çiftleretüpbebektedavisi #tüpbebektedavisi #tüpbebektebaşarı #tüpbebekdesteği #cocukistiyorum #çocukistiyorum #çiderdernek #tüpbebekderneği #çiderderneği

Tüp bebek Tedavileriniz ile ilgili aşağıdaki Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve anlaşmalı merkezlerimizde daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz. Dernek iletişim cep telefonumuz: 05414551606

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ