Tüp Bebek  

Yeni yılda benim dediklerimi yapın yaptıklarımı yapmayın. :)

yonetim

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2125 makalesi bulunuyor.

Merhaba Sevgili Dostlarım ;

“Sevgili dostlarım” lafını çok seviyorum bol bol da kullanıyorum daha çok kullanacağım böyle olunca çevrem sıcacık dostlarla sarılmış hissediyorum iyi bir duygu bu..

Zor bir yıl geçirdik.Gene de her yeni yılda bir önceki yıl ne olursa olsun umutla İnşallah iyi bir şeyler olur duygusu yaşıyorsunuz. Umutlarımız olmasaydı ne yapardık?

Her şey moralimizi bozuyor. Şehitler,savaşlar, terör, işsizlik , yanı başımızda binlerce çocuk,insan soğukta sokaklarda çadırlarda.. gelecekte ne olacak sorusu beynimizi kurcalayan sorular.. Ama bunlar böyle mi devam edecek tabiî ki hayır.. Tabi ki bizde elimizden geleni yapacağız ama bunlar yetkilerin sorumluluğunda biz onlara ülkeyi yönetsinler diye yetki verdik.. Bir, iki yıl sonra gene her şey oturacak İnşallah. Yaralarımızı hafif hafif saracağız. Bir sene kötü geçti diye hep öyle olacak değil..Bizde kendi  işimize bakalım..

Bütün bunların dışında 2017 senesi  kendinize yatırım yapacağınız bir sene olsun. Her yıl nasıl bu yıl şunların yılı diye bize dayatıyorlar sizde “bu yıl benim yılım olacak” diyin ve hayallerinizi gerçek yapacağınız bir yıl olsun. Büyük hayallerinizden değil ufak adımlarla küçükten büyüğe doğru gidin. Bu yıl ev alın araba alın demiyorum size sadece kendinizin olsun bu yıl. Tabi ki başkalarına da düşünün ama öncelik sizin olsun.  Bugün çok  bencil bir günümde olabilirim ama olsun.. Bir kerede onu yapayım bende ..:)

Birilerine bir şeylere yardımcı olmak bir soruna el attığını bilmek insanı ruhen çok rahatlatır ve mutlu eder . Milletçe gerçekten çok yardımsever bir halkız. Yardım etmek sadece para vermekle olmaz .kendinize bir şey seçin yada birkaç konu. Balkonunuza kuşlara yem ekmek kırıntısı ya da buğday koyabilirsiniz. Yada sokak hayvanları için bir köşeye bir ekmek  su kabı koyabilirsiniz.  Daha ileri gidersek  sadece diğer canlara  destek veren bir çok kişi var instagramdan onlara her ay bir kutu mama yollasanız bile onlarca sokak canının sizin sayenizde kursaklarına minicik bir şey de olsa girdiğini bilmek sizi mutlu edecektir. Ben yapıyorum cep telefonumdan her 5 er TL bir çok yere destek verdiğimi bilmek bana iyi geliyor.  Size daha çok bir şeyler gelecek. Evinizin beti  bereketi artacak bana inanın. Eski elbiselerinizi ayıklayın etrafınızdakilerden de  kullanmadıkları eşyaları toparlamalarını söyleyin. Facebookta sadece ihtiyaç sahiplerine ücretsiz veren sayfalar var. Kargo parasını da karsı taraf ödüyor. Artık kullanmadığınız giysi veya evinizde ne varsa ona ihtiyacı olanlara dağıtabilirsiniz.

Kendi ruhunuz için bir hobi gibisi yok. Her türlü sıkıntıyı atmanız için birebir. El işleriniz sizi artık sıkıyorsa boyamaya geçin. Eski dönüşüm sayfalarına bakın millet mucizeler yaratıyor. Ağzım açık kalıyor onları seyrederken muhteşem fikirler veriyorlar.  Resim yapmak eski bir mobilyayı yenilemek, evi orijinal bir şekilde boyamak, tavadan saat, su bidonundan kuş kafesi yapmak gibi akla hayale gelmeyen şeyler var. Sadece onları okumak bile insana iyi geliyor ufkum açılıyor.

En çok üzüldüğünüz konuların bir listesini yapın . Başlığı da “Bu yıl Halledilecekler” olsun. Ve onları da ilk elden sonlandırmaya bakın. Ömür boyu sizi strese sokan şeyler sizi takip etmesin. Gereksiz stresler yapmayın..Çevrenizde bu tip kişileri bu yıl artık barındırmayın.

Yaşadıklarınızı yazın. Akıllı telefonlar çıkalı kendimizi kaybettik anlık  yazışmalar ona cevap ver günlük resimler her an ney yaptıysan koyma telaşı  yada illaki bir şey koyayım da beni de görsünler beğensinler  diye hayatımız elimizden alındı. Ne oluyoruz yaaa.??? Her anımı kaydetmek millete yansıtmak zorunda değilim. Herkes benim yaşadığım her şeyi de bilmek zorunda değil. Bende kalması gereken anlar, anılar var hem de çok değerli… Ben nazar denilen şeye inanırım:. Ağlarken resim koyacak haliniz yok ya hep gülerken gülümserken resimler koyuluyor efendim biz şurdayız.
Millet “Oh anam  bu gene geziyooo tuzu kuru hatunun ne olacak?” diyor. Sizin tırnaklarınızla toprak mı , pislik mi ,ne kazıdığınızın, ne zahmetle oraya gittiğinizden kimsenin haberi yok. Zahmetsizce de gidebilirsiniz kimseyi ilgilendirmez tabi. Geldi mi göz..Buyrun tepe tepe kullanın..

Kendinize bir saat ayırın ve bir günlük tutun. Yaşadıklarınızı yazarken nerde hata yaptığınızı,nerde mutlu olduğunuzu anlayacaksınız. Benim en büyük terapim bu.. İyi ,kötü yazarım yazarken de nerde saçmaladığımı nerde hata yaptığımı hemen anlarım.. Yazarken doğrusunu da bulurum çünkü daha yazarken saçma gelir her şey  Belki düzeltebilirim belki de düzeltemem ..Ama her şeyi anlarım .Aynı hataya bir daha düşmemeye gayret ederim. İyi niyetimden düştüğüm de olur. İnsanlık hali hatasız insan olmaz ki..Böylece tecrübeler böyle üst üste birikir. Birisi “a” deyince devamını en ucuna kadar görürsün artık. Hemen ayağını çekersin..Projeyi anlatanın ona ne kadar inandığını da vücut dilinden gözlerindeki bakıştan, telefondaysa sesindeki ara cümlelerden okursun. Gerçekten bir iş yapmaya mı geliyor ,kendine yol bulmaya mı ,seni kazıklamaya mı, bunu da hissedersin..Tecrübe bu boru değil…

Ben projeyi gözünden anlarım.16 yıldır proje yapıyoruz okuyoruz araştırıyoruz. Hayır diyince kızarlar sende artık hiçbir şey yapmıyorsun diye.. Saçma sapan bir şey yapacaksam hiç yapmam  kardeşim. Gerçek insan hayrına gördüğüm her şeyi de sonu bana dokunsa da yaparım..  Kibar insanım hiçbir şey söylemem ,ben senin ruhunu okudum aslında demem hiçbir zaman .Bizim işimiz var derim çıkarım işin içinden…

İyi anladık seni gene de başka ne yapsam ne yapsam diye mi düşünüyorsunuz ?  STK gönüllüsü olun.. Bizzat gidip çalışmanız sabahtan akşama kadar vakit ayırmanız gerekmez. Sadece duyurun, çalışmalarını kopyalayın linkleyin,  daha çok insanın duymasını sağlayın o bile yeter. Gönüllü çalışmalar çünkü bunlar. İnsanlar ülkemizde eksik olan her şeye gönüllü katkıda bulunuyorlar. Sizde olabilirsiniz. Bunlarda siz gönül ferahlığı evet bende bir şey yapıyorum öyleyse bende varım ,ben bir bireyim ve bu dünyaya iyi yönde bir katkıda bulunuyorum duygusu yaratırlar.

Başkalarına almadan önce kendinize hediye alın J   Kendinize daha iyi bakın. Makyaj yapmayı seviyorsanız başka makyaj çeşitleri deneyin. Saçınızda  ve  kıyafetlerinizde ufak tefek değişiklikler yapın. En ufak değişikliğin sizde yarattığı performansa ve motivasyona  inanamayacaksınız.

Beslenmenizi hizaya sokun ama ufak ufak…. Birden bire devrim yapın demiyorum sakın ha..Hafta da bir kendi yarattığınız bir detoks uygulayın. İki ayda bir bir kiloyu hedefleyin mesela daha sonra neden zayıflamamışım diye üzülmezsiniz en azından ya da yediklerinizden dolayı kendinizi suçlamazsınız..

12 ay sonra fark etmeden 5- 6 kilo vermiş olursunuz ne güzel değil mi?

İnstagramda yandan çekilmiş incecik belli genç kadınları gördüğünüzde sinir olmuyor musunuz.  ?
Ben oluyorum arkadaş .. Popo alabildiğince çıkık bacak kasları haltercilerinki gibi mayolu şortlu spor kıyafetli.  Hepsi bize ne kadar paspal olduğumuzu  hatırlatıyor. Yürüyüş yapın derim ben sadece  en iyisi bu saatten sonra artiz olmayacağımıza göre en azından sağlığımıza dikkat edelim.

Bu yıl daha çok dışarı çıkmayı hedefleyin. Sizin gibi gezmeyi seven bir eşiniz  ya da arkadaşınız varsa ne ne ala  🙂  ama yoksa da  evde tıkılıp kalmayın.  Ama yoksa da üzülmeyin tek başına dolaşmakta çok zevkli oluyor. Tecrübe ile sabittir.  Oradan oraya sizi çekiştiren bir kişi olmadan yanınızda “o nereye gitmeyi sever” diye düşünmeden istediğiniz yere gidebilirsiniz. Özgürsünüz siz aslında anlasanıza ..

Çevrede keşfedilmeyi bekleyen bir sürü yer var. Oralara gitmek için plan yapın. Erkekler de bazen hanım eşlerde hemen yola koyulmayı sevmeyebilirler.Onun için planlarınızı hoppadak değil hafiften hafiften açın. Yıllardır Osmanlı harem entrikaları seyrediyorsunuz hiç mi bir şey öğrenmediniz ? 🙂  İlk önce hedeflediğiniz yerin isminden bahsedin.. Mesela “ Marmariste  ne güzelmiş vs gecen gün bir arkadaşım bahsetti gitmişler çok begenmişler. Nokta. Konuşmayı kesin.. bu kadar..Bir hafta sonra kahvaltıda Marmarisin balı da güzelmiş misss diyin.. 3 hafta sonra Marmariste otellerin ne kadar ucuz olduğunda bahsedin.. Ağır ve kuvvetli adımlarla hedefinize ulaşın. Sakın bu tüyoları benim verdiğimi de söylemeyin …haha haha haaa şaka tabii benim ÇİDER üyesi bir çok kader arkadaşım var… Onlarda gezmeyi sevmeyen hanımlarına uygulasın ben bilmem. Benimkine hiç biri kâr etmiyor nasılsa…Belki size uyar. 🙂

Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna söylememişler. Size ev ödevi veriyorum :  Sadece sizin ruhunuzu canlandıracak, neşelendirecek  müzikleri cep telefonunuzda toparlayın. Bir yere giderken yada evde iş yaparken sadece onları calın.. Sizi harekete geçirecek neşelendirecek ortamları  yaratmak inanın elinizde..

 

Benimde yıl içinde şu veya bu şekilde mutlaka saçmaladığımı görebilirsiniz tabi bu kadar yazdıklarımdan sonra ama ne demişler hocanın dediğini yap yaptığını yapma 🙂

Çok uzun bir yazı oldu bu … Aslında sevdiklerimle sohbete bayılırım. Bu da biraz tek taraflı oldu ama neyse sizde bana yazın ödeşelim .

Şimdi aklıma geldi 🙂 Yeni yılı çocukken bize yeni bebek olarak gösterirler giden yılda yaşlı yıpranmış bir adam olurdu..Evet yeni bir bebek geliyor evimize onu sağlık, sevgi ve mutlulukla büyütelim isterim.İnşallah öyle olur.

Yeni yılınız kutlu olsun.. Sağlık huzur neşe dolu bir yıl diliyorum hepinize .Ülkem için savaşsız bombasız güven dolu bir gelecek diliyorum.  Anne baba olmak isteyenlere bu yıl dileklerine kavuşmalarını diliyorum. Evlerde neşeli bebek sesleri diliyorum. Güvenle yarınlara bakabilen..

Hepinizi çok seviyorum.

Aliye Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ