Tüp Bebek  

Tekrarlayan Düşüklerle Psikolojik Olarak Başa Çıkmak

Tekrarlayan Düşüklerle Psikolojik Olarak Başa Çıkmak

Gebelik döneminde anne adaylarının kabusu olan düşüğe karşı psikolojik destek son derece önemlidir. Tekrarlayan gebelik kaybı olan gebelere, hassas sevgi gösterimi (Tender loveringcare) isimi verilen bir yolda, haftada bir ultrason ile bebekleri gösteriliyor. Anne – bebek arasındaki sevgi bağını güçlendiren bu yol tekrarlayan düşükleri azaltıyor.

Düşük sebepleri

Genetik sebepler, bebekte yapısal bozukluklar, endokrinolojik (hormonal) sebepler, bağışıklık sistemiyle alakalı problemler, pıhtılaşma sistemi bozuklukları, rahimle alakalı anormallikler, enfeksiyonlar ve bebeğe zarar veren maddelerin hata sonucu alınması düşük sebepleri arasındadır.

Genel olarak bakıldığında tüm gebeliklerin takriben % 15’i düşükle sonlanır. Birkaç gün geçmesi ile ortaya çıkan, farkına varılmayan erken düşükler de hesaba katılırsa; düşük oranı tüm gebeliklerde yüzde 20-25’lere kadar çıkmaktadır. Ardı ardına iki veya üç sefer düşük yapan kadınlarda ise; tekrarlayan gebelik kayıplarından söz edilir ve bu olayın görülme ihtimali tüm toplumda % 1-2 civarındadır.

Düşükte psikolojik destek

Tekrarlayan düşük yapan kadınlara sonraki gebeliklerinde verilen psikolojik desteğin, gebelik kayıplarını azalttığı görülmüş. Mesela; tekrarlayan gebelik kaybı olan gebelere, ‘hassas sevgi gösterimi’ (Tender loveringcare) isimi verilen bir teknik pozitif etkiler gösterebiliyor. Hassas sevgi gösteriminde haftada bir ultrasonografi ile anne karnında bebeklerinin gösterilerek, anne- bebek arası sevgi bağının kuvvetlendirilmesi metodunun, düşükleri bariz şekilde azalttığı ilmi çalışmalarla gösterilmiştir.

Ultrason ses dalgası olduğundan, gebelikte bebeğin sağlına zararı olmadığı gösterilmiştir. Ancak normal gebeliklerde çok sık ultrasona girmenin bir yararı olmadığı ve gerekli olduğu dönemlerde girilmesi, hekim iş gücünün gerektiği gibi kullanılması açısından değerlidir. İngiltere’de gebelikte ultrasona gerek var mı, varsa 1 veya en fazla 2 kez girmenin yeterli olduğu tartışılmaktadır. Burada öne sürülen düşünce, ultrasonun zararlı olduğu değil, iş gücünün verimli kullanılması ve gereksiz yapılan ultrason incelemelerin gebeliğin takibine yarar sağlamayacağı açısıdır. Ancak tekrarlayan gebelik kayıplarında “hassas sevgi gösterimi” için sık ultrason kullanımı bu kapsamda değerlendirilmemelidir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudular

Tüp bebek Tedavisinde stres çok önemli bir faktör
Tüp bebek tedavisi öncesi düşük ve erken doğum riskini engelleyebilmek için neler yapılabilir?
Korkuyorum
Stres kısırlığa neden olur mu?
Çocuksuzluk evlilik bağlarını güçlendirebilir
Tüp bebek tedavileri sürecinin seksüel etkileri
Psikolog ve Profesyonel Koç Meltem Büyükerdoğmuş
Tüp bebek Koçu Psikolog Meltem Büyükerdoğmuş tüp bebek hikayesini anlattı
12 gün beklemek ya da beklememek İşte bütün mesele bu
Tüp bebek tedavisinde yedinci aşama Transfer sonrası iki haftalık bekleyiş

www.cocukistiyorum.com
‪#‎tüpbebek‬ ‪#‎tüpbebektedavileri‬ ‪#‎çocukistiyorum‬ ‪#‎çiderindirimleri‬‪#‎tüpbebekmerkezleri‬‪#‎bebek‬‪#‎çocuk‬‪#‎cocukistiyorum‬ ‪#‎hamilelik‬ ‪#‎doğum‬ ‪#‎çider‬ ‪#‎gebelik‬

Tekrarlayan düşükler yaşıyorsanız Çocuk İstiyorum Formu doldurarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ