Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım
  GirişGiriş
Google

POLİKİSTİK OVER (PCO) SORUNU (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 Çocuk İstiyorum Forumu : POLİKİSTİK OVER (PCO) SORUNU
Konu Konu: OHSS Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
edaa
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 137
Gönderen: 29-Eylül-2006 Saat 11:32 | Kayıtlı IP Alıntı edaa

Herkese merhabalar pco olup yumurtlama tedavisi sonucu ohss ye girenler varmı benim gibi? Over Hiperstimulasyon Sendromu (OHSS)
Yukarı Dön Göster edaa's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: edaa

hatice__oktem
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 793
Gönderen: 29-Eylül-2006 Saat 12:18 | Kayıtlı IP Alıntı hatice__oktem

bende olmadı. iğne kullanırken gün aşırı ultrasona girdim. foliküllerin durumuna göre doz ayarlaması yapıldı.
geçmiş olsun.

28 Yaşındayım. 3.5 yıllık evliyim. Pco'luyum. Temmuz ayında bir düşüğüm oldu. Şimdi yeniden hamileyim. İzmir'de yaşıyorum Hamileliğimle ilgili herşey bu linkte http://www.cocukistiyorum.com/tr/forum/forum_posts.asp?TID=7266&PN=1&TPN=1
Yukarı Dön Göster hatice__oktem's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: hatice__oktem

evrim
Normal Üye
Normal Üye

Gönderilenler: 56
Gönderen: 01-Ekim-2006 Saat 17:14 | Kayıtlı IP Alıntı evrim

canım bende de ohss oldu ve inanılmaz kötü bir 15 gün geçirdim geceleri uykumdan uyanıyodum agrıdan çok kötüydüm ve şişmiştim karnım 7 aylık hamile gibiydim dr um bana bir ilaç verdi o ilaç ı içtikten 3 gün sonra düzeldim ama tabiki o ay transferim iptal oldu.embriyolar donduruldu. ve daha sonraki ay transfer yapıldı.
Yukarı Dön Göster evrim's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: evrim

ayisigi16
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 395
Gönderen: 02-Ekim-2006 Saat 12:55 | Kayıtlı IP Alıntı ayisigi16

Benimde başıma geldi,transferden üç gün sonra oldu,sabah inanılmaz bir iç bulantısı,istifra ve acayip bir şişkinlikle uyandım.hemen hastaneye yatırdılar üç gün kaldım.kanama vs hiçbirşey olmadı ama.onüçüncü günde olumsuz sonuçla karşılaştım...
Yukarı Dön Göster ayisigi16's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: ayisigi16

metab
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 284
Gönderen: 02-Ekim-2006 Saat 15:43 | Kayıtlı IP Alıntı metab

geçmiş olsun. Benim de ilk denememde Yumurtalar toplanmadan OHSS nedeniyle iptal edildi tedavim.Çünkü E2 değerim 9000lerdeydi.O nedenle çatlatma iğnesi verilmedi.Çatlatma iğnesi verilseydi daha kötü bir tablo ortaya çıkabilirmiş benim açımdan. Ama çok şişmiştim.Böbreklerime baskı yapıyordu,birkaç gün zor idrar yaptım.Apranax verdiler günde 2 kez ve yumurtalıkların küçülüp küçülmediğini takip ettiler.Zamanından önce adet görebilirsin dediler nitekim öyle oldu.Miktarı da çok azdı. Bir sonraki ay orgametrille adet gördüm ve 21. gün lucrine başladım yeniden.Ancak bu seferde lucrine bağlı kist gelişti.Çarşambayı bekliyorum Daha tedavi iptal olmadı ama galiba olacak artık.
Ben de sürekli ultrasona giriyordum.Ama E2 düzeyine hastanede çıkan bir aksilik sonucu bir iki kez bakıldı.Sonrasında kanlar alındı ama sonucu geç aldım.Ancak Drum bizim için önemli olan ultrason göörüntüsü diyordu.Meğer özellikle PCOSlileri bekleyen ne çok risk varmış bu yolda.OHSS azınsanmayacak kadar gelişiyor galiba arkadaşlar.
Yukarı Dön Göster metab's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: metab

lamia
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 358
Gönderen: 02-Ekim-2006 Saat 22:26 | Kayıtlı IP Alıntı lamia

Arkadaşlar benim de ilk tüp bebek denememde ohss gelişti.Benim açıkça hissedebileceğim bir şikayetim olmadı.Transferden birkaç gün sonra hastaneye kontrole çağırmışlardı o sırada yaptıkları bir testle tespit edildi.Doktorum hastaneye yatacağımı söyledi ben ise şikayetim olmadığı için yatmak istemedim ama kötü olursam gelirim dedim.Kabul etmediler ve 3 gün hastanede kaldım.Sürekli serum yedim.Bana ohss olanların hamilelik ihtimalleri artıyor dediler ama olmadı.Herkese Allahtan hayırlısını diliyorum.Hoşçakalın
Yukarı Dön Göster lamia's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: lamia

basakb
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 163
Gönderen: 03-Ekim-2006 Saat 10:05 | Kayıtlı IP Alıntı basakb

Arkadaslar Merhaba,
bende pos um ve bu sorunun neden oldugunu ve karsılasmamam ıcın neler yapılması gerektıgını bılmek ıcın soruyorum, bu ay reglımın 3.gunu gonophene adında yumurtlama arttırıcı ılac alıcam, dıkkat etmem gereken nedır ozellıkle bu konuda acaba?
tşk.
Yukarı Dön Göster basakb's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: basakb

edaa
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 137
Gönderen: 04-Ekim-2006 Saat 11:44 | Kayıtlı IP Alıntı edaa

basakcım ben üç defa ohss ye girdm ama üçüde iğne tedavisi sonucu oluştu hapta ble birihtimal varmı bilemiyorum. biz pco lu kadınlar ohss riski taşıyormuşuz düşünsenize aşılama için düşük doz iğnelerde bile gelişmeye çalışan 25-30 arası yumurta ve gelişmiş 6-7 yumurta ile teavim iptal oldu çatlatma iğnesi yapılmadı ohss yüzünden bir yandan yumurta geliştiricez diye uğraşırken diğer yandan sayıca da çok olmasın diye çabalıyoruz. aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali.
Yukarı Dön Göster edaa's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: edaa

lamia
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 358
Gönderen: 04-Ekim-2006 Saat 12:46 | Kayıtlı IP Alıntı lamia

edaa merhaba canım bizim yumurtalıklarımız çok hassas ama senin tedavin bana garip geldi.MAdem ilk tedavide ohss gelişti neden diğerlerinde de aynı ilaç ve dozu verdiler.Pekala haplada aşılama olurdu diye düşündüm.Bence sen doktorunu ve tedavini bir daha gözden geçir.Hap iğneye göre daha ucuz.Tedavilerden kolaydan zora doğru gidiliyor genelde.İğneyle bu kadar çok yumurtan oluşuyorsa hapla yeterince yumurta oluşur diye düşünüyorum.Ayrıca o yumurtaları ziyan etmeye gerek yok.
Kaldıki tüp bebekte bile bu kadar çok yumurtaya gerek duyulmuyor birkaç tane yetiyor.Sağlıcakla kal.En kısa zamanda dileğine kavuşman temennisiyle
Yukarı Dön Göster lamia's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: lamia

basakb
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 163
Gönderen: 04-Ekim-2006 Saat 15:30 | Kayıtlı IP Alıntı basakb

edacım selam, canım cook gecmıs olsun,
ınan sımdı de hap alayım mı bıraz daha bekleyeyım mı dıye dusunuyorum, bu olayın belırtılerı nasıl, neler yasadın, agrı dısında tabıkı buda kotu bır durum ama buyuk boyutta bır seye neden oluyor mu?
ben gonophene başlayayım dıyordum, igne oldum pregon 750, asılama yapılmadan normal ılıskıye gırerek denedım ama olmadı, şimdi bırde tablet ıle deneyeyım dıyorum ama ohss yuzunden tırstım bıraz..cevaplarınız ıcın tşk.ler
Yukarı Dön Göster basakb's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: basakb

nuray63
Yeni Kullanıcı
Yeni Kullanıcı

Gönderilenler: 1
Gönderen: 07-Ekim-2006 Saat 10:40 | Kayıtlı IP Alıntı nuray63

Arkadaşlar, ben ilk defa yazıyorum. Herkese selam;
Bende de POS var. en son 2004te mikro enj. denedim.Artık vazgeçenlerdenim. Her denememde tedavinin yumurta çatlatma iğnesi vurulmadan bir gün önce E2 5000lere çıkıyor. Normal seyrederken son gün böyle oluyor. Ve ben deneme yaptığımız bütün merkezlerde ilk görüşmeye gittiğimizde durumu anlatıyordum. Buna rağmen doktorlar "ay herşey normal gidiyordu, bu nasıl oldu" demiyorlarmı güven de moral de kalmıyor tabiki. her defasında işlemlere devam. 25-30 folikül, 15-20 arası yumurta, 10-15 embriyo, 4-5 transfer, sonuç hüsran. Ben vazgeçtim artık. Hepinize başarılar diliyorum.
Yukarı Dön Göster nuray63's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: nuray63

gulenay_yas
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2731
Gönderen: 07-Ekim-2006 Saat 12:44 | Kayıtlı IP Alıntı gulenay_yas

canım herşeyin bir çaresi var.. E2yi düşürmeninde bir yolu vardır.. yumurtaların gelişiyormuş, 4-5 tanede transfer edilebiliyormuş... bence bu konuda uzman bir doktora git.. böyle hemen pes etme... haklısın sen durumu anlattığın halde doktorların bunu dikkate almaması senide yormuş ama yinede hemen pes etme.. hepimiz mücadele veriyoruz....
Yukarı Dön Göster gulenay_yas's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: gulenay_yas

metab
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 284
Gönderen: 07-Ekim-2006 Saat 14:00 | Kayıtlı IP Alıntı metab

canım çatlatma iğnesi vurulmadan E2 5000lere çıkıyorsa neden çatlatma iğnesi vuruluyor ki?Çatlatma iğnesinden sonra çok sıkıntı oluyordur sende.Ben de ilk tedavimde E2 9000lere gelmişti ve iptal edildi çatlatma iğnesi vurulmadan.Gerçi ikinci tedavim de lucrinin tetiklediği bir folikül kisti yüzünden iptal oldu gonal-f aşamasına gelememiştim daha.
Ama yazdıkların beni de tedirgin etti açıkçası.Sana verilen dozlar hep aynı mıydı?Her tedavini farklı yerde mi oldun? Geçen hafta ikici tedavim de iptal olunca E2 düzeyin 5000lere çıkabiliyor hiç endişe etme, zaman sınırlamamız yok dedi.O yumurtalar açısından düşündü tabi ama üstüste gelince terslikler insan korkuyor sonrasından da. Evet OHSS olmak kötü bir şey gerçekten. Ama kötünün de iyi yanını görmek gerekiyor belki de. Ben o lafın üzerine moralim iyi çıktım oradan.Korkmuyor muyorum evet korkuyorum ama tekrar denemekten başka çaremiz yok ki. Olacak dedim eninde sonunda.Sen de moralini bozma. Evet çok sıkıcı, defalarca aynı şeyi yaşamak,Çok bunaldın, seni çok iyi anlıyorum,üstüste çok zor gerçekten.Ama farklı merkezler yerine aynı yerde aynı Drla devam edersen belki seni tanıdıkları için durumu daha çok dikkate alırlar diye düşünüyorum.Çünkü merkez değişince herşey silbaştan oluyor gibi biraz.Tedavinin devam etmesine şaşırdım açıkçası bu koşullarda. Çünkü bana devam etsek bile endometrium kalınlığı azalmaya başladı, şansın azalır, iyi koşullarda olmazsa devam etmenin anlamı yok demişlerdi.
Gerçi OHSS gelişip de hamile kalanlar da var okuduğum kadarıyla.OHSS nin derecesi önemli herhalde.
Canım ilaç dozunu hiç azaltmadılar mı tedavilerinde?Hep aynı dozlarda mı verdiler?Yoksa doz azalsa bile OHSS mi gelişti?Benim de sonlara doğru doz azaltıldı ama ben de de birden gelişti OHSS.
Vazgeçmek yok canım, azıcık dinlen, sonra devam yeniden.Rabbim yardımcın olsun inşallah.

Düzenleyen metab 07-Ekim-2006 Saat 14:07
Yukarı Dön Göster metab's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: metab

Üzgünüm, Cevap Yazamazsınız.
Bu Forum, Forum Yöneticisi Tarafından Kilitlenmiştir.

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma