Tüp Bebek  

FSH Hormonu nedir? Normal Degerleri ne olmalıdır?Tüp Bebek tedavisinde FSH Hormonunun Önemi.

FSH Hormonu nedir? Normal Degerleri ne olmalıdır?Tüp Bebek tedavisinde FSH Hormonunun Önemi.

Tüp bebek tedavisinde FSH hormonunun Önemi

Fsh Hormonunu tetikleyen ilaçlar

Fsh hormonu Hipofizden salgılanan bir hormondur. Erkekte ve dişide benzer bir protein yapısı taşır . Lütein yapıcı hormonla (LH) beraber yumurtalığın ve erbezlerinin işlevlerine katkıda bulunur. Kadınlarda yumurtalık faliküllerinin olgunlaşmasını, erkekte spermalozoonların üretimini ve olgunlaşmasını yapar.
FSH (folikül uyarıcı hormon) beyinden salgılanan ve yumurta gelişiminde önemli rolü olan bir hormondur.

FSH Hormonunun kadında ve erkekte normal değerleri ne olmalıdır. ?

Normal değerler;

Erkek:
1.7_12mlu/ml
Kadın:
Ovulasyon: 6.3_24 mlu/ml
Foliküler faz: 2.9_12 mlu/ml
Luteal faz: 1.5_ 7.0 mlu/ml
Menopoz: 17_95 mlu/ml

FSH Hormonu ile ilgili tahlillerde yapılan değerlendirmelerin anlamı

Ovulasyon: 6.3- 2.4 mlu/ml
Döllenme icin gerekli olan yumurtanın çatlaması olayının gerçekleşebildiği dönem olarak kabul edilir..

Kan FSH düzeyleri 10-15 mIU/ml değerine kadar normal olarak kabul edilebilirse de laboratuvarlar arası farklılık söz konusudur. Bu sebeple FSH düzeyi 10 mIU/ml ve üzerinde olduğu görülürse mutlaka yumurtalık kapasitesi değerlendirilmeli ve gebelik için çok zaman kaybedilmemelidir

Foluküler Faz :2.9 -12 mlu Ovulasyon (yumurtlama) öncesi dönem olup normalde 14 gündür,süre değişkenlik gösterebilir.

Luteal faz: 1.5-7.0 mlu/ml Ovulasyonun başladıktan yani yumurta çatladıktan sonra ikinci adet dönemine kadar olan dönemdir.

Menopoz: 17_95 mlu/ml Ovulasyon olmadığını menapoz yada erken menapoz u işaret eder.

FSH düzeyleri 15 mIU/ml değerinin üzerine çıktığı durumlarda gebelik şansı tüp bebek tedavileriyle bile ciddi oranda azalmaktadır Bu gibi durumlarda yaş da ileri ise gebelik şansı % 5-10’lara inmektedir. Ancak yaş genç ise % 30 gibi bir gebelik şansı da söz konusu olabilir.

Çocuk sahibi olmak istediğimizde mutlaka FSH hormonuna baktırmalı mıyız ?

Çocuk isteği nedeniyle başvuran çiftlerin değerlendirmesinde FSH ölçümü rutin değildir. Ancak adet düzensizliği varsa istenebilir. FSH değerinin bir kere yüksek çıkması önemlidir ve daha sonra yapılan kontrollerde değer düşse bile gebelik şansı artmamaktadır.
Yaşı 35’in altında olan hanımlarda FSH düzeylerinde görülen yükseklik bir erken menopozun işareti olarak kabul edilebilir. Fakat FSH ne kadar yüksek olursa olsun tek başına menopoz tanısını koydurmaz. Menopoz denilebilmesi için beraberinde adet düzensizliklerinin de olması gereklidir.

Hangi durumlarda Fsh hormonu önemlidir? 

FSH ölçümü hiç adet görmeyen hanımların değerlendirmesinde de çok önemlidir. Beyinden FSHnın yetersiz salındığı durumlarda FSH değeri 1-3 mIU/ml’nin altında çıkacaktır ve bu gibi durumlarda düzenli adet görülmesi için dışarıdan hormon hapları takviye edilmeli ve gebelik istendiğinde de iğnelerle FSH verilmelidir.

Fsh  hormonunun arttığı durumlar nelerdir?

Menopoz :   Üreme çağının son dönemlerinde (reprodüktif yaşlanma ile) yaklaşık 35 yaş civarında kan FSH seviyelerinde artış görülmeye başlar. Bu dönemden itibaren foliküler tüketimin de hızlanması söz konusudur. Ayrıca bir de Klinefelter ve Turner Sendromlarında FSH hormonları artış gösterir.

FSH Hormonunun azaldığı durumlar nelerdir? 

– Ergenlik öncesi dönem
– Hipofiz yetersizliğine bağlı hipogonadizmde olduğu önemlidir..

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan Fsh Hormonu ile ilgili ilaçlar ;

GnRH analog ve antagonistleri:
Tüp bebek tedavisinde Yumurtaların gelişimini uyarmak için kullanılan iğnelerin içerisinde de FSH bulunmaktadır. GnRH  beyinde hipothalamus dediğimiz bezden belirli aralıklarla salınan bir hormondur. Bu hormon hipofiz bezine etki ederek buradan FSH ve LH dediğimiz hormonların üretimine yol açar. FSH ve LH da yumurtalıklara etki ederek yumurta gelişimini düzenler. Bu olay her ay düzenli olarak tekrarlanmaktadır. GnRH anologu ilaçlar yani GnRH gibi etki eden ilaçlar devamlı kullanılırsa hipofizden FSH ve LH salınmasını engeller ve yumurtalıklar uyarılmayarak tamamen sessiz bir duruma geçer. GnrRH anologları burun spreyi şeklinde (Suprecur, suprefact,synarel) veya injeksiyon şeklinde (Lucrin, Decapeptyl, vs)  eczanelerde satılmaktadır. Bu ilacın kullanımı ile yumurtalıkların tamamen vücudun ürettiği FSH ve LH hormonundan etkilenmesi önlenir. Böylece kullanılan gonodotropinler dediğimiz FSH ve LH içeren ilaçların dışardan verilmesi ile daha fazla sayıda follikül aynı anda uyarılır. GnRH anologları  hastanın  durumuna göre kullanılır ve her hasta için kullanım şekli ve miktarı değişebilir, yada hiç kullanılmayabilir.GnRH antogonistleri ise yumurtalıkları baskılamak için kullanılan diğer bir ilaçtır  ve yapıldığı andan itibaren baskılayıcı etkisini gösterir. Gereken hastaya günlük olarak kullanılır.

Gonodotropinler:
Yumurtalıkların uyarılması için kullanılan HMG veya FSH hormonu içeren ilaçlardır.HMG veya FSH yumurtalıkları yumurta gelişimi için uyarır ve yumurtaların olgunlaşmasını sağlar. HMG menopoza girmiş kadın idrarından elde edilen FSH ve LH içeren bir ilaçtır. Son yıllarda rekombinant teknoloji ile laboratuvar ortamında elde edilen, saf  FSH ve LH’ın değişik miktarlarda kombinasyonlarını yada tek başına FSH ve LH içeren ilaçlar yapay olarak üretilmektedir. HMG içeren (Menogon, Pergonal, Humegon ) ilaçların hepsi aynı olup eşit miktarda FSH ve LH içerirler ve  birbiri yerine kullanılabilmektedirler. Bu ilaçlar genel olarak kanamanın 3. günü başlanmakla birlikte değişik günlerde de başlanabilir. Bunlar yumurtalıkları uyararak yumurtaların birden fazla sayıda gelişmesini sağlar. Ancak her hastanın cevabı farklı olacağından ultrason ve estrodiol hormon tahlili ile yakından takip edilmesi ve ilaç dozunun ayarlanması gerekmektedir. İlaç dozunun ayarlanmasında hastanın yaşı, yumurtalıklarının yapısı bazal hormon düzeyi ve daha önceki uygulamalar göz önüne alınır. İçerisinde FSH ve çok az miktarda LH içeren (Metrodin, Follegon) ilaçların bazı hastalarda kullanımı avantajlı olduğunda tercih edilmektedirler. Rekombinanat teknoloji ile üretilen saf  FSH ve LH içeren ilaçlar (Puregon,Gonal-F) gereken hastalarda dozları buna göre ayarlanarak kullanılabilmektedir.

www.cocukistiyorum.com

 

Bu konuda Tüp bebek Tedavisi  ve Tüp bebek ilaçları sayfasını da ayrıca okumanızı öneririz.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile  ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
BİR YORUM YAZ